Ciekawostki - Runaway 2: Sen Żółwia
Ciekawostki w grze
Opracował Aegnor

Nieśmiertelnik, który widzimy na szyi leciwego niemieckiego lotnika Otto na początku gry, jest niemal identyczny z tymi, jakich używali podczas drugiej wojny światowej niemieccy żołnierze. Również zdobienie na torbie Otto do złudzenia przypomina hitlerowski symbol Żelaznego Orła o charakterystycznym, schematycznym rysunku skrzydeł, trzymającego w szponach okrągły wieniec ze swastyką w środku (której ze zrozumiałych względów w grze nie widzimy).


Kiedy Pułkownik Kordsmeier opowiada jak omal nie zginął w Wietnamie, jego malowniczy opis sytuacji jest wierną kalką kultowej sceny śmierci sierżanta Eliasa (w tej roli Willem Dafoe) z filmu "Pluton" Olivera Stone'a ("Platoon", 1986).


Chwilę później Pułkownik mówi o tym jak chciał chwalebnie zginąć na polu walki, ale jakiś żołnierz zarzucił go sobie na plecy i wbrew woli uratował, co jest nawiązaniem do podobnej sceny z "Forresta Gumpa" w reżyserii Roberta Zemeckisa (1994).


Zagadnięta o filmowe doświadczenia, Lokelani stwierdza, że przełomowy był angaż u jej kolejnego chłopaka z południowej półkuli, Petera, z którym kręciła trzy filmy jednocześnie. To nawiązanie do Petera Jacksona z Nowej Zelandii, który w swojej ojczyźnie kręcił równolegle trzy części filmowej adaptacji "Władcy Pierścieni".


Wygląd zakapturzonego osobnika medytującego w chacie na plaży Brian porównuje do bohaterów filmu "Imię róży". W tym obrazie Jeana-Jacquesa Annauda z 1986 roku akcja osadzona jest w klasztorze dominikańskim, a główni bohaterowie - franciszkanie - odziani są w charakterystyczne dla zakonu żebraczego habity. Film jest oparty o uznawaną za kultową powieść Umberto Eco "Il nome della rosa".


W pokoju, w którym rezyduje synek Noża możemy zauważyć sporą figurkę uśmiechniętego dinozaura. Brian próbując sobie przypomnieć skąd zna tę postać wymieni tytuły "Jurassic Story" i "Toy Park", co jest oczywiście nawiązaniem do filmów "Jurassic Park" i "Toy Story". Sam tchórzliwy dinozaur imieniem Rex pochodzi z tego drugiego obrazu.


W Świątyni Tiki Brian staje się świadkiem kłótni agentów podczas przyznawania sobie przez nich pseudonimów w postaci numerów - ten, któremu przypadła w udziale "trzynastka", desperacko próbuje sobie pechowy numer zmienić. Jest to nawiązanie do podobnej sceny w filmie "Wściekłe psy" Quentina Tarantino ("Reservoir Dogs", 1992), gdzie gangsterzy przed napadem przydzielali sobie w podobny sposób pseudonimy związane z kolorami. Tam głośno protestował Pan Różowy, który uważał swoją ksywkę za mało męską. Warto zauważyć, że kwestie "Trzynastki" w grze pisane są różową czcionką.

Widząc artefakt w kształcie kuli do kręgli, Brian nie przypadkowo wspomina o Flintsonach - wszak kręgle były treścią życia męskiej części jaskiniowej populacji z tej popularnej kreskówki ze studia Hanna-Barbera.

Na wyświetlaczu walizki z rękawicą teleportacyjną możemy zobaczyć Prawo Zerowe Kontaktora, które głosi, że nie może on podejmować działań wymierzonych przeciw ogólnemu dobru ludzkości. To nawiązanie do słynnych Praw Robotyki sformułowanych przez pisarza science-fiction Isaaca Asimova w opowiadaniu "Zabawa w berka" (1942). Do trzech opisanych tam praw (1. Robot nie może skrzywdzić człowieka, ani przez zaniechanie działania dopuścić, aby człowiek doznał krzywdy. 2. Robot musi być posłuszny rozkazom człowieka, chyba że stoją one w sprzeczności z Pierwszym Prawem. 3. Robot musi chronić sam siebie, jeśli tylko nie stoi to w sprzeczności z Pierwszym lub Drugim Prawem.) dodał w opowiadaniu "Roboty i Imperium" Prawo Zerowe, które głosiło, że "Robot nie może skrzywdzić ludzkości, lub poprzez zaniechanie działania doprowadzić do uszczerbku dla ludzkości".


