Masz ochotę podzielić się przemyśleniami na temat skończonej niedawno przygodówki? Chcesz przekonać innych, że Kosmopolska jest lepsza od Samorosta? Ten dział nadaje się do tego idealnie.

Moderatorzy: Elum, aegnor, jackowsky, jarecki83

Awatar użytkownika
jackowsky
Posty: 2299
Rejestracja: wt 22 lut 2005, 10:43
Lokalizacja: Chorzów

Gray Matter

Post autor: jackowsky »

Ascovel w innym wątku pisze:Przy okazji, właśnie nieopatrznie zauważyłem, że naprawdę wysoka oceniasz Gray Matter, jackowsky...
A oceniam, oceniam, bo gierka przednia. Ma tylko jedną zasadniczą wadę (dlatego to "8"): kończy się jakby ktoś ją urąbał siekierą. Wątki pozaczynane... Tzn. "główny" niby wyjaśniony, ale kilka interesujących pobocznych pozostało uciachanych. Np. sprawa pewnego zdjęcia, które w pocie czoła analizowaliśmy i odkryliśmy na nim coś interesującego, bohater mówi (cytat z pamięci) "na tym zdjęciu jest coś niesamowitego - muszę znaleźć eksperta, aby to zdjęcie przeanalizował" i to koniec. Do końca gry ani jednego słowa o tym zdjęciu. To tylko jeden przykład.
Ostatnio skończone: Monolith PL (80%), Baldur's Gate 3 PL (80%), Crowns and Pawns: Kingdom of Deceit PL (60%), Alter Ego PL (50%), Boxville (60%)
Awatar użytkownika
Ascovel
Posty: 277
Rejestracja: pn 02 lut 2009, 17:55
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Ascovel »

jackowsky pisze:A oceniam, oceniam, bo gierka przednia. Ma tylko jedną zasadniczą wadę (dlatego to "8"): kończy się jakby ktoś ją urąbał siekierą. Wątki pozaczynane... Tzn. "główny" niby wyjaśniony, ale kilka interesujących pobocznych pozostało uciachanych. Np. sprawa pewnego zdjęcia, które w pocie czoła analizowaliśmy i odkryliśmy na nim coś interesującego, bohater mówi (cytat z pamięci) "na tym zdjęciu jest coś niesamowitego - muszę znaleźć eksperta, aby to zdjęcie przeanalizował" i to koniec. Do końca gry ani jednego słowa o tym zdjęciu. To tylko jeden przykład.
Mi też się bardzo fajnie grało, ale wyżej niż 8 na pewno bym nie postawił - gra jest zbyt niedopracowana i to nawet pod względem podstawowych elementów designu (np. interface).

Akurat kwestią zdjęcia specjalnie się nie przejąłem - dość jasne było, co na nim widać, i ekspert raczej by nic nowego nie ujawnił. Co najwyżej potwierdziłby, że zdjęcie to autentyk.
Ostatnio zmieniony czw 04 sie 2011, 22:40 przez Ascovel, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
jackowsky
Posty: 2299
Rejestracja: wt 22 lut 2005, 10:43
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: jackowsky »

Ja jakoś nie widziałem co jest na tym zdjęciu zaobserwowałem tylko jakiś niezidentyfikowany kształt (oprócz tego co jest na nim "normalnie"- oczywiście), a patrzyłem na nie parę razy. Aż ponownie zainstaluję grę...
Ostatnio skończone: Monolith PL (80%), Baldur's Gate 3 PL (80%), Crowns and Pawns: Kingdom of Deceit PL (60%), Alter Ego PL (50%), Boxville (60%)
Awatar użytkownika
Virgo C.
Posty: 1208
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Virgo C. »

Jeśli mowa o zdjęciu, które pojawia się w demie to faktycznie widać tam pewien cień. I jeśli wątek ten został porzucony to niedopatrzenie autorki.
Mądrość nie z wiekiem przychodzi, a prawość nie tylko starcom jest znana
Obecnie gram: Back to the Future, Ratchet&Clank:4za1
Ostatnio ukończona: Costume Quest
Ostatnio przeczytane: Filip L. Tyrmand
Awatar użytkownika
Ascovel
Posty: 277
Rejestracja: pn 02 lut 2009, 17:55
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Ascovel »

