Ciekawostki - Under a Killing Moon
www.gry-online.pl - wortal rozrywkowy


Ciekawostki w grze
Opracował Aegnor

Tex Murphy urodził się 4 marca 2004, jest więc zodiakalnymi Rybami.

Biuro Texa mieści się w hotelu Ritz na Alei Chandlera, co jest oczywistym odniesieniem do postaci znanego autora detektywistycznych powieści i opowiadań, Raymonda Chandlera.

Silnik gry mimo, że jak na tamte czasy rewolucyjny, miał swoje ograniczenia. W grze postanowiono z tego zażartować. Kiedy baczniej przyjrzymy się gaśnicy na ścianie to zobaczymy, że jest ona płaską teksturą. Tex skomentuje to w przewrotny sposób, mówiąc, że to dozorca domu malując gaśnice na ścianach postanowił zaoszczędzić trochę pieniędzy, bo inspektor nadzoru budowlanego ma tylko jedno oko i nie ma głębi postrzegania.

Ciekawostki o grze
Opracował Aegnor

W postać Texa wcielił się jeden z głównych twórców gry, Chris Jones, który ponadto reżyserował wszystkie filmowe scenki. Postać Ardo odtwarza inny z autorów - Aaron Conners.

Największą gwiazdą w obsadzie Under A Killing Moon był znany aktor James Earl Jones (przede wszystkim kojarzony z głosem Darth Vadera), który użyczył tu swojego głosu. Zgodził się pracować za wynagrodzeniem niższym od swojej zwyczajowej gaży, bo jego wnuczek był wielkim fanem gier komputerowych. W grze wystąpili także m.in. Russell Means (Chingachgook z "Ostatniego Mohikanina" i stary Indianin z "Urodzonych morderców"), Margot Kidder (Lois Lane z serii filmów o Supermanie) i Brian Keith (pułkownik David Crockett z "Alamo: 13 dni chwały").

Gra pracuje na silniku Virtual World.

Na podstawie gry powstała książka "Under a Killing Moon: A Tex Murphy Novel", autorstwa Aarona Connersa - jednego z głównych twórców gry. Napisał on też książkową adaptację kolejnej gry z cyklu, The Pandora Directive.

Planowano kinową ekranizację gry z udziałem Soleil Moon Frye. Niestety, projekt ten został zarzucony na wczesnym stadium.

Under A Killing Moon to pierwsza gra zajmująca aż cztery kompakty. Konieczność ich ciągłego przekładania denerwowała samych twórców, więc zaimplementowali do gry mechanizm umożliwiający równoczesne korzystanie z kilku czytników. To rozwiązanie zostało jednak zignorowane przez pozostałych wydawców.

W swoim czasie gra była wyznacznikiem postępu technologicznego. To jedna z pierwszych pozycji wykorzystujących 16-bitowy dźwięk i trójwymiarowe, całkowicie oteksturowane i cieniowane środowisko gry. Cienie nie były jednak generowane na bieżąco, ale zostały od razu "wbudowane" w tekstury.

Siedziba firmy Access znajdowała się w Utah, swoistej "stolicy" Mormonów, a wśród członków ekipy też były osoby tego obrządku. Dlatego też w grze wyrażenie "Oh my God!" zostało we wszystkich przypadkach zastąpione frazą "Oh my Hell!".

Na prośbę fanów Chris Jones i Aaron Conners wypuścili w 2001 roku sześcioodcinkowe słuchowisko radiowe "The Tex Murphy Radio Theater" z udziałem części aktorów podkładających głosy postaciom z gier (m.in. z samym Chrisem Jonesem).

Copyright (c) Michał Czajkowski. Wszelkie prawa zastrzeżone.