Encyklopedia - Gray Matter
Gray Matter


Producent: Wizarbox (wcześniej Dreamcatcher i Tonuzaba)
Wydawca: dtp entertainment
Wydawca PL: CD Projekt
Premiera: listopad 2010
Premiera PL: listopad 2010
Wersja PL: napisy
Nośnik: 1 DVD, później również dystrybucja internetowa
Wymagania: procesor 1.4GHz, 512MB RAM


Gray Matter to nowa, pełnometrażowa przygodówka Jane Jensen - autorki serii Gabriel Knight. Powstająca od 2003 roku gra trzykrotnie zmieniała dewelopera. Początkowo miał nim być Dreamcatcher, później pojawiła się węgierska firma Tonuzaba Entertainment. Za ostateczny kształt gry odpowiadać ma francuskie studio Wizarbox, mające na swoim koncie m.in. przygodówkę Steve'a Ince'a pt. So Blonde. Królowa przygodówek ponownie oddaje w nasze ręce dwójkę bohaterów - młodą iluzjonistkę Samanthę oraz załamanego po śmierci żony Davida - cenionego neurobiologa. Te dwie osoby dzieli niemal wszystko, a cele, jakie przed sobą stawiają, są zupełnie różne. Los jednak już na samym początku połączy te dwie postacie i zabierze w podróż. Podróż przez świat nieznanego - magii i duchów.

Gray Matter to klasyczna przygodówka point&click. W czasie rozgrywki będziemy zwiedzać okolicę Oksfordu, rozmawiać z ludźmi, zbierać przedmioty oraz rozwiązywać przygotowane przez twórców zadania. Oryginalnym urozmaiceniem typowych zagadek są sztuczki magiczne, które momentami musimy wykonać wraz z Samanthą.

W grze, podobnie jak wielu innych produkcjach tego typu, poruszamy się trójwymiarową postacią po prerenderowanych tłach. Te są bardzo szczegółowe (postacie odbijają się w lustrach) i chociaż graficznie gra nie olśniewa, to jednak prezentuje sobą solidną, rzemieślniczą robotę. Z kolei przerywniki, utrzymane w komiksowej stylistyce, to najwyższa klasa. Także od strony muzycznej gra ma się czym pochwalić, jej twórcą wszak jest ojciec muzyki do gier z serii Gabriel Knight.

Virgo
Copyright (c) Przygodoskop. Wszelkie prawa zastrzeżone.