Ciekawostki - Overclocked: Historia o przemocy
www.gry-online.pl - wortal rozrywkowy


Ciekawostki w grze
Opracował Aegnor

Na przystanku nieopodal przystani promów możemy zobaczyć reklamę gry komputerowej autorstwa... House of Tales. Co prawda nazwa nie pada wprost, ale doświadczony gracz z całą pewnością rozpozna Moment of Silence, poprzednią produkcję autorów Overclocked.


Wygląd i usposobienie siostry Farebanks wydają się być silnie inspirowane postacią siostry Mildred Ratchet (odtwarzanej przez Louise Fletcher) z filmu "Lot nad kukułczym gniazdem" ("One Flew Over the Cuckoo's Nest", 1975) Milosa Formana.


Wygląd samochodu zaparkowanego przed hotelem zmienia się wraz z upływającym czasem. Najpierw pojawia się za jego wycieraczką mandat (lub ulotka), z czasem całe ich kiście, na kołach pojawiają się blokady, następnie same koła zostają ukradzione, a koniec końców pojazd zostaje doszczętnie zdewastowany.


Podczas jednej z rozmów z naszym bohaterem, detektyw Moretti skarży mu się, że jego siostrzeniec bez przerwy gra w grę komputerową, "w której kradnie się samochody i rozjeżdża gliniarzy". Chodzi tu o serię Grand Theft Auto, której kontrowersyjna tematyka, realistycznie ukazana przemoc i możliwość zabijania stróżów prawa ściągnęły twórcom na kark krytykę m.in. organizacji zrzeszających policjantów, mniejszości etnicznych ukazanych w grze jako przestępcze subkultury, feministek i najbardziej znanego orędownika moralnej krucjaty na poletku gier komputerowych - Jacka Thompsona.


Ciekawostki o grze
Opracował Aegnor

W pracach nad grą brało udział polskie studio deweloperskie Detalion Art, którego członkom zawdzięczamy tytuły takie jak Reah, Schizm czy Sentinel.

W jednym z udzielonych wywiadów Martin Ganteföhr, jeden z współzałożycieli studia House of Tales i głównych twórców Overclocked, przyznał, że inspiracją dla stworzenia gry był m.in. film Adriana Lyne'a "Drabina Jakubowa" ("Jacob's Ladder", 1990) oraz jego własne doświadczenia wyniesione z pracy w zakładzie psychiatrycznym.

Copyright (c) Michał Czajkowski. Wszelkie prawa zastrzeżone.