Ciekawostki - Rex Nebular and the Cosmic Gender Bender
Ciekawostki w grze
Opracował Aegnor

Jeśli nasz komputer dysponuje co najmniej 4MB pamięci (co w czasie premiery gry nie było regułą), to przedmioty w ekwipunku są "przestrzenne" i się poruszają. W przeciwnym razie są nieruchome.

Widoczna w opuszczonym mieście mężczyzn zółto-czerwona reklama "O'Donald's" to oczywiście nawiązanie do sieci fast-food McDonald's.


W innym rejonie miasta możemy odwiedzić sklep komputerowy "MachoProse", którego logo i nazwa nawiązują do "MicroProse", producenta i wydawcy gry.


W środku widzimy kosz z 90 procentową przeceną produktów "Sahara Off-Line", które bohater uznaje za niewarte uwagi. To oczywiście nawiązanie do firmy "Sierra On-Line", która podobny zabieg wobec konkurencji zastosowała w grze Space Quest 4 z tego samego roku. Co ciekawe, Sierra na etapie produkcji sama siebie sportretowała tam jako firmę o nazwie "Sahara", wydawcę gry "Dacron Danny" (nawiązującą do Leisure Suit Larry). Ten element nie znalazł się wprawdzie w finalnej wersji gry, jest jednak obecny w kodzie gry.


Ponadto na podeście możemy zobaczyć grę "Polyester Suit Peter", co jest oczywistym nawiązaniem do słynnego cyklu Leisure Suit Larry autorstwa Ala Lowe z Sierry. Przy okazji bohater podzieli się z nami swym marzeniem by znaleźć się kiedyś w grze komputerowej.


Leżące nieopodal baterie "Durafail" to ironiczne nawiązanie do baterii "Duracell".


Żebrak odnaleziony w mieście mężczyzn po wręczeniu mu baterii uruchamia swojego walkmana i odchodzi moonwalkiem (słynnym tanecznym krokiem "wspak" Michaela Jacksona) nucąc "...and I did it myyyyyyyy waaaaaaay!". To fragment piosenki Franka Sinatry "My Way".


W wypożyczalni filmów zlokalizowanej w opustoszałym mieście mężczyzn możemy znaleźć plakat filmu "Civilization - The Movie", fikcyjnej ekranizacji kultowej strategii MicroProse. Pozostałe plakaty przedstawiają "Pippi Pończoszankę" i braci Marx.


Jeśli nie masz ochoty kilkakrotnie przechodzić gry żeby zobaczyć wszystkie cztery zakończenia, możesz uruchomić je z poziomu DOSa. Wystarczy, że w katalogu z grą wpiszesz komendę "mainmenu -w:x", gdzie "x" to 1 (szybka śmierć), 2 (honorowa śmierć), 3 (zwycięstwo) lub 4 (śmierć wskutek dekompresji kabiny).

Podczas gry można też uruchomić "cheat mode". W tym celu należy przytrzymać klawisz [Ctrl] i wpisać "widepipe" (bez cudzysłowów). Pojawi się stosowny komunikat.


Od tej pory kombinacja:
[Ctrl] + [F] zatrzymuje grę
[Ctrl] + [E] ekran zaczyna się trząść
[Ctrl] + [U] obraca sylwetkę Rexa
[Ctrl] + [T] przenosi do lokacji o wskazanym numerze
[Ctrl] + [O] przenosi obiekt o podanym numerze (0-54) do wybranej lokacji
[Ctrl] + [A] raportuje o dostępnej pamięci
[Ctrl] + [P] pokazuje numer lokacji
[Ctrl] + [V] pokazuje numer wersji gry
[Ctrl] + [C] wyświetla koordynaty wskźnika myszy
[Ctrl] + [D] zmienia poziom trudności
[Ctrl] + [N] zmienia poziom "grzeczności"
[Ctrl] + [S] włącza/wyłącza dźwięk
[Ctrl] + [L] wyświetla kody lokacji z teleporterami i numery do nich
[Ctrl] + [Q] wyjście z gry
[Ctrl] + [J] wyłącza "cheat mode"

Ciekawostki o grze
Opracował Aegnor

To pierwsza gra przygodowa produkcji MicroProse.

Gra oparta jest na silniku MADS (MicroProse Adventure Development System). Na tym samym silniku pracowały kolejne przygodówki MicroProse: Dragonsphere i Return of the Phantom.

Dołączony do gry Dziennik Pokładowy Rexa, będący humorystycznym wprowadzeniem do samego programu, napisał Steve Meretzky, autor takich gier jak The Hitchhiker's Guide to the Galaxy, Superhero League of Hoboken, The Space Bar czy serii Spellcasting i Leather Goddesses of Phobos.

Copyright (c) Przygodoskop. Wszelkie prawa zastrzeżone.