Virgo C. pisze:Jeśli mowa o zdjęciu, które pojawia się w demie to faktycznie widać tam pewien cień. I jeśli wątek ten został porzucony to niedopatrzenie autorki.
Ten cień powraca w innych sytuacjach i wyjaśnia się, co za się nim kryje, więc nie określiłbym jego wątku jako porzuconego. Jedynie kwestia jeszcze bardziej dogłębnej analizy zdjęcia nie powraca i Styles skupia się już na innych sprawach.
Awatar użytkownika
jackowsky
Posty: 2299
Rejestracja: wt 22 lut 2005, 10:43
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: jackowsky »

Co, gdzie, kiedy? :o
Ostatnio skończone: Monolith PL (80%), Baldur's Gate 3 PL (80%), Crowns and Pawns: Kingdom of Deceit PL (60%), Alter Ego PL (50%), Boxville (60%)
Awatar użytkownika
Ascovel
Posty: 277
Rejestracja: pn 02 lut 2009, 17:55
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Ascovel »

Przecież jest to jeden z głównych wątków fabuły gry.

[SPOILER]
To było zdjęcie zrobione w dzień śmierci Laury i rozpoczyna cały wątek dochodzenia Stylesa na temat, co się trochę wcześniej tego dnia stało.
[/SPOILER]
Awatar użytkownika
jackowsky
Posty: 2299
Rejestracja: wt 22 lut 2005, 10:43
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: jackowsky »

Ascovel-->W tym sensie tak, zgoda. Spowodowało to dochodzenie. Ja jednak upatrywałem tam jakiejś nadprzyrodzonej siły i dlatego wyczekiwałem, że będzie jakiś motyw z tym zdjęciem. No i w sumie to - moim zdaniem - ten wątek ze śmiercią Laury nie jest do końca wyjaśniony.
Ostatnio skończone: Monolith PL (80%), Baldur's Gate 3 PL (80%), Crowns and Pawns: Kingdom of Deceit PL (60%), Alter Ego PL (50%), Boxville (60%)
Awatar użytkownika
Ascovel
Posty: 277
Rejestracja: pn 02 lut 2009, 17:55
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Ascovel »

Co dokładnie nie zostało wyjaśnione na temat śmierci Laury? Powiedziano kto, jak i dlaczego.

Wspomniany motyw cienia, mglistego zarysu postaci też powracał kilkukrotnie, więc nie upatrywałbym żadnej dodatkowej tajemnicy w tym, co Styles odkrył na zdjęciu.
Awatar użytkownika
jackowsky
Posty: 2299
Rejestracja: wt 22 lut 2005, 10:43
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: jackowsky »

W którym miejscu została wyjaśniona śmierć Laury? Ten wypadek? Pytam serio, bo nie pamiętam.
Ostatnio skończone: Monolith PL (80%), Baldur's Gate 3 PL (80%), Crowns and Pawns: Kingdom of Deceit PL (60%), Alter Ego PL (50%), Boxville (60%)
mendosa
Posty: 382
Rejestracja: pt 02 gru 2005, 17:22

Post autor: mendosa »

Zakończenie "Gray Matter" wywarło na mnie wrażenie, jakbym uczestniczył w spektaklu, gdzie w pewnym momencie aktorzy się rozkręcają, rozkręca się fabuła, akcja przyśpiesza, publiczność wstrzymuje oddech - i nagle wchodzi reżyser i mówi "Ej, no proszę państwa - kończymy, zamykamy! Już jest 23:00! Pani tutaj zrobi to, pan zrobi tamto - a widownia - no, bić brawo, wstawać z krzeseł i DO SZATNI BIEGIEM MARSZ!". Pewne wątki, dość logicznie prowadzone w trakcie rozgrywki, zostały nagle wyjaśnione tak jakoś naprędce, oczywiście przyczyną sprawczą stało się Szaleństwo.

Co mnie zadziwiło, a może jest to właśnie furtka do "Gray Matter 2" - otóż wybitny specjalista w dziedzinie zjawisk paranormalnych, odpuszcza przypadek, który przychodzi do niego sam na tacy się podając, a potem również w trakcie badań - niby się dziwi pewnym anomaliom, jednak zupełnie tego nie zgłębia, koncentrując się wyłącznie na WŁASNYCH odczuciach i uczuciach. To właśnie jest według mnie główną niekonsekwencją scenariusza.

