Ciekawostki - Dracula: Początek
www.gry-online.pl - wortal rozrywkowy


Ciekawostki w grze
Opracował Aegnor

Podczas sekwencji wprowadzającej za plecami Van Helsinga możemy dostrzec wiszacą na ścianie starą mapę Europy. Twórcy gry nie zadali jednak trudu by usunąć z jej prawego dolnego rogu sygnatury z adresem internetowym nieistniejącej już witryny (http://www.printsonweb.com), z której pochodzi ta reprodukcja.


Kustosz kairskiego muzeum wspomina o złowieszczym bycie nazywanym "nai ar lut hotep", co wprost odnosi się do lovecraftowskiego Nyarlathotepa, nazywanego Pełzającym Chaosem.

W dalszej części rozgrywki możemy też dostać w swoje ręce niesławne "De Vermis Mysteriis" (w grze błędnie zatytułowane "De Vermis Mysteris") - fikcyjny grimuar autorstwa nekromanty Ludwiga Prinna, o którym to dziele Robert Bloch wspomniał w swoim opowiadaniu "The Shambler from the Stars", a który Lovecraft zapożyczył i chętnie wplatał w swoje opowieści.

W posiadłości Godalmingów możemy znaleźć dwie metalowe płaskorzeźby z łacińskimi inskrypcjami, oznaczonymi numerami porządkowymi "I" i "II". Do pierwszej z nich wkradł się błąd, gdyż zamiast "Sedet peternumque sedebit Infelix Theseus" wers powinien brzmieć "Sedet, aeternumque sedebit Infelix Theseus" ("Siedzi i wciąż siedzieć będzie nieszczęsny Tezej"). Jest to cytat z szóstej księgi "Eneidy" Wergiliusza, gdzie zawarto opis wędrówkę Eneasza i Sybilli przez okropności Hadesu.


Druga sentencja, "Nil actum reputans, si quid superesset agendum", to cytat z drugiej księgi nieukończonej epopei autorstwa rzymskiego poety Lukanusa (Marcus Annaeus Lucanus) pod tytułem "De Bello Civili sive Pharsalia". Maksyma ta W wolnym przekładzie znaczy "Przyjmując, że nic nie zostało zrobione, o ile zostało coś jeszcze do zrobienia" i odnosi się do postaci Juliusza Cezara. Powiedzenie to funkcjonuje też w postaci "Nil actum credens cum quid superesset agendum" lub "Nil actum credens dum quid superesset agendum".

Postać sukkuba imieniem Jada jest wyraźnie wzorowana na niezapomnianej kreacji Monici Bellucci z "Draculi" w reżyserii Francisa Forda Coppoli (1992).


Również postać żywiącego się robactwem posługacza hrabiego, Reinholda, w zastanawiającym stopniu przypomina swojego filmowego odpowiednika w osobie Toma Waitsa.


Autorzy gry nie ukrywali swoich filmowych inspiracji. W liście płac na końcu gry możemy przeczytać podziękowania nie tylko dla twórcy postaci demonicznego hrabiego (Brama Stokera), ale i słynnych odtwórców roli Drakuli w kolejnych ekranizacjach (Bela Lugosi, Christopher Lee).


Copyright (c) Michał Czajkowski. Wszelkie prawa zastrzeżone.