Ciekawostki - Space Quest: The Sarien Encounter
www.gry-online.pl - wortal rozrywkowy


Ciekawostki w grze
Opracował Aegnor

Jeśli w kapsule ratunkowej pomimo ostrzeżeń naciśniemy klawisz oznaczony "Don't Press", nasz statek teleportuje się do... King's Quest: Quest for the Crown.


W Ulence Flats, w wersji VGA, znajdziemy sklep "Droids'B'Us", który w logo ma kosmitę z długą szyją. To nawiązanie do sieci sklepów z zabawkami "Toys'R'Us", którego maskotką była żyrafa Geoffrey.


Co ciekawe, w pierwotnej wersji EGA sklep nazywał się "Droids'R'Us", ale gdy firma zabawkarska wytoczyła ekipie z Sierra proces, ta ugięła się i wydała zmodyfikowaną wersję EGA, w której zmieniła nazwę na "Droids'B'Us". Znalazło to też odzwierciedlenie w kuponach rabatowych dołączonych do gry.


Po wpisaniu na początku gry komendy "ken", na ekran wchodzi Ken Williams (szef Sierry) i narzeka na karygodne opóźnienia przy produkcji Space Quest. W późniejszych wersjach gry komenda nie działa.


W niektórych wersjach EGA działa też komenda "scott", która powoduje wyświetlenie się komunikatu od Scotta Murphy'ego.


Za kopnięcie ciała ("kick body") kogoś z załogi tracisz 1 punkt.


Knajpa w Ulence Flats nazywa się "The Oasis Bar" (tak nazwana jest na kuponie rabatowym dołączonym do gry), w wersji VGA ma nazwę "Rocker Bar".

W wersji EGA można wejść za lewą część budynku "Droids'B'Us" i... oswobodzić pęcherz polecenim "take leak". Pojawia się przy tym jeden z trzech zabawnych komentarzy.


Kod do dezaktywacji Generatora Gwiazd ma postać "6858". To końcówka ówczesnego numeru telefonu do Sierry, który miał postać "(209) 683-6858".

Zagadując w przebraniu sarieńskich strażników natrafić możemy wśród nich na fana gry King's Quest III. Czasem wspomina też o Daventry, które jest miejscem akcji tej gry.


Po wpisaniu komendy "kiss guard" w pobliżu sarieńskiego strażnika przeczytamy osobliwy komantarz. To "dzieło" Kena Williamsa, który czasem dopisywał coś do gry Dwóch Facetów z Andromedy. Z tego akurat nie byli zachwyceni.


Wbrew pozorom główny bohater wcale nie został nazwany dopiero w trzeciej części cyklu. W dwóch pierwszych grach (wersja EGA) gracz co prawda miał możliwość wpisania swojego imienia, ale jeśli tego nie zrobił, bohater nazywał się właśnie "Roger Wilco". W wersji VGA nie mamy już opcji wpisania własnego imienia.

Ciekawostki o grze
Opracował Aegnor

Tytuł roboczy brzmiał "Star Quest", ale w międzyczasie inna firma go użyła, więc zdecydowano się na "Space Quest".

Gra została umieszczona na składankach:
- 3 In One Compilation: 3-D Animated Adventure Games Starter Pack (1987)
- Triple Value Pack (1987).

Bohater cyklu Space Quest na trwałe wpisał się popkulturę. Jednym z dowodów na to jest przywołanie postaci Rogera Wilco w książce Pablo Tusseta "Najlepsze, co może przydarzyć się rogalikowi". W pewnym momencie główny bohater zostaje porwany, po czym wydostaje się z niewoli i desperacko próbuje opuścić kompleks, w którym rezydują porywacze. Błąkając się po zagraconych pomieszczeniach, zaczyna dość przypadkowo gromadzić napotkane przedmioty (w rodzaju białego obrusa, pieska z porcelany i szczoteczki), co kilkakrotnie nasuwa mu skojarzenia z grami przygodowymi i postacią Rogera Wilco. Niestety, w polskim tłumaczeniu książki z niewiadomych przyczyn zamieniono w tych fragmentach postać kosmicznego pomywacza na MacGyvera.

Copyright (c) Michał Czajkowski. Wszelkie prawa zastrzeżone.