Encyklopedia - Mean Streets
Mean Streets
Przygodoskop, luty 2007


Producent: Access Software
Wydawca: Access Software
Wydawca PL: brak
Premiera: 1989
Premiera PL: brak
Wersja PL: brak
Nośnik: 2 dyskietki, później również dystrybucja internetowa
Wymagania: PC 286, 1MB RAM

Zobacz też: demo nieinteraktywne
Gry powiązane: Martian Memorandum, Under a Killing Moon, The Pandora Directive, Overseer, Tesla Effect, The Poisoned Pawn

Mroczna historia z pogranicza cyberpunka i filmu noir, która zapoczątkowała znaną serię gier przygodowych. Przenosimy się do postnuklearnego San Francisco z 2033 roku. W wyniku trzeciej wojny światowej ludzkość została solidnie przetrzebiona, a ci, którzy przetrwali ulegli mutacji albo uzyskali naturalną odporność na promieniowanie. Wielkomiejska cywilizacja się odbudowuje, ale bez szczególnego entuzjazmu.

W tym tyglu różnych subkultur i szemranych interesów nasz cyniczny bohater, Tex Murphy, pędzi nieszczególnie satysfakcjonujący pod względem finansowym żywot prywatnego detektywa. Dlatego wizyta pięknej i uwodzicielskiej Sylvii Linsky w jego obskurnym biurze daje mu nadzieję na odmianę losu. Jest ona córką znanego profesora Carla Linky'ego, który wyzionął ducha w niepokojących ją okolicznościach. Wprawdzie policja twierdzi, że popełnił samobójstwo skacząc z mostu Golden Gate, ale nie odnaleziono listu pożegnalnego ani nie wykryto motywów tak desperackiego kroku. Jest to o tyle istotna dla Sylvii okoliczność, że milionowa polisa ubezpieczeniowa ojca nie obejmowała samobójstwa, ale morderstwo już jak najbardziej. Smaczku sprawie dodaje jeszcze ostatni, ściśle tajny projekt, którym profesor zajmował się tuż przed śmiercią na rzecz korporacji MTC. Nie muszę chyba dodawać, że rozwiązanie tej sprawy spada na nasze barki.

Na oprawę graficzną składają się ręcznie rysowane, dwuwymiarowe tła i wkomponowane w nie zdigitalizowane postacie. Co ciekawe, mimo że wszystkie pozycje z cyklu dzieli prawie dekada, we wszystkich częściach w rolę Texa wcieliła się ta sama osoba - Chris Jones, współproducent serii. W niektórych fragmentach gry pojawiają się wektorowe symulacje mające dawać poczucie trójwymiarowego środowiska. Gra obsługiwana jest w całości z klawiatury, za pomocą wpisywanych komend. Ponadto Mean Streets jest jedną z pierwszych gier, w których pojawia się cyfrowo przetworzony ludzki głos. Gra posiada też regulowany stopień trudności, kilka zróżnicowanych "tonów" prowadzenia przesłuchań oraz zawiera pewne elementy zręcznościowe i symulacyjne.

Aegnor
Copyright (c) Przygodoskop. Wszelkie prawa zastrzeżone.