Masz ochotę podzielić się przemyśleniami na temat skończonej niedawno przygodówki? Chcesz przekonać innych, że Kosmopolska jest lepsza od Samorosta? Ten dział nadaje się do tego idealnie.

Moderatorzy: Elum, aegnor, jackowsky, jarecki83

Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Post autor: Elum »

Jak twierdzi Wikipedia serial z Samem i Maxem jednak był emitowany w polskojęzycznej telewizji. Żyłem w nieświadomości przez prawie dwadzieścia lat. :niesmialy: Ta polska wersja językowa pewnie już dawno zaginęła, za to gdyby ktoś chciał łypnąć na angielską z polskim tytułem (taka namiastka) to kilka odcinków leży na YT.
Houdini
Posty: 106
Rejestracja: pn 10 kwie 2006, 19:45
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Ciekawostki z sieci

Post autor: Houdini »

Dla fanów 'Grim Fandango' jazda obowiązkowa (od 9:00 na liczniku, bo 'wstępniak' i tak wszyscy znają...).

P.S.:
Był kiedyś na forum wątek dedykowany tylko ciekawym linkom, czy to ten był zawsze w użyciu? Bo nie wiem już czy mam urojenia, czy zaćmienie umysłu?
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Post autor: Elum »

Całkiem możliwe, że ten wątek kiedyś inaczej się nazywał i w tytule było coś o "linkach". Nie jestem pewny. Ale może Theddas jeszcze pamięta jak go nazwał w 2006 roku? ;)
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Post autor: Elum »

Kto ma ochotę na dwie godziny scen z Sherlock Holmes Consulting Detective (konkretnie z drugiej części)? Nie są to jakieś tam zwyczajne cutscenki wycięte z finalnej wersji, ale oryginalny, niezmontowany, w większości niewykorzystany materiał z planu zdjęciowego, podzielony na cztery kawałki - pierwszy (najmniej ciekawy), drugi, trzeci i czwarty.
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Post autor: Elum »

Przygodówka na motywach "Miasteczka Twin Peaks"

Producent: Propaganda Games
Wydawca: Lynch Interactive
Wydawca PL: brak
Premiera: 1991
Premiera PL: brak
Wersja PL: brak
Nośnik: 7 dyskietek
Wymagania: PC 386, 2MB RAM

Gry podobne: The Secret of Monkey Island, Woodcutters from Fiery Ships
Zobacz też: INTRO, SCREENY :gugu:
Awatar użytkownika
jarecki83
Posty: 201
Rejestracja: ndz 03 maja 2015, 22:37
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Ciekawostki z sieci

Post autor: jarecki83 »

Piękne! Ale czy ukończone? Nigdy nie wydane, ale potem udostępnione jako freeware, a przynajmniej tak piszą tu. Nie uwierzę, że tyle pracy poszło na marne i nie dociągnęli tego do końca :niesmialy: Znalazłem działający link z downloadem, więc niedługo się przekonam...
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Re: Ciekawostki z sieci

Post autor: Elum »

Trochę jak z amigowym Gilbertem Goodmatem. Twórcy za późno się zorientowali (albo nikt im nie powiedział :gugu:), że wydanie w 1997 roku nowej przygodówki na Amigę byłoby praktycznie niemożliwe. W dodatku na dyskietkach. Przecież w 1997 roku nawet przygodówki amigowe wychodziły już tylko na CD. Uwielbiam takich zapaleńców, ale w tamtym czasie to się nie miało prawa udać.

Nawiasem pisząc, przeglądając przy okazji bazę abime.net przypomniałem sobie, że kompletnie zapomniałem, że ostatnią wydaną na Amigach przygodówką była... The Feeble Files. Szkoda, że (chyba) nie ma filmików z tej wersji na YT.
Awatar użytkownika
jarecki83
Posty: 201
Rejestracja: ndz 03 maja 2015, 22:37
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Ciekawostki z sieci

Post autor: jarecki83 »

Elum pisze:Nawiasem pisząc, przeglądając przy okazji bazę abime.net przypomniałem sobie, że kompletnie zapomniałem, że ostatnią wydaną na Amigach przygodówką była... The Feeble Files.
Hmm, czy na pewno? A co z Sixth Sense Investigations, Myst?
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Re: Ciekawostki z sieci

Post autor: Elum »

Hmmm... Internet podpowiada, że amigowa wersja The Feeble Files miała premierę w 2002 roku, dwa lata po Nightlongu i Simon the Sorcerer II, była więc zdecydowanie ostatnia. Amigowy Myst wyszedł przecież kilka lat wcześniej. :)

