Ciekawostki - Space Quest I: Roger Wilco in the Sarien Encounter
www.gry-online.pl - wortal rozrywkowy


Ciekawostki w grze
Opracował Aegnor

Jeszcze na statku Arcada możemy znaleźć pomieszczenie z urządzeniami przypominającymi wielki joystick i myszkę.


W pomieszczeniu z prowadzącym do śluzy na drzwiach do schowka ze skafandrem widzimy symbol planety przebitej mieczem. To zapewne nawiązanie do epizodu "Mirror Mirror" serialu "Star Trek: The Original Series", gdzie takie emblematy ozdabiały statki Terrańskiego Imperium w alternatywnym świecie.


Nazwa planety Kerona pochodzi od meksykańskiego piwa "Corona", ulubionego trunku twórców w tamtym czasie.


Jeśli w kapsule ratunkowej pomimo ostrzeżeń naciśniemy klawisz oznaczony "Don't Press", nasz statek teleportuje się do... gry Conquest of Longbow (tu zapisanej jako "Conquests of Longbow"), gdzie rozbije się malowniczo u podnóża zamku Nottingham.


W jaskini na Keronie jeśli włożymy rękę do bajorka z kwasem, ujrzymy zabawne kometarze twórców a następnie replay, w którym wyjaśniają ci co zrobiłeś źle. Kawałek dalej, przechodząc przez włączone lasery uzyskamy podobny efekt, ale powtórzony będzie tylko spektakularny zgon.Odczytując cartridge z danymi na temat Generatora Gwiazd, dowiadujemy się, że za projektem stał dr Slash Vohaul. To brat Sludge'a Vohaula z drugiej części gry.


Kiedy w Ulence Flats spojrzymy na odległe góry, Roger stwierdzi, że to Narodowy Park YoMammy zadeptywany przez tłumy turystów. To oczywiście nawiąznie do Parku Narodowego Yosemite w okolicy łańcucha górskiego Sierra Nevada. To nie dzieło przypadku, bo to bliskie sąsiedztwo ówczesnej siedziby firmy Sierra w Oakhurst (miała nawet jeden z tamtejszych szczytów w swoim logo).


W Ulence Flats znajdziemy sklep "Droids'B'Us", który w logo ma kosmitę z długą szyją. To nawiązanie do sieci sklepów z zabawkami "Toys'R'Us", którego maskotką była żyrafa Geoffrey.


Co ciekawe, w pierwotnej wersji EGA sklep nazywał się "Droids'R'Us", ale gdy firma zabawkarska wytoczyła ekipie z Sierra proces, ta ugięła się i wydała zmodyfikowaną wersję EGA, w której zmieniła nazwę na "Droids'B'Us". Znalazło to też odzwierciedlenie w kuponach rabatowych dołączonych do gry.


Sklep "Droids'B'Us" to całe zbiorowisko nawiązań do filmów science-fiction:
- "FB-001" (ten, który stoi przy magazynie) to "Robbie" z filmu "Zakazana Planeta" ("Forbidden Planet")
- "YX-10" to robot "B9 z serialu "Zagubieni w kosmosie" ("Lost Planet")
- "MAX-42" to robot "Maximillian" z filmu "Czarna dziura" ("The Black Hole")
- "DALICK" to nawiązanie do Daleków, rasy obcych poruszających się w polikarbidowych mini-czołgach, z serialu "Doctor Who"
- "HA-Y-AO" to nawiązanie do postaci robota z anime "Laputa: Zamek w chmurach" ("Tenkuu no Shiro Laputa") w reżyserii Hayao Miyazakiego
- "HU-1D" to robot "Huey" z filmu "Niemy wyścig" ("Silent Running")
- "MURAGE" to nawiązanie do wielkich mechów "Mirage Knights" z japońskiej mangi "Five Star Stories" ("Five Star Monogatari"), robot opisany jest jako już sprzedany reżyserowi "New Japan IV", a robot podobno zasługuje na pięć gwiazdek
- "DEF-TECH" to mech "Defender Battleroid" (aka "Raidar X") z kreskówki "Robotech"
- "ROC-2000" to nawiązanie do postaci komiksowego robota "ROG-2000" autorstwa Johna Byrne'a
- "NAV-201" to według niektórych fanów nawiązanie do sławnego "Johnny'ego 5" z filmu "Krótkie spięcie" ("Short Circuit"), oceńcie sami czy są do siebie podobni:Ponadto na ladzie leży mechaniczna głowa robota "Ultron-17", która jest nawiązaniem do postaci robota Ultrona (kolejne wersje miały coraz wyższe numerki) z różnych komiksów Marvela. Znajdziemy tam też rękę "Arnoida-1000 Exterminatora". To oczywiście nawiązanie do ręki Arnolda "Terminatora", wokół której kręci się druga część filmu. Arnoid the Annihilator pojawia się w trzeciej części gry.