Isaac Asimov, wraz z innym tuzem literatury science fiction - Philipem K. Dickiem, jest po raz kolejny wspomniany w grze przy okazji wizyty Briana u profesora Simona.

Biadoląc na obszerność instrukcji obsługi "AMEBY", Brian stwierdza, ze każdy z plików tekstowych jest chyba dłuższy niż Trylogia Baroku. Może tu chodzić o książkowy cykl autorstwa Neala Stephensona, na który składają się: "Żywe srebro" (w 3 tomach, łącznie przeszło 1000 stron), "Zamęt" (w 2 tomach łącznie przeszło 600 stron) i "Ustrój świata" (w 3 tomach).

Kiedy Brian bawi się rękawicą teleportacyjną i zastanawia się jakie miejsce chciałby zobaczyć, pośród możliwych lokacji pojawiają się "Wrota Tannhausera, poza Pasem Oriona". Może to być nawiązanie do kultowego filmu Ridleya Scotta "Łowca Androidów" ("Blade Runner", 1982), gdzie w finałowej scenie ostatni z androidów, Roy Batty (odgrywany przez Rutgera Hauera), wypowiadał pamiętną kwestię: "Widziałem rzeczy, którym wy ludzie nie dalibyście wiary. Statki w ogniu w okolicach Pasa Oriona. Promienie kosmiczne błyszczące w ciemności przy Wrotach Tannhausera. Wszystkie te chwile zagubią się z czasem... tak jak łzy na deszczu... Czas umierać." ("I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhauser gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die.").

Inna z możliwych lokacji to buda psa Pluto, wiernego towarzysza Myszki Miki z popularnej disney'owskiej kreskówki.

Neutralizer, służący do wymazywania ludzkich wspomnień, to gadżet żywcem wyjęty z filmu "Faceci w czerni". Są nawet stosowne ciemne okulary w komplecie.


Próbując wymazać wspomnienia O'Connorowi i odpowiednio go "zaprogramować" na przyszłość, Brian każe mu czytać książki Barbary Cartland zamiast podręczników obsługi broni. To ambitne zadanie, zważywszy, że ta popularna brytyjska autorska romansów napisała aż 723 ksiązki (począwszy od lat '70-tych pisała mniej więcej 23 książki rocznie).

Pierwszy raz widząc denata, Brian prześmiewczo nazywa go "Humpty Dumpty", który jest trwale zakorzenioną w anglosaskiej kulturze postacią spersonifikowanego jaja, występującą m.in. w "Alicji z Krainy Czarów".


W ustach gigantycznego posągu w świątyni Tiki Brian znajduje szkielet przytrzaśniętego wielką kamienną kulą nieszczęśnika, zaopatrzonego w charakterystyczny kapelusz, skórzaną torbę i pejcz. Kwituje to stwierdzeniem, że musiał to być marny archeolog. To oczywiście nawiązanie do Indiany Jonesa i pamiętnej sceny z filmu "Poszukiwacze zaginionej Arki" ("Raiders of the Lost Ark", 1981).


Do postaci Indiany Jonesa i charakterystycznego sposobu, w jaki używał on swojego bata, Brian nawiązuje po raz kolejny, przygotowując się do efektownej ewolucji na uchu posągu.

Kosmici lubujący się w ziemskiej zupie cebulowej mogą być nawiązaniem do francuskiej komedii "Kapuśniaczek" ("La Soupe aux choux", 1981) z Louisem de Funesem, gdzie kosmita zakosztowawszy tytułowego specjału rozpropagował go na swojej planecie Oxo.


W górskim schronisku na ramie piętrowego łóżka możemy odczytać wycięty w drewnie napis "Brooks tu był" ("Brooks was here"). To nawiązanie do filmu Franka Darabonta "Skazani na Shawshank" (Shawshank Redemption, 1994), w którym jeden z bohaterów taki napis wyciął scyzorykiem na belce stropowej zanim się na niej powiesił. Brian zresztą wspomina, że inskrypcja przypomina mu jego ulubiony film.