Z kolei Sixth Sense... Wygląda na to, że była ostatnia w kategorii przygodówek zupełnie nowych (nie będących konwersjami z PC). Lub przedostatnia, jeśli zaliczymy do przygodówek Hell Squad z 2000 roku.
Awatar użytkownika
jarecki83
Posty: 201
Rejestracja: ndz 03 maja 2015, 22:37
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Ciekawostki z sieci

Post autor: jarecki83 »

Chyba, że tak... No, przyjąłem, że FF wyszedł na wszystkie platformy jednocześnie. A powinienem był to wiedzieć, że na Amidze go jeszcze nie było, bo przecież do 2001 roku byłem jej użytkownikiem. No cóż, staremu człowiekowi wszystko się już w głowie miesza :)
d-fence
Posty: 37
Rejestracja: ndz 18 wrz 2005, 00:43
Lokalizacja: W-wa

Re: Ciekawostki z sieci

Post autor: d-fence »

Dlaczego HF nie można zaliczyć do przygodówek? Wstawki zręcznościowe, to... tylko wstawki. Z tego co pamiętam tylko sama końcówka byłą stricte zręcznościowa (jakiś labirynt, sporo wrogów do ustrzelenia), ale główny nacisk był położony na część przygodową.
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Re: Ciekawostki z sieci

Post autor: Elum »

Nie twierdzę, że nie można. Z zaliczaniem Hell Squad do przygodówek jestem po prostu ostrożny, bo nie grałem (nie wytrzymałem z Amigą tak długo jak jarecki83, poddałem się jesienią 1997 :(). Poza tym Hell Squad bardzo specyficznie łączy gatunki. Wygląda jak rasowa gra akcji, którą ktoś spróbował "przekonwertować" na klasyczną przygodówkę. Na pierwszy rzut oka trudno zgadywać na ile się to udało. W każdym razie na pewno, bez wahania, zaliczyłbym ją do tzw. przygodoskopowych hybryd. Może nawet jeszcze w tym roku dodam ją do przygodoskopowej encyklopedii/bazy, razem z In Shadow of Time.

A tak a propos ciekawostek amigowych to przypomniało mi się jeszcze coś takiego... Okazuje się, że czasopisma amigowe już w 1998 roku pisały o nowej grze twórców Mysta - Obduction! I niech ktoś teraz spróbuje napisać, że Amigi nie wyprzedzały swojej epoki. ;)
Awatar użytkownika
jarecki83
Posty: 201
Rejestracja: ndz 03 maja 2015, 22:37
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Ciekawostki z sieci

Post autor: jarecki83 »

Tak sobie czytam Pixela dwunastego i okazuje się, że The Labyrinth of Time - jedna z pierwszych przygodówek wykorzystująca płyty CD (w sposób taki jak Myst i 7th Guest, a nie tylko dodając dubbing, czy ścieżkę audio) wyszła także na Amigę! :o Co prawda początkowo tylko w wersji na CD32, ale już w 2005 roku również na pozostałe Amigi ;) A przynajmniej tak stoi na MobyGames...
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Post autor: Elum »

A ja w czytaniu Pixela jak zwykle mam zaległości. Dlatego mnie zaskoczyłeś, nie wiedziałem o tej wersji z 2005 roku. Trzy lata po The Feeble Files? :niesmialy: W takim układzie to The Labyrinth of Time byłaby tą definitywnie ostatnią przygodówką wydaną oficjalnie na Amigę (wliczając wszelkie konwersje, reedecje). Szkoda, że na oficjalnej stronie nie ma już amigowej podstrony, na szczęście ładnie zachowała się archiwalna kopia. Co mnie chyba najbardziej zaskakuje, to śmiesznie niskie wymagania sprzętowe, w porównaniu np. z amigowym Mystem czy Simonem II. Wygląda na to, że gra powinna działać nawet na zwykłej Amidze 1200 (tj. na oryginalnej konfiguracji).
Awatar użytkownika
jarecki83
Posty: 201
Rejestracja: ndz 03 maja 2015, 22:37
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Ciekawostki z sieci

Post autor: jarecki83 »

Z tego co piszą na tej stronie wynika, że powinna ruszyć nawet na A500 doposażonej w dysk twardy i garstkę ramu ;) Aż tak bardzo mnie to nie dziwi, biorąc pod uwagę to, że początkowo gra ukazała się na CD32 (i zdaje się też na CDTV), która jest przecież zwykłą A1200 z czytnikiem CD. Zaskakuje natomiast fakt, że linki z downloadem nadal działają.
A wymagania Simona II to już jakiś kosmos - 16 MB RAMu to 4 razy tyle, ile potrzebują wersja DOSowa i Windowsowa. Ale to chyba dlatego, że nie jest to wersja natywna dla Amigi, a tylko ScummVM działający pod AmigaOS. Jedynie wersja dla Macintosha przebija wszystko - 32 MB RAMu dla takiej przygodówki to już gruba przesada.
ODPOWIEDZ