Encyklopedia - Wersal 1685: Intrygi na dworze Ludwika XIV
Wersal 1685: Intrygi na dworze Ludwika XIV
[Versailles 1685]


Producent: Réunion des Musées Nationaux
Wydawca: Cryo Interactive
Wydawca PL: IPS Computer Group
Premiera: 1996
Premiera PL: 1997
Wersja PL: kompletna
Nośnik: 2 CD
Wymagania: procesor 90MHz, 16MB RAM

Gry powiązane: Wersal II: Testament Króla

W od trzech lat zamieszkałym (acz jeszcze nieukończonym) Wersalu dzień jakich wiele. Jedynie Aleksander Bontemps, pierwszy intendent pałacu, oraz Lalande, jeden z osobistych strażników Króla - Słońce oraz nasze alter ego wiedzą jakie niebezpieczeństwo zawisło nad wszystkimi mieszkańcami. Dzisiejszego ranka na biurko tego pierwszego trafił anonim zapowiadający rychły pożar pałacu. A my mamy 24 godziny na zdemaskowanie autora i ocalenie Wersalu oraz wszystkich jego domowników. Gra jest podzielona na siedem aktów odpowiadających cykl dnia dworu. W czasie jej trwania przyjdzie nam rozmawiać z innymi dworzanami, czy też równie często podsłuchiwać o czym rozmawiają inni, jak i rozwiązywać stawiane na naszej drodze przez autorów łamigłówki.

Do gry dołączona została także bogata encyklopedia pozwalająca na uzyskanie dokładnych informacji o życiu naszego rozmówcy, obserwowanych przez nas obrazów czy też historii samego Wersalu. Program był współtworzony przez Francuskie Zrzeszenie Muzeów Narodowych, Muzeum Wersalskie, co gwarantuje rzetelność zawartych w grze informacji.

Sama gra bazuje na silniku Omni 3D firmy Cryo (tym samym co pierwszy Atlantis) - świat obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby, a poruszamy się pomiędzy wyznaczonymi przez twórców węzłami. Co prawda grafika obecnie nie powala ale wysoki, jak to Cryo, poziom ścieżki dźwiękowej do tej pory sprawia, iż jest to gra warta przynajmniej zobaczenia i odsłuchania. Dodatkowo jest jedną z niewielu przygodówek Cryo wydanych także na konsolę Playstation.

Virgo
Copyright (c) Przygodoskop. Wszelkie prawa zastrzeżone.