Łoś Superktoś (w oryginale Bullwinkle), którego figura zdobi unieruchomioną furgonetkę z pizzerii, to bohater kreskówki nazywanej zbiorczo "The Rocky and Bullwinkle Show" (faktycznie składającej się z dwóch cykli: "Rocky and His Friends" oraz "The Bullwinkle Show"), która bawiła amerykańską publiczność w połowie ubiegłego wieku. Łosiowi w walce z przeciwnościami losu towarzyszył jego wierny przyjaciel Rocky Latająca Wiewiórka. Przygody tego nietypowego duetu doczekały się w 2000 roku przeniesienia na duży ekran pod nazwą "Rocky i Łoś Superktoś" ("The Adventures of Rocky and Bullwinkle") w reżyserii Desa McAnuffa.


W chacie Wazowskiego możemy zauważyć na ścianie emblemat "Nunca Mais" (hiszp. "Nigdy więcej"), będący symbolem hiszpańskiego ruchu społecznego o tej samej nazwie, domagającego się uznania katastrofy tankowca "Prestige" u wybrzeży tamtejszej Galicji w 2002 roku za klęskę ekologiczną i bezzwłocznego uruchomienia odpowiednich programów pomocowych. W 2006 roku ruch reaktywował się pod hasłem solidarnej walki z pożarami pustoszącymi galicyjskie lasy.


Postać Archibalda to nawiązanie do jednego z bohaterów komediowego serialu "Przystanek Alaska" ("Northern Exposure"), gdzie pod imieniem "Adam" funkcjonował arogancki, bosostopy, mieszkający w lesie mistrz kuchni. Odgrywał go aktor Adam Arkin.


Podczas jednej z rozmów w schronisku, Joshua stwierdza, że Trantor został wybrany Najgorzej Ubraną Planetą Tysiąclecia. Może to być nawiązanie do książki Douglasa Adamsa "Autostopem przez Galaktykę", w której Zaphod Beeblebrox, ekscentryczny Prezydent Galaktyki, był siedmiokrotnym laureatem plebiscytu na najgorzej ubraną istotę we Wszechświecie.

Na powyższy zarzut Joshua odpowiada, że Trantorianie projektowali przecież kostiumy dla Boney M i Power Rangers. Trudno chyba o mniej trafną rekomendację.


Odurzony jagodami Joshua najpierw skarży się, że dzięcioł przeszkadzał mu za młodu w nauce, a następnie zarzeka się, że nie zabił małego Woody'ego. To nawiązanie do amerykańskiej kreskówki "Woody Woodpecker" z uciążliwym dzięciołem o charakterystycznym śmiechu w roli głównej.


W rozmowie z Joshuą, Brian przekonuje swojego ekscentrycznego towarzysza, że w jagodach był trantonit i odebrał mu jego specjalne moce. To oczywiście nawiązanie do postaci Supermana, który tracił są nadludzką moc w zetknięciu z minerałem o nazwie kryptonit.


Kiedy Archibald spotyka Joshuę, nazywa go "ślepym kuzynem Village People". Sami oceńcie czy ekscentryczny kompan Briana ma w sobie coś z tej popularnej kapeli, znanej przede wszystkim z przeboju "YMCA".


To nie jedyne nawiązania do sławnych muzyków, zawarte w grze. Brian brzdąkając na gitarze wspomina o Jimim Hendriksie, a Wazowski w rozmowie przywołuje nazwisko Johna Lennona. Z kolei Nóż stwierdza w pewnym momencie, że nasz bohater jest bardziej tajemniczy niż Red Hot Chilli Peppers.

Wycinając w lodzie przerębel, Brian stwierdza, że sam Euklides nie wykreśliłby lepszego okręgu. Dzieła tego znanego greckiego matematyka z IV wieku p.n.e. stanowiły aż do XIX wieku n.e. kanon podręczników do nauki geometrii.

Kiedy Brian czatuje z Sushi Douglas, możemy w jej pokoju zobaczyć słynny propagandowy plakat "We can do it!" (nazywany potocznie "Rosie The Riveter") z początku lat 40-tych ubiegłego wieku, stworzony przez J. Howarda Millera na podstawie fotografii zrobionej Geraldine Doyle podczas pracy w fabryce w Michigan. Miał on zachęcać amerykańskie kobiety do zastępowania swoich mężów w fizycznych pracach w przemyśle i budownictwie podczas służby mężczyzn na froncie. Z tą różnicą, że egzemplarz wiszący na ścianie blond-hakerki ma twarz bohaterki gry. Podobnie jak przeróbka plakatu z popularnego serialu animowanego "Futurama", gdzie zamiast Bendera, Philipa J. Fry'a i Turangi Leela widzimy profile Rutgera, Saturno i Sushi.


