Encyklopedia - Ripper
Ripper


Producent: Take 2 Interactive
Wydawca: Take 2 Interactive, GameTek
Wydawca PL: IPS Computer Group
Premiera: luty 1996
Premiera PL: 1996
Wersja PL: brak
Nośnik: 6 CD
Wymagania: PC 486, 8MB RAM

Zobacz też: demo #1, demo #2, demo #3, teaser, trailer #1, trailer #2, promo, za kulisami, w programie Escape, ścinki

Ripper to gra FMV uchodząca za jedną z ciekawszych w tym podgatunku. Niemniej lokacje, po których się poruszamy są wytworem grafików, nie filmowców - na ich tle jedynie występują aktorzy (z Christopherem Walkenem na czele). Poruszanie zaś odbywa się techniką od węzła do węzła, bez możliwości swobodnego rozglądania się w punktach docelowych, a co najwyżej obrócenia się w bok, o ile twórcy przewidzieli to dla danego miejsca. Świat gry obserwujemy, rzecz jasna, z perspektywy pierwszej osoby, a interakcję prowadzimy za pomocą myszki.

Świat Rippera to świat przyszłości z cyberpunkowymi elementami, w którym grasuje - wzorujący się na Kubie Rozpruwaczu - morderca, wykorzystujący do swego niecnego procederu także wirtualny świat. Jego wykrycie będzie właśnie zadaniem reportera Jake'a Quinlana, w którego wciela się gracz. Historia może mieć kilka różnych zakończeń, bo kilku różnych może być morderców. Gra wybiera losowo przy pierwszej rozgrywce, na który wariant trafimy (przy następnych możemy poznawać kolejne).

Zagadki w Ripperze są różnego typu i jest ich sporo. Są też naprawdę niełatwe, wymagając niekiedy wiedzy spoza świata gry, czy specyficznego kojarzenia faktów. Dodatkowo nie ułatwia sprawy fakt, że dialogom nie towarzyszą podpisy, a aktorzy mówią naturalnie niedbale.

Davero
Copyright (c) Przygodoskop. Wszelkie prawa zastrzeżone.