Masz ochotę podzielić się przemyśleniami na temat skończonej niedawno przygodówki? Chcesz przekonać innych, że Kosmopolska jest lepsza od Samorosta? Ten dział nadaje się do tego idealnie.

Moderatorzy: Elum, aegnor, jackowsky, jarecki83

Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Re: W co gracie?

Post autor: Elum »

jarecki83 pisze:Pierwsze, co rzuca się w oczy, to profesjonalnie zrealizowane sekwencje filmowe, które kontrastują z paskudnymi renderami (czyli zupełne przeciwieństwo The 7th Guest, choć to przecież ci sami autorzy).
Zdaje się, że w przypadku Tender Loving Care zabrakło Graeme Devine'a, który przy produkcji The 7th Guest i The 11th Hour koordynował sprawy związane z grafiką, technikaliami. Po drugie - chyba początkowo (tj. w czasach Trilobyte) wszystkie lokacje miały być sfotografowane/sfilmowane. W pewnym archiwalnym artykule/wywiadzie autorzy wspominali o fotografowaniu kamerą 360 stopni (na 14 i 15 stronie, całość ma 22 strony :niesmialy:). Z jakiegoś powodu to nie zadziałało, więc może renderowane wersje lokacji powstawały na ostatnią chwilę? Gdybym kiedyś wpadł na pomysł wywiadu np. z Robem Landerosem (przydałby się Przygodoskopowi jakiś nowy wywiad :P), można by o to zapytać.

OK, wracam do Warcraft Adventures, znowu. Jeszcze nie skończyłem, bo w międzyczasie ściągnąłem m.in. demo Tales (tej z Fitzem i Hammondem ;)).

[edit]
Jackowsky, nie oceniłeś wersji PL Sam & Max: Hit the Road? Liczyłem, że po skończeniu podwyższysz swoją ocenę sprzed dekady o parę procent. :(
Awatar użytkownika
jackowsky
Posty: 2299
Rejestracja: wt 22 lut 2005, 10:43
Lokalizacja: Chorzów

Re: W co gracie?

Post autor: jackowsky »

Fakt, nie oceniłem. Moje niedopatrzenie, ale niniejszym nadganiam.

Świetna robota. A "ojca megoż - królaż" bije wszystko. Brawo.
Ostatnio skończone: Monolith PL (80%), Baldur's Gate 3 PL (80%), Crowns and Pawns: Kingdom of Deceit PL (60%), Alter Ego PL (50%), Boxville (60%)
Awatar użytkownika
anka
Posty: 971
Rejestracja: wt 10 paź 2006, 10:21
Lokalizacja: Katowice

Re: W co gracie?

Post autor: anka »

8) gram o niezależny SN
Byłam "zołzą" jestem "zołzą" i będę "zołzą"
AC Odyssey
Awatar użytkownika
jarecki83
Posty: 201
Rejestracja: ndz 03 maja 2015, 22:37
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: W co gracie?

Post autor: jarecki83 »

Elum pisze:Z jakiegoś powodu to nie zadziałało, więc może renderowane wersje lokacji powstawały na ostatnią chwilę?
Czytałem chyba kiedyś, że wyszło im to przypadkiem. Tzn. fotki / filmowanie wychodziły słabo, albo były z tym jakieś problemy, więc ktoś na próbę wyrzeźbił coś w 3D i okazało się to łatwiejsze, albo szybsze... Hmm, mam nadzieję, że nie poplątało mi się z Mystem :) W każdym razie rendery w TLC znacznie odstają od tego, co można było zobaczyć w The 7th Guest. Gorzej jest nie tylko pod względem technicznym (w niektórych miejscach brakuje nawet tekstur), ale także design pomieszczeń, oświetlenie, ustawienia kamery są zupełnie bez pomysłu. Z drugiej strony, może właśnie takie było założenie, by dom wyglądał po prostu na maksa standardowo, generycznie i w ten sposób zlewał się z tym, co widzimy na filmikach.

