Ciekawostki - Agharta: Wnętrze Ziemi
Strona główna

Encyklopedia
Zapowiedzi
Recenzje
Solucje
Ciekawostki
Screeny
Grafiki
Zdjęcia
Filmy
Dema

FORUM

Kącik amatora
Kulisy produkcji
Plan wydawniczy
Rzut okiem
Czytelnia
Redakcja

Ścinki
The Inventory Polska
www.gry-online.pl - wortal rozrywkowy


Ciekawostki w grze
Opracował Aegnor

W drodze do wieży San Francisco spotykamy na pustyni czarny monolit i skaczące wokół niego małpy. To oczywiste nawiązanie do pamiętnej sceny z "Odysei Kosmicznej 2001" Stanley'a Kubricka.


Drugie nawiązanie do tego reżysera widzimy pod sam koniec gry. Scena w której nasz szalony przeciwnik spada na ziemię z gigantyczną bombą to kalka sceny z filmu Kubricka "Doktor Strangelove, lub jak przestałem się martwić i pokochałem bombę", gdzie taki los spotkał majora Konga. Nawet okrzyk spadającego jest identyczny.


Twórcy zdecydowali się uczcić Kubricka jako źródło inspiracji do żartów w grze, umieszczając jego nazwisko w końcowej liście płac.


Podczas gry możemy użyć kilku kodów:
- TISTAAFL - daje nam wszystkie przedmioty
- DEBUGON - włącza tryb Developer Mode
- DEBUGOFF - wyłącza tryb Developer Mode

Ciekawostki o grze
Opracował Aegnor

Agharta to mityczne królestwo leżące pod ziemską skorupą, którego stolicą miała być Szambala. Tybetańskie słowo "Agharti" oznacza "podziemne królestwo we wnętrzu Ziemi, gdzie włada król wszystkich światów". Ma być to ludny, spokojny świat bez zbrodni i zepsucia, a jego mieszkańcy dysponują najwyższą wiedzą i wejrzeniem do ludzkich dusz. Jednym z najwybitniejszych badaczy kulturowego fenomenu Agharty był nasz rodak, doktor Ferdynand Ossendowski.

W pewnym momencie gry napotykamy na ziejącą w ziemi wielką dziurę, a na prowadzącym przez nią pomoście możemy zobaczyć tabliczkę z napisem "Eksperyment Tokio - 1 września 1923". To nie tylko klamra spinająca wydarzenia w grze (z intra dowiadujesz się, że jako jedyny pilot nie załapałeś się na kontrakty dotyczące pomocy humanitarnej dla mieszkańców Tokio, którzy stracili cały dobytek w wyniku trzęsienia ziemi), ale i nawiązanie do rzeczywistych wydarzeń. Tego właśnie dnia gigantyczne wstrząsy o sile 8,3 w skali Richtera oraz towarzyszaca im 11-metrowa fala tsunami zniszczyły 2/3 powierzchni Tokio i zabiły przeszło 140 tys. ludzi. Dla uczczenia pamięci o nich 1 września ustanowiono Dniem Zapobiegania Klęskom Żywiołowym.


Copyright (c) Michał Czajkowski. Wszelkie prawa zastrzeżone.