Encyklopedia - Space Quest I: Roger Wilco in the Sarien Encounter
Space Quest I: Roger Wilco in the Sarien Encounter


Producent: Sierra
Wydawca: Sierra
Wydawca PL: IPS Computer Group
Premiera: sierpień 1991
Premiera PL: 1995
Wersja PL: brak
Nośnik: 5 dyskietek, później również dystrybucja internetowa
Wymagania: PC 286, 1MB RAM

Zobacz też: demo nieinteraktywne, reklama
Gry powiązane: Space Quest, Space Quest II, Space Quest III, Space Quest IV, Space Quest V, Space Quest 6, Space Quest VII

Po sukcesie cyklu King's Quest, Sierra postanowiła zaryzykować i zapoczątkować kolejną serię, utrzymaną w zupełnie innej stylistyce. Space Quest, humorystyczna opowieść o kosmicznym fajtłapowatym pomywaczu Rogerze Wilco, okazała się strzałem w dziesiątkę i przyćmiła popularnością sukces swojej poprzedniczki. Gra utrzymana jest w konwencji wczesnych filmów science-fiction klasy B, przepełniona jest humorem podobnym do stylu Douglasa Adamsa ("Autostopem przez Galaktykę") i nawiązaniami do przeróżnych filmów, gier oraz książek.

Roger, etatowy sprzątacz badawczego statku gwiezdnego Armada, jak zwykle przegapił najistotniejsze wydarzenia. Zamknięty w schowku na szczotki przespał atak krwiożerczych Sarienów i w ten sposób pozostał jedynym żywym człowiekiem na pokładzie... a w zasadzie jedynym człowiekiem, który ma jeszcze szanse na przeżycie... a w zasadzie to szanse ma niewielkie. Jest bezbronny, korytarze pełne ciał załogi przeczesują uzbrojone po zęby sarieńskie patrole, a do autodestrukcji statku pozostał kwadrans. Jakby tego było mało, okazuje się że Sarieni ukradli bezcenny Generator Gwiazd, który w ich rękach może stać się narzędziem zagłady całej galaktyki. Wilco będzie musiał więc nie tylko ocalić własną skórę, ale i świat. Najlepiej w tej właśnie kolejności.

Pierwotna wersja oparta była na silniku AGI (Adventure Game Interpreter), pracowała w rozdzielczości 160 x 200, dysponowała 16-kolorową grafiką, muzyką z PC-speakera i tekstowym interfejsem obsługiwanym z klawiatury. W 1991 roku ukazał się remake gry oparty na silniku SCI (Sierra's Creative Interpreter), obsługujący karty Soundblaster, z interfejsem point & click, 256-kolorową grafiką VGA, a nawet kilkoma samplami zdititalizowanej mowy.

Aegnor
Copyright (c) Przygodoskop. Wszelkie prawa zastrzeżone.