Masz ochotę podzielić się przemyśleniami na temat skończonej niedawno przygodówki? Chcesz przekonać innych, że Kosmopolska jest lepsza od Samorosta? Ten dział nadaje się do tego idealnie.

Moderatorzy: Elum, aegnor, jackowsky, jarecki83

Awatar użytkownika
jackowsky
Posty: 2299
Rejestracja: wt 22 lut 2005, 10:43
Lokalizacja: Chorzów

Re: W co gracie?

Post autor: jackowsky »

A ja wsiąkłem w Divinity: Original Sin 2
Ostatnio skończone: Monolith PL (80%), Baldur's Gate 3 PL (80%), Crowns and Pawns: Kingdom of Deceit PL (60%), Alter Ego PL (50%), Boxville (60%)
Awatar użytkownika
jarecki83
Posty: 201
Rejestracja: ndz 03 maja 2015, 22:37
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: W co gracie?

Post autor: jarecki83 »

Kupiłem komodorka i ogrywam The Detective Game. W planach Project Firestart, Murder on the Mississippi i inne. Stary zwariował!
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Re: W co gracie?

Post autor: Elum »

jarecki pisze:Project Firestart
To chyba najciekawsza spośród gier, które wyszły wyłącznie na Commodore 64. Przypomniał mi się wywiad Matta Bartona z Jeffem Tunnellem, w którym rozmawiają o niej przez okrągłe 4 minuty. Krótko, ale konkretnie.

I jeszcze ciekawi mnie... jak w 2018 roku uruchamiasz gry na tak wiekowym sprzęcie? Używasz po prostu stacji dysków/dyskietek czy jakiegoś innego wynalazku?
Houdini
Posty: 106
Rejestracja: pn 10 kwie 2006, 19:45
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: W co gracie?

Post autor: Houdini »

Elum pisze:I jeszcze ciekawi mnie... jak w 2018 roku uruchamiasz gry na tak wiekowym sprzęcie? Używasz po prostu stacji dysków/dyskietek czy jakiegoś innego wynalazku?
Kaseciaka ;) ?
Awatar użytkownika
jarecki83
Posty: 201
Rejestracja: ndz 03 maja 2015, 22:37
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: W co gracie?

Post autor: jarecki83 »

Houdini pisze:
Elum pisze:I jeszcze ciekawi mnie... jak w 2018 roku uruchamiasz gry na tak wiekowym sprzęcie? Używasz po prostu stacji dysków/dyskietek czy jakiegoś innego wynalazku?
Kaseciaka ;) ?
Dokładnie ;) Plik z obrazem gry przerabiam na PC do formatu dźwiękowego WAV. Do magnetofonu w komodorku zamiast kasety wkładam adapter z wyjściem audio, które podpinam pod kartę dźwiękową w PC. Następnie z PC odgrywam taki "kawałek", no i po paru minutach pisków i szumów gra jest załadowana. Trochę z tym zachodu, ale też i frajdy ;)
Pozostaje kwestia przeniesienia danych na dyskietki, ale tym się będę martwił po zakupie stacji.
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Re: W co gracie?

Post autor: Elum »

Na to bym nie wpadł. :niesmialy: Myślałem, że jeśli nie dyskietki, to może są jakieś współczesne przejściówki. Ale przenoszenie danych w taki sposób - genialne w swojej... prostocie. ;)
Awatar użytkownika
jarecki83
Posty: 201
Rejestracja: ndz 03 maja 2015, 22:37
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: W co gracie?

Post autor: jarecki83 »

Też jestem zaskoczony, że to w ogóle działa. Pomysł zaczerpnięty z Youtube, poza tym kiedyś przecież jednym ze środków dystrybucji oprogramowania były rozgłośnie radiowe - podobna zasada funkcjonowania. Najbardziej zaskoczyło mnie to, że wszystko zadziałało za pierwszym razem, bez żadnej regulacji głowicy, przy głośności dźwięku jaką miałem akurat ustawioną do słuchania muzyki (1/4 mocy), no i przy zapisie w systemie Turbo (większa szansa na LOAD ERROR).

Przejściówek, gadżetów jest od groma. Można ładować gry z karty SD w sekundę, ale mi chodziło o to, by mieć taki zestaw jak ten 25-30 lat temu - przewijać kasetę, czekać na załadowanie gry, itp. Bo aby było wygodnie można przecież użyć emulatora ¯\_(ツ)_/¯
Houdini
Posty: 106
Rejestracja: pn 10 kwie 2006, 19:45
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: W co gracie?

