Encyklopedia - King's Quest V: Absence Makes the Heart Go Yonder!
King's Quest V: Absence Makes the Heart Go Yonder!


Producent: Sierra
Wydawca: Sierra
Wydawca PL: IPS Computer Group, Play-It
Premiera: 1990
Premiera PL: 1994, 2000
Wersja PL: napisy (Play-It)
Nośnik: 10 dyskietek lub 1 CD, później również dystrybucja internetowa
Wymagania: PC 386, 2MB RAM

Zobacz też: ścinki
Gry powiązane: King's Quest, King's Quest II, King's Quest III, King's Quest IV, King's Quest I, King's Quest VI, King's Quest VII, King's Quest: Mask of Eternity

Król Graham po powrocie z wyprawy po swoich włościach odkrywa, że jego zamek, wraz ze znajdującą się wewnątrz rodziną, zniknął. Od świadka porwania, mówiącej ludzkim głosem sowy imieniem Cedryk, władca dowiaduje się, iż sprawcą jest zły czarnoksiężnik Mordack, brat znanego z trzeciej części Mannana. Wraz z Cedrykiem Graham przenosi się do Serenii, magicznego królestwa będącego domem wielu baśniowych stworzeń oraz miejscem uwięzienia królewskiej rodziny. Zanim jednak Graham (a wraz z nim gracz) będzie mógł ją uratować, czeka go wiele przygód i przygotowań do zmierzenia się z Mordackiem.

Piąta część serii wprowadziła wiele rewolucyjnych zmian - przede wszystkim gra została stworzona w VGA, a tym samym grafika jest bardziej szczegółowa, narysowana z użyciem większej ilości kolorów oraz z wyższej rozdzielczości. Zrezygnowano ze wpisywania komend ręcznie, udostępniając graczowi znany doskonale interface point&click, a ścieżka muzyczna, chociaż nadal w formie plików midi, została napisana przez profesjonalnych kompozytorów. Dodatkowo w wersji CD podłożone zostały głosy występujących w grze bohaterów. Nie zmieniły się dwie rzeczy - unikatowy klimat i świat serii, pełen znanych z bajek i legend postaci, oraz konieczność częstego zapisywania stanu gry - nie tylko z powodu śmierci, ale także możliwości utknięcia na dobre z powodu niewykonania odpowiedniej czynności w odpowiednim momencie.

Virgo
Copyright (c) Przygodoskop. Wszelkie prawa zastrzeżone.