Ciekawostki - Faust
www.gry-online.pl - wortal rozrywkowy


Ciekawostki w grze
Opracował Aegnor

W scenie przed kinem (końcówka epizodu z Hannibalem) możemy zauważyć autentyczne plakaty kilku filmów z tamtych czasów. Wśród nich jest m.in. obraz Toda Browninga "Dziwolągi" ("Freaks") z 1932 roku, który nie był wyświetlany w większości kin ze względu na poruszające sceny (w filmie brali udział aktorzy autentycznie kalecy). Inne plakaty pochodzą z filmów "Flaming Crisis" (1924), "St. Louis Blues" (1929), "A Pair O' Dice" (1930), "Girl From Chicago" (1932).

Prawdziwa rodzina Toda, czyli ród przemysłowców von Essenbeck to nawiązanie do filmu Viscontiego "Zmierzch Bogów" ("La Caduta degli dei") z 1969 roku. Przedstawiono tam losy niemieckiej rodziny o tym samym nazwisku w obliczu rodzącego się nazizmu. Tam również była ona potentatem przemysłu stalowego.

Na jednym ze slajdów w domu Franka widzimy okularnika w kapeluszu wiszącego na wskazówce od zegara. To oczywiste nawiązanie do słynnej sceny Harolda Lloyda z filmu "Jeszcze wyżej" ("Safety Last!") z 1923 roku. Wprawdzie Harold w tym filmie nie wisiał nad ulicą (makieta fasady budynku była ustawiona na dachu wieżowca), ale kręcenie sceny i tak było niebezpieczne. Tym bardziej, że aktor kilka lat wcześniej stracił w wypadku kciuk i palec wskazujący prawej ręki (w filmach ubytek ten tuszowano specjalną rękawicą).


W trzywyrazowym podpisie na mapie Świata Marzeń, którą zdobywamy pod koniec drugiego rozdziału, twórcom udało się popełnić aż dwa błędy. Zamiast "Dreamland Amusement Park" napisano "Deramland Amusemet Park".


Gra ma zachwianą chronologię, co przekłada się na sporo wpadek logicznych. Przejawia się to przede wszystkim w posiadaniu przez Fausta kilku przedmiotów, które nabył w poprzednich rozdziałach, choć chronologicznie sceny te miały miejsce później (np. zapałki z gabinetu Nataniela, Homunculus). Ponadto w domu Gizeli widzimy plakat Jody, choć ta nie pracowała już w cyrku od 3 lat. Nie do końca logiczne są też inkarnacje Franka i relacje Toda z Hannibalem, które śledzimy w kolejnych rozdziałach.

Ciekawostki o grze
Opracował Aegnor

Na soundtracku do gry znalazły się utwory takich gwiazd jak Marvin Gaye, Billie Holiday, John Lee Hooker, Mel Torme, Sarah Vaughn czy Stan Getz.

Gra pierwotnie ukazała się pod nazwą "Faust", ale na rynku amerykańskim nosiła już tytuł "Seven Games of the Soul". Na początku tej drugiej wersji gry ukazywał się komunikat informujący, że ze względów technicznych nie wszystkie odniesienia do "Fausta" mogły zostać zastąpione nowym tytułem i należy mieć to na uwadze podczas gry.


Ukazała się też wersja gry zawarta na dwustronnej płycie DVD. Zawierała ona pełne wersje językowe: angielską, niemiecką, francuską, duńską, włoską, hiszpańską i szwedzką.

Copyright (c) Michał Czajkowski. Wszelkie prawa zastrzeżone.