Ciekawostki - The Journeyman Project
www.gry-online.pl - wortal rozrywkowy


Ciekawostki w grze
Opracował Aegnor

W wagoniku podziemnej kolejki na Marsie wisi plakat z filmu science-fiction Edwarda Berndsa "Królowa kosmosu" ("Queen of Outer Space"/"Queen of the Universe") z 1958 roku.


Jedna z szafek znajdujących się przed pomieszczeniem kontrolnym na podwodnej stacji "NORAD VI" należy do Zaphoda Beeblebroxa, zwariowanej postaci z książkowego cyklu Douglasa Adamsa, zapoczątkowanego kultowym "Autostopem przez Galaktykę".


Kolejne nawiązanie do prozy Adamsa spotkamy w innym sektorze stacji. Główny komputer kontrolujący głowice jądrowe nazywa się "Deep Thought" ("Głęboka Myśl"), tak samo jak superkomputer z "Autostopem przez Galaktykę" stworzony w celu odpowiedzi na kluczowe pytanie dotyczące celu życia i istoty bytu. Napis jest widoczny pod lewym ekranem.


Ciekawostki o grze
Opracował Aegnor

Główny bohater nie miał początkowo imienia, jako Gage Blackwood przedstawiony został dopiero w drugiej części cyklu.

Pierwsza część cyklu The Journeyman Project doczekała kilku wersji i aż dwóch remake'ów. Gra pierwotnie została wydana w 1992 roku na komputery Macintosh. Wersja na PC ukazała się rok później, jednak zastosowana w niej technologia QuickTime (filmiki w formacie .mov) skutkowała straszliwie powolnym działaniem programu oraz długotrwałym doczytywaniem sekwencji i lokacji.

Dlatego też w 1994 roku wydano pod nazwą The Journeyman Project: Turbo! (roboczo nazywany po prostu TJP ver. 2.0) remake specjalnie z myślą o PC, oparty już na technologii Video for Windows (filmiki w formacie .avi), która sprawiała, że program działał trzy razy szybciej. Wyeliminowano przy okazji większość uciążliwych błędów.

Ostatnia wersja to The Journeyman Project: Pegasus Prime (w toku prac nazywana The Journeyman Project: Director's Cut) wydana w 1997 roku przez Bandai Co. na platformy Power Mac, Sony Playstation i Bandai Pippin. Na jej potrzeby wszystkie lokacje wygenerowano (a w niektórych przypadkach wręcz zaprojektowano) na nowo, dostosowując do nowych możliwości technicznych oraz wyglądu części drugiej i (powstającej) trzeciej.


Różnice pomiędzy wersją Turbo! a Pegasus Prime można zobaczyć na poniższych zestawieniach.Za wygląd Pegasus Prime odpowiadał przede wszystkim Tommy Yune, znany twórca komiksów manga i filmów anime. W jednym z wywiadów przyznał, że inspiracją dla niego była oprawa gry Spaceship Warlock, a wygląd urządzenia Pegasus wzorował na Testowym Reaktorze Termojądrowym Tokamak z Princeton.
Copyright (c) Michał Czajkowski. Wszelkie prawa zastrzeżone.