Ciekawostki - Overseer
www.gry-online.pl - wortal rozrywkowy


Ciekawostki w grze
Opracował Aegnor

Tex Murphy urodził się 4 marca 2004, jest więc zodiakalnymi Rybami.

Biuro Texa mieści się w hotelu Ritz na Alei Chandlera, co jest oczywistym odniesieniem do postaci znanego autora detektywistycznych powieści i opowiadań, Raymonda Chandlera.

Kiedy znajdujemy się w posiadłości Gideona, w pomieszczeniu z basenem możemy zauważyć nieduży automat do gier. Możemy na nim zagrać w zręcznościowe fragmenty z oryginalnej wersji Mean Streets.

Ciekawostki o grze
Opracował Aegnor

Overseer to remake pierwszej części cyklu - gry Mean Streets z 1989 roku.

W postać Texa wcielił się jeden z głównych twórców gry - Chris Jones.

Spośród profesjonalnych aktorów zatudnionych przy produkcji gry najbardziej znany jest bez wątpienia Michael York (tytułowa postać z "Ucieczki Logana", Basil z filmów o Austinie Powersie). Poza nim w grze zobaczyć możemy też m.in. Henry'ego Darrowa (Hancock z "Autostopowicza") oraz Clinta Howarda (brat Rona, znanego reżysera; sam zresztą spotkał się później z Michaelem Yorkiem na planie trzech części filmu "Austin Powers", gdzie grał Johnsona).

Filmowe wstawki wyreżyserował Adrian Carr, znany z realizacji seriali "Power Rangers" i "Nowe przygody Robin Hooda".

Gra pracuje na innym silniku niż dwie poprzednie "trójwymiarowe" części przygód Texa. W związku z tym zmodyfikowano też częściowo interfejs gry.

Overseer został wydany w dwóch wersjach - na 5 krążkach CD i jednej płycie DVD (to pierwsza w ogóle gra wyprodukowana na tym nośniku). Początkowo zamierzano skorzystać wyłącznie z formatu DVD, ale format ten w momencie wydawania gry był za mało rozpowszechniony. Dlatego też stworzono dodatkowo wersję na płytach CD, o obniżonej jakości materiałów zawartych w grze. Wersje na obu nośnikach były sprzedawane razem, w jednym pudełku.

Overseer został stworzony na zamówienie Intela (miał pokazywać możliwości pierwszych procesorów z techologią MMX - dop. Elum). Twórcy mieli na wykonanie gry jedynie dziewięć miesięcy, dlatego też zdecydowali się jeszcze raz przedstawić graczom historię z pierwszej odsłony serii.

Gra początkowo miała nazywać się "Poisoned Pawn", tytuł jednak nie spodobał się działowi marketingu studia Access. Dlatego zmieniono go na "Overlord", a ten z kolei ze względu na problemy prawne został zastąpiony nazwą Overseer.

Planowana była kolejna część gry o nazwie Tex Murphy: Polarity. Prace nad nią zaczęły się jeszcze przed decyzją o produkcji Overseer, w międzyczasie jednak ten drugi projekt zyskał pierwszeństwo. Nagrane materiały do Polarity, które miały być mrożącym krew w żyłach wprowadzeniem do gry, postanowiono umieścić na koniec Overseer jako swoistą zapowiedź rychłej kontynuacji. Kontynuacji, która z powodów finansowych nigdy nie doszła do skutku (miała się ukazać w 1999 roku). W ten sposób zaserwowano fanom Texa wieloletnią niepewność co do jego losów.

Po wydaniu Polarity planowano wydać jeszcze dwie części gry zamykające definitywnie serię. Miały nosić tytuły "Trance" i "Chance", ale podobnie jak szósta część cyklu nigdy się nie ukazały.

W 1998 roku wydano soundtrack z gry, stworzony przez Richiego Haversa, Matta Heidlera i Jeffa Abbotta.

Na prośbę fanów Chris Jones i Aaron Conners wypuścili w 2001 roku sześcioodcinkowe słuchowisko radiowe "The Tex Murphy Radio Theater" z udziałem części aktorów podkładających głosy postaciom z gier (m.in. samym Chrisem Jonesem).

Copyright (c) Michał Czajkowski. Wszelkie prawa zastrzeżone.