Za to interesujące jest tu odwrócenie ról, oczywiście w porównaniu z "Gabrielem Knightem" - tutaj to postać kobieca jest "dynamitem", i to ona działa aktywnie w świecie realnym, natomiast postać męska przeznaczona została do analiz w zaciszu gabinetu. Jednak po raz kolejny nie mogę się oprzeć wrażeniu, że mimo upodobnienia Sam do Gabriela w warstwie emocjonalnej, oraz zamiany ról - Pani Jensen znów sympatyzuje z postacią żeńską, Dr Stylesa traktując jako nie do końca pełnoprawnego partnera, nieco z przymrużeniem oka.
mendosa = konik szachowy
Awatar użytkownika
mciej
Posty: 15
Rejestracja: wt 30 gru 2008, 07:46

Post autor: mciej »

Na plus:

- fantastyczny artwork
- ciekawa galeria pierwszo- i drugoplanowych bohaterów
- dialogi
- pomysłowy system pomocy na wypadek utknięcia
- Jensen wciąż ma rękę to złożonych fabuł i zaskakujących zagadek

Na minus:

- animacja postaci jak z lat 90tych i to niekoniecznie późnych
- koszmarnie zaprojektowane niektóre lokacje
- granie z napisami ma dodatkowy bonus w postaci groteskowo wyglądających "gadających głów" bohaterów ,
- mnożenie identycznych hotspotów w niektórych lokacjach co połączone z powyższym się kumuluje w kompletny bałagan
- podświetlanie hotspotów działa jakby podświetlaczowi się kończyły baterie
- nierówne i dziwacznie zaprojektowane zagadki, o co chodziło w rebusach klubu Dedala to do dzisiaj nie wiem, podobnie w finalnej sekwencji która byłaby fenomenalna gdyby się nie rozwiązywała sama .

Udana gra , ale niestety cierpiąca na taką ilość drobnych problemów technicznych, że musiałbym chyba dać 7, może 8 ze względu na trudny poród. Ostatecznie problemy techniczne to nic nowego, Grim Fandango bym pewnie dał 10 mimo obłędnie złego sterowania.

Jeżeli chodzi o ww. zdjęcie , ja zobaczyłem tam cień wróżki , co akurat idealnie wiąże się z późniejszymi wydarzeniami.
When everything else fails, read the instructions.
Awatar użytkownika
anka
Posty: 971
Rejestracja: wt 10 paź 2006, 10:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: anka »

8) dla mnie ta gra utknęła w latach 90 lub niewiele później. Jak pamiętam wtedy Jane Jensen .... się zatrzymała w pisaniu dla NAS. Nie zmienia to mojej fascynacji dla Niej. Mam nadzieje, jak zauważył Mendosa, że Gray Matter, w którą graliśmy, to "furtka " dla drugiej części (tak już było - brak wyraźnego zakończenia wątków i całej opowieści - w przypadku Draculi, Syberii). Czuję,że historia się nie skończyła.
Fabuła, jak zauważali moi przedmówcy? przedpostowcy? "żarła, żarła i ... zdechła" co daję nadzieję ale ... 8)
Chciałabym,żeby kontynuacja była nieco bardziej zaawansowana graficznie. Bo grafikę uważam za najsłabszy punkt i obawiam, że przez tę "niefrasobliwość", jakże komercyjną, ewentualna kontynuacja Gray Matter może źle skończyć. 8)
Byłam "zołzą" jestem "zołzą" i będę "zołzą"
AC Odyssey
Awatar użytkownika
Ascovel
Posty: 277
Rejestracja: pn 02 lut 2009, 17:55
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Ascovel »

Też bardzo chętnie zobaczyłbym sequel. Chociaż nie jestem pewien, jak po rozbuchanym zakończeniu jedynki można będzie teraz zrobić sequel utrzymujący podobną atmosferę wątpliwości, co do natury rzeczywistości i właściwej interpretacji wydarzeń - moim zdaniem, największą zaletę gry.
Awatar użytkownika
anka
Posty: 971
Rejestracja: wt 10 paź 2006, 10:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: anka »

8) 8)
Ostatnio zmieniony czw 27 sty 2011, 10:29 przez anka, łącznie zmieniany 1 raz.
Byłam "zołzą" jestem "zołzą" i będę "zołzą"
AC Odyssey
ODPOWIEDZ