Podczas jednej z internetowych pogawędek Sushi podaje Brianowi adres internetowej strony Trantorian (www.planet-trantor.com). Strona ta rzeczywiście istnieje, choć jej zawartość jest równie skromna, co enigmatyczna.


W domu profesora Simona możemy na ścianie zobaczyć obrazy "Gwieździsta noc" (1889) pędzla Vincenta Van Gogha i "Amerykański Gotyk" (1930) Granta Wooda.


Zamiłowanie Sushi do staroci możemy dostrzec również na pokładzie jachtu Douglas III. W sali, gdzie rezyduje Saturno, możemy zobaczyć na ścianach plakaty reklamujące usługi turystyczne z początków ubiegłego wieku.


Możemy tam też zobaczyć potrójny portret Sushi inspirowany pop-artowym dziełem Andy'ego Warhola poświęconym Marylin Monroe.


Kiedy Saturno opowiada Brianowi o niebagatelnej roli snów, stwierdza, że Friedrich Kekulé odkrył w ten sposób strukturę benzenu, a Robert Louis Stevenson wymyślił Jeckylla i Hyde'a. W obu przypadkach ma rację - Kekulé wywiódł heksagonalny kształt ze snu o wężu połykającym własny ogon, a Stevenson "dośnił" fabułę swojej sławnej noweli do momentu pierwszej transformacji bohatera, zanim obudziła go żona. W jednym natomiast Saturno popełnił błąd - otóż sławny niemiecki chemik nigdy nie używał swojego pierwszego imienia "Friedrich", zadowalając się drugim "August".

Badając flamaster pożyczony od Saturno, Brian przypomina sobie, że kiedyś już podobnego używał. Nic dziwnego, "naładowanie" flamastra było jednym z pierwszych zadań, przed którym stawał bohater Runaway: The Road Adventure.


Rozzłoszczony na Rutgera Saturno próbuje go wyprowadzić z równowagi przytykiem do słynnej jamajskiej drużyny bobslejowej, która była medialną sensacją zimowych igrzysk olimpijskich w Calgary (1988). Temat bobsleistów z egzotycznego kraju, którzy brak doświadczenia i warunków treningowych nadrabiają wielkim sercem do walki, okazał się na tyle nośny, że doczekał się swobodnej filmowej adaptacji w postaci obrazu "Reggae na lodzie", wyreżyserowanego przez Jona Turteltauba ("Cool Runnings", 1993).


Dean Grassic, wspomina, że największym poszukiwaczem skarbów "ery przed-Grassickowej" był Mel Fisher. To najzupełniej rzeczywista postać, znana głównie z odnalezienia w 1985 roku wyładowanego złotem i srebrem wraku hiszpańskiego galeonu "Nuestra Senora de Atocha". Mel Fisher wokół swojej pasji zbudował całkiem dochodowy biznes, a jego metody i motywacja przysporzyły mu szczerą wrogość wszystkich podmorskich archeologów.


Brian nie przesparza chluby amerykańskim pracownikom naukowym. W rozmowie z Camille jako sławnych francuskich generałów wymienia Juliusza Cezara i Don Kichote'a.

W swoich zachwytach nad plastikowymi zaciskami, Brian stwierdza, że gdyby Archimedes wszedł w ich posiadanie, musiałby stwierdzić "Dajcie mi worek plastikowych zacisków, a obwiążę Ziemię". W rzeczywistości sentencja słynnego myśliciela starożytnej Grecji brzmiała w wolnym przekładzie: "Dajcie mi punkt podparcia, a poruszę Ziemię" i stanowiła podsumowanie jego rozważań nad prawami dźwigni.

Cały etap na galeonie przesycony jest nawiązaniami do osławionego serii przygodówek LucasArts Monkey Island. Począwszy od wyglądu bohatera, którego strój jest żywcem wyjęty z trzeciej części cyklu - The Curse of Monkey Island. Nadto Brian posługuje się imieniem Brushian, co jest nawiązaniem do głównego bohatera "Małpiej Wyspy", Guybrusha Threepwooda.


Przyglądając się szachownicy, Brian stwierdza, że jest to gra niegodna pirata, który powinien raczej rywalizować w pluciu na odległość. To nawiązanie do gry Monkey Island 2: LeChuck's Revenge, gdzie Guybrush Threepwood brał udział w takim właśnie turnieju.