Po niezłym KQ4 ograłem jeszcze bardzo fajne The Colonel's Bequest. Tak mi się spodobało to poprawianie grafiki EGA przez ScummVM (undithering), że z rozpędu przeszedłem jeszcze Conquests of Camelot. Tylu okazji do uśmiercenia bohatera nie spotkałem jeszcze w żadnej innej przygodówce. Zdumiewające jest to, że więcej pracy włożono w ukazanie niepowodzeń Arthura (bogate animacje, dowcipne komentarze) niż jego sukcesów.

Dla kontrastu do starej pikselozy ograłem ostre jak żyleta FMV Contradiction: Spot the Liar! Gra sprawia niesamowitą radość w momencie udowadniania przesłuchiwanym ich kłamstw. Widok zakłopotania na twarzy tak motywuje do dalszego grania, że trudno się od gry oderwać. A poza tym to przecież produkcja faceta, którego muzykę słuchało się jakieś 25 lat temu, ogrywając Bubble Bobble czy Bionic Commando na C64 :)

Wracając jeszcze do brakujących napisów w Blade Runnerze - właśnie zauważyłem, że wsparcie do niego jest powoli implementowane w kodzie ScummVM, więc może w przyszłości pojawi się też możliwość wyświetlania dialogów. Innym (i chyba najlepszym) rozwiązaniem byłoby wprowadzenie do systemów operacyjnych tłumaczenia na bieżąco wszystkiego co słychać, coś na wzór tego jak youtube wstawia automatyczne napisy. Być może kiedyś takich cudów doczekamy...
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Re: W co gracie?

Post autor: Elum »

O tak, Contradiction robi wrażenie. I podobnie jak The Bunker udowadnia, że profesjonalnie wyglądającą przygodówkę FMV da się w dzisiejszych czasach zrobić za mniej niż milion dolarów. Pamiętam, że zainteresowałem się Contradiction mniej więcej około recenzji tetelo. Od roku kurzy mi się na Steamie, najwyższy czas ją w końcu przejść.

Ale wcześniej miałbym ochotę nagrać na przygodoskopowy kanał... standthrough Tacomy. :D Wysiłek niewielki, a szansa na oglądalność jest. ;)

Blade Runner pod ScummVM? Byłoby sympatycznie, gdyby udało się ten projekt doprowadzić do końca.
Awatar użytkownika
jarecki83
Posty: 201
Rejestracja: ndz 03 maja 2015, 22:37
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: W co gracie?

Post autor: jarecki83 »

Tak mi się spodobało oglądanie żywych aktorów, że poleciałem po kolei Gabriel Knight 2, obie Phantasmagorie, Riven, Yoomurjak's Ring i jeszcze Noctropolis. A potem dla odmiany piąty King's Quest. Oczywiście nadziałem się na perfidny dead end w połowie gry i musiałem zaczynać całą przygodę od nowa. A wydawało mi się, że znam już wszystkie chwyty, jakimi Sierra potrafi zaskoczyć...

Potem była wielka przerwa od przygodówek na rzecz Fallout 3, a teraz biorę się za The Journey Down. Jedna z niewielu już współczesnych gier, które jest w stanie uruchomić mój wysłużony pecet :)
Awatar użytkownika
jackowsky
Posty: 2299
Rejestracja: wt 22 lut 2005, 10:43
Lokalizacja: Chorzów

Re: W co gracie?

Post autor: jackowsky »

Łażę po pewnej wyspie w Quern: Undying Thoughts. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony.
Ostatnio skończone: Monolith PL (80%), Baldur's Gate 3 PL (80%), Crowns and Pawns: Kingdom of Deceit PL (60%), Alter Ego PL (50%), Boxville (60%)
shaliach
Posty: 1
Rejestracja: pn 02 paź 2017, 20:38

Re: W co gracie?

Post autor: shaliach »

Witajcie drodzy przyjaciele - przygodówkowicze.

