Ciekawostki - Space Quest II: Vohaul's Revenge
www.gry-online.pl - wortal rozrywkowy


Ciekawostki w grze
Opracował Aegnor

Jeśli wpiszesz komendę "cheat", to błyskawicznie ukończysz grę z 255 punktami na 250 możliwych i specjalnym komentarzem twórców.


Jeśli wpiszesz komendę "shit" albo "fuck", pojawi się komentarz: "Would you want your mother to hear you say that?"

Jeśli na początku gry przy otwartej szafce użyjesz komendy "take condom", pojawi się komentarz: "Sorry. The used Nancy Reagan autographed 'Just Say No' condom had to be removed for the shipping version". "Just Say No" było hasłem kampanii wymierzonej w narkotyki wśród młodzieży, akty rówieśniczej przemocy oraz przedmałżeński sex. Główną twarzą kampanii była właśnie Nancy Reagan, amerykańska Pierwsza Dama.


Jeśli tuż po śmierci bohatera przywołasz okienko "About", to jego zawartość się zmieni. Do dotychczasowej informacji ("Space Quest was designed by Scott Murphy and Mark Crowe") zostanie dodane jedno zdanie: "We hope you're not looking for someone to blame just because you died."

Jeśli na terenie stacji XOS4 w pomieszczeniu z tubą transportującą wpiszesz komendę "star" pojawi się komentarz na temat Grega Steffena. To grafik, który wykonywał dla Sierry projekty okładek.


Małpoludy na usługach Vohaula to nawiązanie do filmu "Planeta Małp".

Po katastrofie na powierzchni Labionu, jeśli wpiszesz komendę "fuck dead bodies", to pojawi się komentarz: "You're one twisted mofo. The only other person I know who would try that is Mark Crowe". Mark Crowe to jeden z dwóch twórców gry, więc autorem żartu musiał być jego kolega Scott Murphy.


Przy przechodzeniu przez prowizoryczny most z obalonego drzewa Roger przywołuje w myślach postać Batmana. Jak widać, pewni bohaterowie są ponadczasowi.


Kiedy Roger po schwytaniu przez labiońskiego łowcę traci przytomność, śni, że jest bohaterem gry Leisure Suit Larry in the Land of the Lounge Lizards, której autorem był Al Lowe. Al w Space Quest II współtworzył muzykę, a Mark Crowe odpowiadał za graficzną oprawę Larry'ego.


"Cubix Rube", którą rzucasz Labiońskiej Bestii żeby odwrócić jej uwagę to oczywiście Rubix Cube, czyli tzw. Kostka Rubika. Z kolei sama Bestia do złudzenia przypomina Diabła Tasmańskiego z bajki "Looney Toons".


Na asteroidzie Vohaula możemy spotkać dorosłego Obcego z filmu Ridleya Scotta. Jedyna różnica polega na tym, że ma wielkie czerwone usta, którymi namiętnie całuje bohatera. Efekt jest ten sam - po pewnym czasie z trzewi Rogera wyrywa się mały Obcy.


Ubikacja na asteroidzie Vohaula to prawdziwa kopalnia ciekawostek. Możemy wejść do kabiny i załatwić swoje potrzeby (komendy "use toilet", "crap", "sit down", "dump" lub "defecate"). Jeśli poczekamy chwilę to "usłyszymy" odgłos puszczanego bąka i pojawia się tajemnicze wspomnienie Johna. Jego tożsamość się wyjaśnia, gdy wpiszemy komendę "smell" - chodzi o Johna Williamsa, jednego z pracowników Sierry. Z kolei wśród zapisków na ścianie kabiny (komenda "read writing") znajdziemy informację, że był tu Ken, a wcześniej Al, ale po tym drugim trzeba było przemalować. Chodzi zapewne o Kena Williamsa (szefa Sierry) i Ala Lowe (autora Larry'ego). Znajdziemy też informacje, że Sierra to placówka obcych, Vohaul gra w tekstowe przygodówki, a jego matka nosi buty Gwiezdnego Patrolu. Jest też uwaga o Sir Grahamie, jednym z bohaterów sagi King's Quest.


Zabawa zapalniczką w toalecie bardzo wystrzałowo kończy nasze przygody.

W kodzie gry ukryta jest istota, która nie znalazła się w jej finalnej wersji. Można się jednak do niej "dobrać" za pomocą programu AGI Studio.


Kod do dezaktywacji zbrodniczego planu Vohaula brzmi "SHSR", ale można użyć też hasła "TITS". Nie tylko świadczy to o zainteresowaniach arcyłotra, ale jest też dalekim nawiązaniem do filmu "Odyseja Kosmiczna 2001". Tam nazwano komputer "HAL" poprzez cofnięcie o jeden znak w alfabecie każdej litery ze słowa "IBM". Tutaj jest podobnie.

Ciekawostki o grze
Opracował Aegnor

Powstanie sequela było niemal pewne jeszcze zanim Space Quest I trafił na sklepowe półki.

Sierra najprawdopodobniej planowała remake VGA także i tej części, jednak po finansowej klapie reedycji pierwszej odsłony cyklu zrezygnowali z tych planów.

Po wydaniu gry autorzy otrzymali gniewny list od matki gracza, zbulwersowanej umieszczeniem w grze jako wirtualnego przedmiotu sportowego ochraniacza genitaliów. Scott Murphy przypomniał sobie tą anegdotkę podczas prac nad Space Quest 6 i statek kosmiczny "SCS DeepShip 86" uformował w taki właśnie kształt.


Gra została umieszczona na składankach:
- Sierra Value Pack: 3 Complete Programs (1988)
- Triple Adventure Pack (1988)
- The Space Quest Trilogy: Roger Wilco the Other World Series (1992)
- Space Quest Saga (1993)
- Space Quest Collector's Edition: Celebrating Sierra On-Line's 15th Anniversary (1994)
- Space Quest Collection I-V: Roger Wilco Unclogged (1997)
- Collection Series: Space Quest (1997)
- Space Quest Collection (2006).

Bohater cyklu Space Quest na trwałe wpisał się popkulturę. Jednym z dowodów na to jest przywołanie postaci Rogera Wilco w książce Pablo Tusseta "Najlepsze, co może przydarzyć się rogalikowi". W pewnym momencie główny bohater zostaje porwany, po czym wydostaje się z niewoli i desperacko próbuje opuścić kompleks, w którym rezydują porywacze. Błąkając się po zagraconych pomieszczeniach, zaczyna dość przypadkowo gromadzić napotkane przedmioty (w rodzaju białego obrusa, pieska z porcelany i szczoteczki), co kilkakrotnie nasuwa mu skojarzenia z grami przygodowymi i postacią Rogera Wilco. Niestety, w polskim tłumaczeniu książki z niewiadomych przyczyn zamieniono w tych fragmentach postać kosmicznego pomywacza na MacGyvera.

Copyright (c) Michał Czajkowski. Wszelkie prawa zastrzeżone.