Encyklopedia - D
D


Producent: Rozner Labs, Warp
Wydawca: Acclaim
Wydawca PL: CD Projekt
Premiera: kwiecień 1995
Premiera PL: 1996
Wersja PL: brak
Nośnik: 2 CD, później również dystrybucja internetowa
Wymagania: PC 486, 8MB RAM

Zobacz też: demo, ścinki

Rok 1997. W spokojnym szpitalu w Los Angeles dochodzi do makabrycznej zbrodni. Stateczny dotychczas ordynator, dr Richter Harris, wymordował część pacjentów, a resztę wziął jako zakładników. Policja jest bezsilna, jedyne co może zrobić to poprosić o pomoc córkę szalonego lekarza, Laurę. Gdy ta przekracza próg szpitala, z przerażeniem odkrywa, że wszyscy zakładnicy zostali zabici. Nagle pojawia się tajemnicza siła, która w niewyjaśniony sposób przenosi Laurę do tajemniczego domostwa. Tobie przyjdzie pokierować jej losami - będziesz musiał stawić czoła upiornym wizjom, rozwiązać przeróżne logiczne zagadki i uniknąć czyhających wszędzie niebezpieczeństw. W atmosferze wszechobecnej grozy Laura będzie stopniowo odkrywała sekrety miejsca, w którym się znalazła i przyczyny tragicznej przemiany swojego ojca.

Gra jest konwersją z PlayStation, ukazała się też na konsole 3DO i Sega Saturn. Ten konsolowy rodowód gry wyraźnie widać w czasie rozgrywki - zagadki są stosunkowo proste, mamy do dyspozycji system podpowiedzi, Laura przedmioty podnosi automatycznie, nie ma opcji zapisywania stanu gry, nasz czas jest ściśle limitowany, występują też elementy wymagające szybkiej reakcji gracza. Świat postrzegamy z perspektywy pierwszej osoby, w celu upłynnienia gry na słabszych komputerach zastosowano tu przeplot, więc wedle dzisiejszych standardów grafika nie prezentuje się zbyt okazale. Ponadto gra oferuje dwa mocno zróżnicowane alternatywne zakończenia.

D doczekało się dwóch kontynuacji z udziałem tej samej bohaterki, niestety tylko na konsole Sega Saturn (Enemy Zero) i Dreamcast (D-2).

Aegnor
Copyright (c) Przygodoskop. Wszelkie prawa zastrzeżone.