Encyklopedia - Overseer
www.gry-online.pl - wortal rozrywkowy


Overseer
[Tex Murphy 5]


Producent: Access Software
Wydawca: Access Software
Wydawca PL: Mirage
Premiera: 1998
Premiera PL: 1998
Wersja PL: brak
Nośnik: 5 CD lub 1 DVD, później również dystrybucja internetowa
Wymagania: procesor 166MHz, 16MB RAM

Zobacz też: demo, trailer #1, trailer #2, ścinki
Gry powiązane: Mean Streets, Martian Memorandum, Under a Killing Moon, The Pandora Directive, Tesla Effect, The Poisoned Pawn

Piąta część cyklu detektywistycznych perypetii życiowego nieudacznika Texa Murphy'ego. Nasz bohater tkwi w tym samym miejscu co poprzednio, czyli w slumsach San Francisco po III wojnie światowej pierwszej połowy XXI wieku. Jego sytuacja materialna nie uległa wielkiej poprawie, ale emocjonalna jak najbardziej. Właśnie obchodzi z piękną Chelsee Bando pierwszą rocznicę ich związku, co staje się okazją do wspólnych wspomnień dotyczących jego pierwszej sprawy. Tak, dokładnie. Chodzi o wydarzenia przedstawione w grze Mean Streets z 1989 roku, które przeżyjemy w Overseer ponownie, tyle że w dużo efektowniejszej oprawie. A zatem jeszcze raz przyjdzie nam rozwiązać zagadkę domniemanego samobójstwa ojca Sylvii Linsky, która niedługo później, na nieszczęście Texa, została jego pierwszą żoną.

Mechanika ani oprawa gry nie uległy większym zmianom w stosunku do dwóch poprzednich części - Under a Killing Moon i Pandora Directive. Nadal poruszamy się swobodnie w trójwymiarowym środowsku i śledzimy postacie odgrywane przez aktorów. Zwiększono za to gamę wyświetlanych kolorów do 16 bitów i po raz pierwszy w grze przygodowej wykorzystano sprzętową akcelerację 3D. Na uwagę zasługuje też pięciokanałowy dźwięk w wersji na DVD. Dla mniej biegłych w szekspirowskiej mowie wprowadzono opcję wyświetlania napisów, a dla mniej cierpliwych graczy wbudowany system podpowiedzi. Nie uświadczymy tu jednak ani kilku sposobów rozwijania fabuły ani zróżnicowanych zakończeń, znanych z poprzedniej odsłony cyklu.

Aegnor
Copyright (c) Michał Czajkowski. Wszelkie prawa zastrzeżone.