Post autor: Houdini »

jarecki83 pisze:Pomysł zaczerpnięty z Youtube, poza tym kiedyś przecież jednym ze środków dystrybucji oprogramowania były rozgłośnie radiowe - podobna zasada funkcjonowania.
Dystrybucji, czy piracenia ;)? Bo mam dziwne wrażenie, że legalność tego procederu była podobna do P2P, czy torrentów - do samej zasady działania nie można się przyczepić, ale rozpowszechniane treści to już inna bajka. Ale to też inne czasy były...
A swoją drogą istnieje przecież taka inicjatywa - nie pamiętam dokładnie nazwy, ale coś w stylu 'game preservation program' - w której gry z kaset są zgrywane do postaci .wav'ów i trzymane w tej postaci cyfrowo. Więc jak - w końcu analogowy - nośnik jakim jest kaseta się 'zajedzie' to zawsze można sobie grę przywrócić. Przynajmniej tak długo jak będą produkowane kasety...
Awatar użytkownika
jarecki83
Posty: 201
Rejestracja: ndz 03 maja 2015, 22:37
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: W co gracie?

Post autor: jarecki83 »

Raczej komercyjnego oprogramowania w ten sposób nie rozpowszechniali, ale mogę się mylić. Dowiedziałem się o tym procederze po latach i nigdy takiej audycji nawet nie słyszałem.
Awatar użytkownika
jackowsky
Posty: 2299
Rejestracja: wt 22 lut 2005, 10:43
Lokalizacja: Chorzów

Re: W co gracie?

Post autor: jackowsky »

To było w drugiej połowie lat osiemdziesiątych i (chyba) na początku lat dziewięćdziesiątych. Mówię o emitowaniu przez radio programów komputerowych. Pamiętam, bo sam nagrywałem. A leciało wszystko. Legalne to za bardzo nie było, ale kto się wtedy tym przejmował.
Ostatnio skończone: Monolith PL (80%), Baldur's Gate 3 PL (80%), Crowns and Pawns: Kingdom of Deceit PL (60%), Alter Ego PL (50%), Boxville (60%)
Awatar użytkownika
aegnor
Posty: 1133
Rejestracja: czw 05 maja 2005, 20:52
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: W co gracie?

Post autor: aegnor »

Było legalne, bo w Polsce w tym czasie nie obowiązywało jeszcze prawo autorskie (obce ideologicznie ustrojowi socjalistycznemu) - uchwalone zostało dopiero w 1994 roku. :)
Moje przygodówkowe granie czeka na wenę. Tymczasem zdarza mi się coś skrobnąć o klockach LEGO.
Awatar użytkownika
jarecki83
Posty: 201
Rejestracja: ndz 03 maja 2015, 22:37
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: W co gracie?

Post autor: jarecki83 »

Ktoś nawet wrzucił takie nagranie do internetu. Z ciekawości puszczę to na komodorku. Będą jaja jak się załaduje :D
Awatar użytkownika
Ines
Posty: 737
Rejestracja: ndz 20 lut 2005, 15:47
Lokalizacja: pomiedzy Katowicami a Krakowem
Kontakt:

Re: W co gracie?

Post autor: Ines »

W sierpniu trafilam na jakiś darmowy weekend na steamie z The Elder Scrolls Online, wypróbowałam, zakupiłam na promocji i pogrywam sobie, odkrywając uroki mmorpg. Nie spodziewałam się, że tak mi się spodoba, pomimo bycia fanką Skyrima. Fajnie byłoby gdybym mogła grać razem z wami :).
Tra-la-la!
Awatar użytkownika
jackowsky
Posty: 2299
Rejestracja: wt 22 lut 2005, 10:43
Lokalizacja: Chorzów

Re: W co gracie?

Post autor: jackowsky »

Ja, niestety, mam uczulenie na gry sieciowe.
Ostatnio skończone: Monolith PL (80%), Baldur's Gate 3 PL (80%), Crowns and Pawns: Kingdom of Deceit PL (60%), Alter Ego PL (50%), Boxville (60%)
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Re: W co gracie?

Post autor: Elum »

Bo granie w gry mmo/sieciowe z przygodoskopowiczami wygląda zwykle tak:

Obrazek

Obrazek ;)
jarecki pisze:Ktoś nawet wrzucił takie nagranie do internetu. Z ciekawości puszczę to na komodorku. Będą jaja jak się załaduje :D
I załadowało się? :gugu:
ODPOWIEDZ