Ciekawostki - Torin's Passage
Ciekawostki w grze
Opracował Aegnor

Kombinacją Ctrl+P uaktywniamy tryb psychodeliczny, przejawiający się migotaniem całej lokacji i stosownym komunikatem. Wyłączamy go w ten sam sposób.


Kiedy szykujemy strażnikowi sok, Torin odgrywa charakterystyczną solówkę na "gitarze" utworzonej z Boogle'a. Na pytanie Torina jakie to są jagody, strażnik odpowiada: "chuck berries" (w polskiej wersji "czarne jagody"). To czytelne nawiązania do jednego z pionierów rock'n'rolla - Chucka Berry'ego.

W drugim rozdziale gry bohater spotyka dwa wyjątkowo złośliwe sunksy o imionach Sam i Max. To zapewne mało elegancki żart z konkurencji, czyli LucasArts i ich gry Sam & Max: Hit the Road.


W domu Bitternutsów nad kominkiem wisi portret Elvisa Presley'a.


Konferansjer zapowiadający program Bitternuts podaje, że grają w nim (w polskiej wersji gry): Bogusław Limda, Katarzyna Skrzynkowska i Makkulaj Kulkin. To oczywiście nawiązanie do Bogusława Lindy, Katarzyny Skrzyneckiej i Macaulay'a Culkina.

Twórcy gry przygotowali coś specjalnie dla najbardziej wytrwałych graczy. Jeśli grając bez przerwy (możesz w międzyczasie "zginąć", grunt żebyś nie wyłączał gry) dotrzesz do Asthenii (kraina lawy), przedostaniesz się na drugą stronę, przejdziesz labirynt i za pomocą sikawki utworzysz most, to w następnej planszy spotkasz... Indianę Jonesa. Będzie szalał na linie przy dźwiękach charakterystycznej muzyki, ale po chwili lina pęknie i Indiana wpadnie do wrzącej lawy. To kolejna złośliwość wobec konkurencyjnego LucasArts, które realizowało gry z tym właśnie bohaterem.


Ćwiczący za kulisami amfiteatru w rozdziale piątym Królik Bags to oczywiście nawiązanie do Królika Bugsa z kreskówek Warner Brothers.


Podczas przygotowań do występu w amfiteatrze możesz usłyszeć odgrywane na scenie melodie z gier: King's Quest, Freddy Pharkas, Leisure Suit Larry i Phantasmagoria.

W piątym rozdziale gry, po wejściu do siedziby Lycentii widzimy po prawej stronie znajome postacie zastygnięte w kryształach. Są to kolejno: Hotaru Tomoe (Czarodziejka z Saturna) z "Czarodziejki z Księżyca", Darth Vader i Yoda z "Gwiezdnych Wojen", astronauta Taylor (Charlton Heston) w pamiętnej scenie z "Planety Małp" oraz sam Al Lowe.


W finałowej potyczce z Lycentią zamiast magicznej księgi możemy użyć dud. Obejrzymy wtedy zabawną scenkę i specjalny komentarz Ala Lowe.

Ciekawostki o grze
Opracował Aegnor

Za grę odpowiedzialny jest Al Lowe, znany głównie z przebojowego cyklu Leisure Suit Larry. Postanowił on stworzyć grę w tak nietypowej dla siebie konwencji po seansie "Pani Doubtfire", na który wybrał się z 11-letnią córką. Zauważył, że dzieci i dorośli bawią się świetnie, choć zaśmiewają się w różnych momentach. Taki miał też być Torin's Passage - oferować dobrą, wspólną zabawę zarówno małym graczom, jak i ich rodzicom, którzy w grze wychwycą smaczki niedostrzegalne dla ich pociech.

Córka Ala Lowe zaprojektowała labirynt prowadzący przez jezioro lawy w Asthenii, w rozdziale czwartym.

Głównym twórcą postaci występujących w grze był James G. Murphy, który później znalazł pracę w Pixar Studios jako główny animator.

Torin's Passage to pierwsza gra zrealizowana w nowo założonym studiu Sierry w Bellevue.

Gra różni się w istotny sposób od prezentowanego wcześniej trailera. Przykładowo: kryształ przed drzwiami do chatki strażnika rozbijamy siekierą, podczas gdy w trailerze Torin prosi Boogle'a by zamienił się w siekierę ("axe"), a ten zamienia się w znak "X". Dopiero chwilę później Boogle zamienia się w siekierę i bohater uderza nim w kryształ.


Gra doczekała się u nas kinowego spolszczenia, specjalnie na potrzeby czasopisma Komputer świat GRY, do którego była dołączona (nr 4/01).

Copyright (c) Przygodoskop. Wszelkie prawa zastrzeżone.