Ciekawostki - Spycraft: The Great Game
www.gry-online.pl - wortal rozrywkowy


Ciekawostki w grze
Opracował Aegnor

W samej grze możemy znaleźć dyskietkę z logiczną grą Shanghai II (kilka wariantów popularnego Mahjonga), starszą produkcją Activision. Wystarczy ją załadować do osobistego komputera by cieszyć się tą "grą w grze".

Jeśli gracz dysponował dostępem do internetu, Spycraft umożliwiał mu połączenie ze specjalnie przygotowaną przez Activision witryną. Niestety, od dłuższego czasu strona ta nie istnieje, więc graczom pozostaje tylko "fikcyjny" internet zawarty w grze.

Kiedy znajdujesz się w biurze w Waszyngtonie, wybierz w telefonie numer 976-SUCK.

Gdy jesteś w biurze Jeffriesa naciśnij kilka razy klawisz na automatycznej sekretarce, a usłyszysz komunikat nawiązujący do filmów z Jamesem Bondem.

Podczas używania Mole Tool deaktywuj przycisk Peg i "wymacaj" kursorem ukryty aktywny punkt w pobliżu przycisku "Interactive Entertainment". Kliknij na nim a gdy przeniesiesz się na witynę Interactive Entertainment ponownie deaktywuj przycisk Peg i znajdź kolejny ukryty aktywny punkt, tym razem w okolicy lewego górnego rogu przycisku "Organizational". Po kliknięciu go zobaczysz zdjęcie twórców gry.

Ciekawostki o grze
Opracował Aegnor

Głównymi konsultantami przy tworzeniu Spycrafta byli William E. Colby (niegdyś jeden z założycieli i dyrektor CIA) i Oleg Kaługin (nigdyś generał major w KGB), obaj też wystąpili w samej grze. Nic więc dziwnego, że na pudełku znalazła się adnotacja "The Central Intelligence Agency has not approved, endorsed or authorized the making of Spycraft: The Great Game".

Nie był to pierwszy raz gdy Colby "odsłonił" kulisy działania CIA. W 1977 roku zrobił to już w swojej książce "Honorable Men: My Life in the CIA", za co Agencja wytoczyła mu proces. Colby poszedł z nią na ugodę, zobowiązał się do respektowania umowy o zachowaniu w tajemnicy szczegółów swojej wcześniejszej pracy i zapłacił 10 tys. dolarów kary grzywny.

Wspomniany William Colby zginął tragicznie w wypadku kajakowym 28 kwietnia 1996, dwa miesiące po ukazaniu się gry. Stało się to podstawą spiskowej teorii, według której w taki właśnie sposób CIA zemściło się za ujawnienie swoich tajemnic. Podnoszono w niej, że ciało znaleziono dopiero 6 maja, w niewielkiej odległości od łodzi, mimo że obszar ten był wielokrotnie przeszukiwany. Zwłoki nie miały na sobie kamizelki ratunkowej, którą wedle relacji znajomych Colby zawsze na takie wyprawy zakładał.

W rolę Gene'a Warhursta wcielił się znany hollywoodzki aktor James Karen (George Ball z "Trzynastu dni" i William P. Rogers z "Nixona"). W grze możemy ponadto zobaczyć Chase Masterson (ponętna Leeta z "Star Trek: Deep Space Nine", przez magazyn "Femme Fatale" wybrana jedną z 50 najseksowniejszych kobiet roku 2003), która odgrywa w niej rolę agentki Seaton.

Copyright (c) Michał Czajkowski. Wszelkie prawa zastrzeżone.