W barze w Ulence Flats możemy podziwiać występy Blues Brothers w utworze "Can't Turn You Loose" (z soundtracku do "Blues Brothers 2000"), ZZ-Top w utworze "Sharp Dressed Man" (z płyty "Eliminator") oraz Madonnę.


Równie zabawne są komentarze Rogera: jeśli spróbujemy zagadać do Blues Brothers, stwierdzi "Oni nie mają na to czasu, są na misji od Boga", a przy próbie "posmakowania" Madonny powie "Jej smak odnośnie ubiorów jest prawie tak zły jak jej smak muzyczny". Co ciekawe, już po wersji EGA (nie było tam tylko Madonny) Sierra została za ten numer pozwana przez zespół ZZ-Top.

W barze siedzi też jeden z kotopodobnych bohaterów gry "Ringworld" o imieniu Seeker-for-Vengeance (Szukający Zemsty). Tutaj przedstawia nam się jako "Speeker to Cartoons" albo "Flayer of Soft Pink Mammals".


Ponadto przy kontuarze siedzi zielona niewiasta o trzech piersiach (jakaś jej rodaczka uczestniczy też w ceremonii kończącej grę). To nawiązanie do "Autostopem przez Galaktykę" Douglasa Adamsa, gdzie występowała prostytutka o trzech piersiach z planety Eroticon VI.


Kiedy opuszczamy Ulence Flats, na lądowisku pojawia się... Timepod Rogera ze Space Quest IV. W Space Quest IV wprawdzie wracamy do pierwszej części, ale tej w wersji EGA i kawałek dalej. Z kolei w wersji EGA pierwszej części Timepod z wiadomych względów się nie pojawia.


Jeśli trzykrotnie źle wprowadzimy koordynaty statku Deltaur zwykle wpadamy na chmurę asteroidów, ale czasami natkniemy się na romulański statek "Bird of Prey" z serialu "Star Trek: The Original Series". Pojawia się on także w sekwencji wprowadzającej.


Jeśli na statku Deltaur, przebrani za sarieńskiego oficera wyjdziemy z pralni i klikniemy ikonką języka na spiralnym znaku nad drzwiami, u dołu ekranu przebiegnie Latex Babe z trzeciej części gry (a w zasadzie ze "Space Quest X: Latex Babes of Estros").


Nawiązaniem do postaci Marvina, robota o niezmierzonej inteligencji i niezgłębionej depresji z książki Douglasa Adamsa "Autostopem przez Galaktykę", jest wiecznie przygnębiony robot-kwatermistrz na statku Sarienów.


Kapsuła jaką ewakuuje się Roger ze statku Sarienów do złudzenia przypomina pojazd jakim poruszał się Mike Mercury w telewizyjnej bajce "Supercar" z lat 60-tych ubiegłego wieku.


W końcowej scenie widzimy po lewej stronie pomnik przedstawiający Dwóch Facetów z Andromedy (czyli twórców gry). Ponadto w pewnym momencie jeden z fajerwerków trafia w rakietę i strąca ją na ziemię.


Co ciekawe, nagrodę wręcza nam sam Król Graham z serii gier King's Quest.


Wbrew pozorom główny bohater wcale nie został nazwany dopiero w trzeciej części cyklu. W dwóch pierwszych grach (wersja EGA) gracz co prawda miał możliwość wpisania swojego imienia, ale jeśli tego nie zrobił, bohater nazywał się właśnie "Roger Wilco". W wersji VGA nie mamy już opcji wpisania własnego imienia.

Ciekawostki o grze
Opracował Aegnor

Gra znalazła się na kompilacjach:
- The Space Quest Trilogy: Roger Wilco the Other World Series (1992)
- Adventure Starter Kit (1993)
- Space Quest Saga (1993)
- Space Quest Collector's Edition: Celebrating Sierra On-Line's 15th Anniversary (1994)
- Space Quest Collection I-V: Roger Wilco Unclogged (1997)
- Collection Series: Space Quest (1997)
- Space Quest Collection (2006).

Bohater cyklu Space Quest na trwałe wpisał się popkulturę. Jednym z dowodów na to jest przywołanie postaci Rogera Wilco w książce Pablo Tusseta "Najlepsze, co może przydarzyć się rogalikowi". W pewnym momencie główny bohater zostaje porwany, po czym wydostaje się z niewoli i desperacko próbuje opuścić kompleks, w którym rezydują porywacze. Błąkając się po zagraconych pomieszczeniach, zaczyna dość przypadkowo gromadzić napotkane przedmioty (w rodzaju białego obrusa, pieska z porcelany i szczoteczki), co kilkakrotnie nasuwa mu skojarzenia z grami przygodowymi i postacią Rogera Wilco. Niestety, w polskim tłumaczeniu książki z niewiadomych przyczyn zamieniono w tych fragmentach postać kosmicznego pomywacza na MacGyvera.

Copyright (c) Michał Czajkowski. Wszelkie prawa zastrzeżone.