Ja zaś gram obecnie w Moment of Silence. Kiedyś przeszedłem, ale jakoś mnie znowu naszło na taki klimat w obliczu zmian na świecie. :)

Cieszę się, że strona nie umarła, nie zaglądałem tu od lat.
Awatar użytkownika
Ines
Posty: 737
Rejestracja: ndz 20 lut 2005, 15:47
Lokalizacja: pomiedzy Katowicami a Krakowem
Kontakt:

Re: W co gracie?

Post autor: Ines »

Nie udalo mi sie poprawic z zachowania, wiec nadal mam pozaczynane duzo wszystkiego, ale cos tam ukonczylam w ostatnie 2 miesiace.
Klatwa wron, dlugo ja meczylam.
Corka diabla, ta akurat moglaby byc dluzsza, podobala mi sie.
Jestem przy koncu, ale nie wiem kiedy ukoncze Test Turinga - super sie przy tym bawila.
The Cube podoba sie, gram od czasu do czasu.
Portal - kolejne podejscie i znowu nie moge zalapac o co chodzi i jak w to grac.
Rytual Skorpiona, pierwszy, zaczety, ale jakos nie wciagnal.

Sa jeszcze inne pozaczynane, niekoniecznie przygodowki, wiec o nich nie napisze.
Tra-la-la!
Awatar użytkownika
aegnor
Posty: 1133
Rejestracja: czw 05 maja 2005, 20:52
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: W co gracie?

Post autor: aegnor »

Szczęśliwie udało mi się ukończyć The Way.
Skapitulowałem tylko przy programowaniu robota i ten fragment bezrefleksyjnie odgapiłem z solucji. Jakaś makabra! Cała reszta bardzo fajna, mimo kilku upierdliwych momentów. Klimat świetny, no i miłe nawiązanie do DoTT i Monkey Island (oczywiste ale nienachalne).
Moje przygodówkowe granie czeka na wenę. Tymczasem zdarza mi się coś skrobnąć o klockach LEGO.
Awatar użytkownika
jarecki83
Posty: 201
Rejestracja: ndz 03 maja 2015, 22:37
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: W co gracie?

Post autor: jarecki83 »

Spędzam czas przy Rex Nebular. Humor, otwarty świat, szczegółowa animacja i babeczki - jest tak miło, że już mam w planach kolejne tytuły od MicroProse.
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Re: W co gracie?

Post autor: Elum »

A ja się cieszę, że obie przygodówki, które mnie mniej więcej ostatnio bardzo wciągnęły, mają w planie sequele (aktorzy na planie Contradiction 2, "aktorzy" na planie Four Last Things Two).
Awatar użytkownika
Ines
Posty: 737
Rejestracja: ndz 20 lut 2005, 15:47
Lokalizacja: pomiedzy Katowicami a Krakowem
Kontakt:

Re: W co gracie?

Post autor: Ines »

Udało mi się wreszcie w kwietniu załapać jak się gra w Portal, więc najpierw ukończyłam 2, a potem 1.

Zaczęłam Syberię 3, ale tak niemiłosiernie mnie denerwowała, że usunęłam.

Mam nieukończone Wiedźmin 3, Fallout 4 -tak długa przerwa w graniu, że już nie pamiętam prawie nic.
Tra-la-la!
elemeledudek
Posty: 775
Rejestracja: pn 21 lut 2005, 12:32
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: W co gracie?

Post autor: elemeledudek »

Szczęśliwie dla mnie w nowym CD Action dali Whispered World. W końcu sobie pogram.
Obecnie gram: Tajne Akta 2 Puritas Cordis
Awatar użytkownika
anka
Posty: 971
Rejestracja: wt 10 paź 2006, 10:21
Lokalizacja: Katowice

Re: W co gracie?

Post autor: anka »

Filary Ziemi. Jak nie gram w Assassin`s Creed Origins :D
Byłam "zołzą" jestem "zołzą" i będę "zołzą"
AC Odyssey
ODPOWIEDZ