Mapy wiszące na ścianie kajuty Brian określa mianem "kartograficznych cudów Piri Reisa i Juana de la Cosa". Zarówno postacie obu kartografów, jak i widoczne mapy są najzupełniej rzeczywiste. Piri Reis (a właściwie Hadji Muhiddin Piri Ibn Hadji Mehmed) był ottomańskim admirałem i żył na przełomie XV i XVI wieku. W grze widzimy ocalały fragment jego mapy świata z 1513 roku. Juan de la Cosa żył w zbliżonym okresie historycznym i był hiszpańskim podróżnikiem, konkwistadorem, armatorem i pilotem dwóch wypraw Krzysztofa Kolumba. W Runaway 2 możemy podziwiać miniaturkę jego mapy świata z 1500 roku, na której można dostrzec nawet zarys nie odkrytej jeszcze wówczas Zatoki Meksykańskiej.


Trzy próby, które musiała przejść Camille by stać się pełnoprawnym piratem to wyraźne nawiązanie do kultowej gry The Secret of Monkey Island, gdzie podołać im musiał Guybrush Threepwood. Identycznie jak w przypadku Francuzki polegały one kolejno na: fechtunku (tak szpadą, jak i obelgami), kradzieży figurki bożka i poszukiwaniu skarbu. Także Brian by zdobyć piracki glejt musi przebrnąć przez trzy próby, choć nieco zmodyfikowane.


W skrzyni, która stoi nieopodal Husky'ego, pośród innych bezużytecznych przedmiotów możemy znaleźć między innymi "rubber chicken on a pulley" (w polskiej wersji przetłumaczony niefortunnie jako "gumowy kurczak na kiju"), który był kluczowym przedmiotem w grze The Secret of Monkey Island. Dla przypomnienia na obrazku poniżej w żółtej ramce wzmiankowany kurczak w pełnej krasie. Ponadto w skrzyni możemy znaleźć procesor Pentiorum VII 24.5 GHz, co jest oczywiście przytykiem w kierunku linii procesorów Pentium.


Na tablicy obok Husky'ego możemy znaleźć między innymi... ogłoszenie naszych przyjaciół z pokładu "Douglasa III", w którym apelują do Briana, żeby się ocknął.

Postać Camille wspomina zarówno na pokładzie jachtu, jak i galeonu, że udział w badawczej/pirackiej wyprawie wygrała w konkursie. Trudno o prawdziwsze stwierdzenie, bo będąca pierwowzorem tej postaci Francuzka imieniem Camille to laureatka konkursu ogłoszonego przez Pendulo Studios, w którym nagrodą było właśnie znalezienie się w drugiej odsłonie Runaway.



Gdy Brian stara się o przyjęcie w poczet pirackiego bractwa, musi sprostać testowi z wiedzy o sławnych korsarzach, składającemu się z trzech pytań. Pierwsze dotyczy tożsamości kuka na pokładzie statku kapitana Flinta. Ów kapitan to oczywiście fikcyjna postać znana z kart powieści Roberta Louisa Stevensona "Wyspa skarbów". Dla większości z graczy nie powinno być tajemnicą, że prawidłowa odpowiedź to "Długi John Silver". Warto jednak zwrócić uwagę na jego "kontrkandydatów". Jim Hawkins to oczywiście główny bohater wspomnianej książki. Billy Bones to niegdysiejszy podkomendny Flinta, a jego kłopotliwa gościna w zajeździe należącym do ojca Hawkinsa staje się punktem wyjścia dla całej opowieści. Ben Gunn (a nie jak w grze Benn Gunn) to na wpół szalony członek załogi kapitana Flinta zostawiony przez niego przed laty na bezludnej wyspie, a następnie odnaleziony przez Jima Hawkinsa. Corto Maltese z prozą Stevensona nie ma już za wiele wspólnego, jest to bowiem morski awanturnik z włoskiego komiksu o tym samym tytule. Ferran Adria (a właściwie Ferran Adria Acosta), to wprawdzie kucharz, ale zupełnie nie-piracki - to obecnie jeden z najznamienitszych szefów kuchni, prowadzący restaurację "El Bulli" na Costa Brava.

Drugie pytanie testu nawiązuje do powieści "Kapitan Blood" z 1922 roku, pióra Rafaela Sabatiniego, dziś znanej głównie za sprawą filmowej adaptacji z Errolem Flynem w roli głównej.

