Encyklopedia - Alone in the Dark
Alone in the Dark


Producent: Infogrames
Wydawca: Infogrames
Wydawca PL: Mirage, Digital Multimedia Group
Premiera: 1992
Premiera PL: 1995
Wersja PL: brak
Nośnik: 4 dyskietki lub 1 CD, później również dystrybucja internetowa
Wymagania: PC 386, 2MB RAM

Gry powiązane: Jack in the Dark, Alone in the Dark 2, Alone in the Dark 3

Wydany w 1992 roku Alone in the Dark jest z pewnością prekursorem dzisiejszych survival horrorów. To na nim bazowały późniejsze hity, takie jak Resident Evil. A zaczęło się tak skromnie... Dzisiaj w pierwsze trzy części dawnego hitu grać mogą jedynie maniacy staroci. Rozdzielczość 320x240, wektorowe obiekty, żadnego cieniowania, nie mówiąc już o teksturach - to budzi tylko łezkę nostalgii za dawnymi czasach.

W grze wcielaliśmy się w postać detektywa Edwarda Carnby'ego (lub tez w Emily Hartwood), który miał zbadać sprawę samobójstwa Jeremy'ego Hartwooda. Akcja rozgrywa się w domu Jeremy'ego, ponurym wiktoriańskim monstrum, które przestraszyć może samym widokiem. Już po paru minutach rozgrywki możemy zorientować się, iż w sprawę wplątane są siły nieczyste.

Gra mocno inspirowana twórczością H. P. Lovecrafta, samotnika z Providence, twórcy mitologii Cthulhu, który stworzył wiele kultowych dziś opowieści. Do dziś pamiętam, jakie budziła emocje, pomimo śmiesznej jak na dzisiejsze czasy grafiki. Proponuję z szacunkiem pokłonić się sędziwemu staruszkowi...

Little Horror
Copyright (c) Przygodoskop. Wszelkie prawa zastrzeżone.