Encyklopedia - Obsidian
Obsidian
Przygodoskop, październik 2012


Producent: Rocket Science Games
Wydawca: SegaSoft
Wydawca PL: brak
Premiera: styczeń 1997
Premiera PL: brak
Wersja PL: brak
Nośnik: 5 CD, później również dystrybucja internetowa
Wymagania: procesor 90MHz, 8MB RAM

Zobacz też: demo (68.5MB), promo (1995), teaser, trailer, intro, reklama #1, reklama #2, ścinki
Inne strony: archiwalna strona oficjalna #1, archiwalna strona oficjalna #2, strona w Wikipedii

W roku 2066 problem zanieczyszczenia powietrza i znikającej w zastraszającym tempie powłoki ozonowej zostaje wreszcie ostatecznie rozwiązany. Wysłany na orbitę okołoziemską sztuczny satelita Ceres, wyposażony w zaawansowaną sztuczną inteligencję, ma za zadanie wypuszczać do atmosfery specjalne nanoboty, w celu zahamowania jej postępującej degradacji i odtworzenia utraconych właściwości. Pierwsze efekty są już zauważalne... Tymczasem para naukowców z zespołu, który zaprojektował Ceresa - Lilah i Max - w ramach urlopu wybiera się na górską wycieczkę w region, nad którym satelita rozpoczął swoją pracę. Sielankę na łonie natury niespodziewanie przerywa odkryta w lesie niezwykła formacja skalna...

Stworzona przez firmę Rocket Science gra gatunkowo najbliższa jest przygodówkom "mystopodobnym". W podobny sposób odbywa się eksploracja naszpikowanego trudnymi łamigłówkami wirtualnego świata. Można rozglądać się dookoła, czasem w górę i dół, a przechodzenie z miejsca na miejsce ilustrowane jest animacją. Gra udanie łączy prerenderowane sceny z sekwencjami FMV, którym towarzyszy nie mniej profesjonalna ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Thomasa Dolby (tego samego, który wcześniej przygotował wyśmienitą oprawę muzyczną mrożącej krew w żyłach The Dark Eye od Inscape).

Niestety, pomimo gorącego przyjęcia przez recenzentów Obsidian nie okazał się komercyjnym sukcesem na miarę Mysta czy The 7th Guest. Nie pomogła przy tym przygotowana z rozmachem kampania reklamowa, na którą składały się enigmatyczne spoty telewizyjne oraz równie zagadkowe reklamy prasowe (całej kampanii towarzyszyło hasło "Your rules do not apply here"). Gra po części przyczyniła się do upadku Rocket Science Games, która zakończyła działalność niedługo po jej premierze.

Elum
Copyright (c) Przygodoskop. Wszelkie prawa zastrzeżone.