Jako trzecie w pirackim teście wiedzy występuje pytanie o sposób, w jaki kapitan Swallow wydostał się z wyspy, na której zostawił go kapitan Babossa. To nawiązanie do cyklu filmowego "Piraci z Karaibów" ("Pirates of the Caribbean"), gdzie taki właśnie los spotkał kapitana Sparrowa (odgrywanego przez Johnny'ego Deppa) z ręki kapitana Barbossy (w tej roli Geoffrey Rush). W filmie według relacji Sparrowa, dokonał on tego wyczynu powiązawszy ze sobą żółwie skorupy na kształt tratwy, taka też jest prawidłowa odpowiedź w grze. Natomiast, jak się później okazało, nieudany kapitan miał po prostu szczęście i zabrał się z załogą szmuglerów rumu, którzy urządzili na bezludnej wysepce swoją zbójecką dziuplę. Podobne przypuszczenia wysuwa też Husky w Runaway 2.

W skarbcu na galeonie można zauważyć kilka ciekawych przedmiotów, jest tam m.in. słynna "Mona Lisa" Leonarda Da Vinci (1), rzeźba "Dyskobol" dłuta Myrona (2), egipski sarkofag (3), głowa asyryjskiej figury Lamassu (4), złoty kielich z uskrzydlonym lwem z Ecbatany (5), złoty posąg Buddy z Wat Traimit (6), miecz Excalibur zaklinowany w skale (7), album "A Hard Day's Night" Beatlesów (8), bezgłowy robot C-3PO z "Gwiezdnych Wojen" (9) oraz krzyż znany z pierwszej części gry (10).


Ponadto, podczas pierwszego plądrowania Brian zabiera ze sobą złotą figurkę bożka "Wielki Dosicua", która jest miniaturką rzeźby Saturno, dzięki której Brian wydostał się z zapadniętej podłogi banku w Douglasville w pierwszej części gry (nazwę rzeźby mogliśmy zobaczyć gdy ta była jeszcze podwieszona, poniżej właściwy fragment wkleiłem w żółtej ramce). Jednak już w Runaway Brian stwierdzał, że figura ta coś mu przypomina. Nic dziwnego, bowiem żart autorów sięga głębiej - to nawiązanie do debiutanckiej przegodówki Pendulo Studios pod tytułem Igor: Objective Uikokahonia, gdzie tak właśnie nazywał się i wyglądał skradziony artefakt.


Przy okazji rabowania skarbu Brian stwierdza, że znajduje się tu więcej kosztowności niż w leżach sławnych smoków. Wymienia tu Fafnira (postać z germańskich legend, chciwie broniącą swego skarbu, aż uległa przemianie w smoka, przy czym pochodzenie Fafnira, geneza jego bogactwa i przyczyny przemiany są diametralnie różne w alternatywnych wersjach legendy), Smauga (złocistego gada spod Samotnej Góry, znanego z kart "Hobbita" J.R.R. Tolkiena), Drachenasteina (ognistego smoka z germańskich legend zabitego przez Hurnena Sifrita/Siegfrieda) i Puffa, Czarodziejskiego Smoka (postać z piosenki "Puff, the Magic Dragon" nagranej w 1963 roku przez grupę "Peter, Paul and Mary", który to utwór doczekał się w 1978 roku adaptacji w postaci krótkometrażowego filmu animowanego o tym samym tytule). Drachenstein (obecnie Smokowo) to także niemiecka nazwa wsi w województwie warmińsko-mazurskim, gminie Kętrzyn.

W końcowej scenie możemy zauważyć, że profesor Simon ma koszulkę z naszywką misji STS-7, czyli drugiego lotu promu kosmicznego Challenger (a siódmego z kolei, po lotach promów Enterprise i Columbia) z 18 czerwca 1983 roku, na której możemy nawet odczytać nazwiska jej uczestników, którymi byli Robert Crippen, Frederick H. Hauck, Norman E. Thagard, Sally Ride (pierwsza Amerykanka na pokładzie promu) i John M. Fabian. Prom wyniósł też na orbitę dwie satelity: kanadyjską Anik C-2 i indonezyjską Palapa B-l.


W grze w mniej lub bardziej zamierzony sposób promuje się marki znane z jak najbardziej rzeczywistego świata. w chacie Wazowskiego możemy zobaczyć płatki Kellog's i kij hokejowy Sher-Wood PMP 7000. Na laptopie Briana bez trudu dostrzeżemy logo z nadgryzionym jabłkiem charakterystyczne dla komputerów Macintosh, a na biurku obok stoi puszka przywodząca na myśl chipsy ziemniaczane Pringles. Z kolei sam Brian podczas próby dostania się na teren wojskowy wspomina o magazynie National Geographic.

Copyright (c) Przygodoskop. Wszelkie prawa zastrzeżone.