Encyklopedia - Shadow of the Comet
Shadow of the Comet
[Call of Cthulhu: Shadow of the Comet]


Producent: Infogrames
Wydawca: Infogrames
Wydawca PL: brak
Premiera: 1993
Premiera PL: brak
Wersja PL: brak
Nośnik: 5 dyskietek lub 1 CD, później również dystrybucja internetowa
Wymagania: PC 386, 4MB RAM

Zobacz też: demo z oryginalną zawartością, demo #2, ścinki

W 1910 roku do portowego miasteczka Innsmouth przybywa młody dziennikarz - John T. Parker, oficjalnie z zamiarem obserwowania mającej się niedługo pojawić komety Halley'a. Prawdziwym celem jest zbadanie losów żyjącego w XIX wieku lorda Boleskine'a, naukowca i mieszkańca miasta. 76 lat wcześniej, kiedy kometa ostatni raz nawiedziła Ziemie będący u szczytu sławy naukowiec nagle stracił zmysły, a niedługo później umarł. Próba ustalenia prawdy, jaką podejmuje Parker doprowadzi go do wiedzy, jaka nigdy nie powinna wypłynąć z odmętów przeszłości, kiedy ludzkość była jeszcze młoda.

Shadow of the Comet to pierwsza gra przygodowa luźno oparta na twórczości H.P. Lovecrafta (opowiadanie "Widmo nad Innsmouth"). Nie tylko zmienił się główny bohater oraz oś fabularna. Także mieszkańcy miasteczka, którzy w opowiadaniu swoją fizjonomią i zachowaniem wzbudzali w bohaterze niepokój tutaj wyglądają oraz zachowują się jak normalni mieszkańcy Nowej Anglii. Autorzy jednak pozwolili sobie na mały żart z graczy i wśród bohaterów gry rozpoznamy sporo gwiazd kina, z Jackiem Nicholsonem i Vincetem Pricem na czele. Złego słowa nie można też powiedzieć o muzyce, mimo upływu czasu nadal brzmi dobrze i sugestywnie podkreśla narastający klimat grozy i niepewności.

Jeśli zaś chodzi o zagadki to autorzy postawili na kompromis pomiędzy operowaniem przedmiotami jak i łamigłówkami. Niestety grywalność w wersji dyskietkowej rozbija się o nieprzemyślany interface, w całości oparty o klawiaturę i kilka klawiszy odpowiedzialnych za poszczególne czynności. Niedogodność ta rzecz jasna została poprawiona w wersji CD, która dodatkowo oferuje możliwość zwiedzenia wirtualnego muzeum Lovecrafta.

Virgo
Copyright (c) Przygodoskop. Wszelkie prawa zastrzeżone.