Masz ochotę podzielić się przemyśleniami na temat skończonej niedawno przygodówki? Chcesz przekonać innych, że Kosmopolska jest lepsza od Samorosta? Ten dział nadaje się do tego idealnie.

Moderatorzy: Elum, aegnor, jackowsky, jarecki83

Houdini
Posty: 106
Rejestracja: pn 10 kwie 2006, 19:45
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Ciekawostki z sieci

Post autor: Houdini »

Elum pisze:Fajne w tej rozmowie jest też to, że przypomina jak ciekawe były czasy, w których TLE powstawała.
Ja, jak sobie czytam różnego rodzaju 'wspominki' na Gamasutrze (nie tylko o przygodówkach) to odnoszę wrażenie, że generalnie wtedy były ciekawsze czasy dla całej tej branży...
Z tych wszystkich przeczytanych rozmów, czy artykułów jakoś tak daje się odczuć, że tworzenie gier było wtedy dużo bardziej interesujące i satysfakcjonujące. Teraz to wygląda trochę jak każdy inny proces tworzenia (albo raczej wytwarzania) produktu IT. Gdzie liczone są ryzyka, koszta, a jak to się sprzeda, a jak to się ma do konkurencji, a jak to i jak tamto.
Ale chyba tak się dzieje wszędzie gdzie zaczynają się przelewać naprawdę duże pieniądze...

Ale przynajmniej jest co poczytać :)
Awatar użytkownika
jarecki83
Posty: 201
Rejestracja: ndz 03 maja 2015, 22:37
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Ciekawostki z sieci

Post autor: jarecki83 »

Całkiem ciekawy artykuł o twórczości Muriel Tramis (Coktel Vision - gdyby ktoś nie kojarzył (współautorka m.in. serii Gobliiins - gdyby ktoś nadal nie kojarzył)).
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Re: Ciekawostki z sieci

Post autor: Elum »

Przypadkiem natknąłem się na sześć kompletnych odcinków starego programu o grach Piotra Rubika (tego, który mniej więcej dwadzieścia lat temu emitował Polsat). I powybierałem z nich "recenzje" przygodówek (wraz z cosplayami :niesmialy:):

Odcinek 1 - Touche
Odcinek 3 - The City of Lost Children
Odcinek 4 - The Pandora Directive
Odcinek 4 - The Case of the Rose Tatoo
Odcinek 4 - Bud Tucker
Odcinek 5 - Realms of the Haunting
Odcinek 6 - Broken Sword
Awatar użytkownika
anka
Posty: 971
Rejestracja: wt 10 paź 2006, 10:21
Lokalizacja: Katowice

Re: Ciekawostki z sieci

Post autor: anka »

:lol: :lol: :lol: prawie spadłam z krzesła jak zobaczyłam historyczne wcielenie Piotra Rubika 8)
Byłam "zołzą" jestem "zołzą" i będę "zołzą"
AC Odyssey
Houdini
Posty: 106
Rejestracja: pn 10 kwie 2006, 19:45
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Ciekawostki z sieci

Post autor: Houdini »

Nie wiem czy się kiedyś spotkamy, ale jeśli tak, to jestem Ci winny duże piwo za te linki!
Takiego 'nostalgia trip' już dawno nie miałem... Te czasy...
Awatar użytkownika
tetelo
Posty: 1028
Rejestracja: czw 10 mar 2005, 12:35
Lokalizacja: Adrianopolis
Kontakt:

Re: Ciekawostki z sieci

Post autor: tetelo »

Urocze, wprost nie mogę się napatrzeć. Czy któryś ze współczesnych dziennikarzy branżowych odważyłby się powiedzieć, że "gra wygląda po prostu ślicznie"?
Pomijając anachronizmy i śmiesznostki, to przynajmniej starają się mówić po polsku, zrozumiale dla zwykłych ludzi, jeszcze nie szpanują grypserą tylko dla wtajemniczonych. Może zresztą dlatego konsekwentnie wymawiają tytuł Tomprajder, w ramach "spalszczania" ;)

Nie wspomniałeś, Elumie, że przy okazji The Case of the Rose Tattoo pojawia się sam Sherlock Holmes. Jest też materiał o Atlantis, ale bez przebieranek, szkoda.
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Re: Ciekawostki z sieci

Post autor: Elum »

O Sherlocku z odcinka 4 zapomniałem (już dodany do przedwczorajszych linków, dzięki). A Atlantis nie znalazłem. Ścinki odcinków na tamtym drugim kanale też przeglądałem. Ale, jak widać, chyba trochę niedokładnie.
Houdini pisze:Takiego 'nostalgia trip' już dawno nie miałem... Te czasy...
Niesamowite, że takie materiały wciąż trafiają do internetu. Po dwudziestu latach kopii tego programu zachowało się pewnie niewiele. Cóż, odżyła moja nadzieja na to, że może kiedyś jeszcze odnajdą się kompletne odcinki "Escape". :marzy:
Houdini
Posty: 106
Rejestracja: pn 10 kwie 2006, 19:45
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Ciekawostki z sieci

Post autor: Houdini »

Elum pisze:Niesamowite, że takie materiały wciąż trafiają do internetu.
Niesamowite to jest to, że jak się jeszcze jakiś czas temu mówiło, że Rubik - TEN RUBIK - prowadził kiedyś program o grach komputerowych na Polonii 1 to nikt w to nie wierzył... Aż dziwne, że w czasach jego popularności nikt tego nie wygrzebał;)
tetelo pisze:Może zresztą dlatego konsekwentnie wymawiają tytuł Tomprajder, w ramach "spalszczania" ;)
Ciekawe, czy to właśnie nie przez M.O. ciągle mówię tomprajder :D
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Re: Ciekawostki z sieci

Post autor: Elum »

Prawie taki sam podkład muzyczny wykorzystany w połowie Dark Side of the Moon (tej przygodówki, nie płyty Pink Floyd :P) i w jednej z ostatnich scen Tesla Effect (zgaduję, że pochodzi z jakiejś biblioteki/banku muzyki, więc nie jest to plagiat, tylko... muzyczny recycling?):

tu w Dark Side of the Moon
...a tutaj w Tesla Effect (uwaga na spoilery - jeśli nie chcesz wiedzieć jak Tesla Effect się kończy, nie klikaj w ten link)

I jeszcze coś z nieco innej beczki - horror science fiction "Coś" w wersji przygodowej:

coś.jpg

[edit]
I dwa artykuły z RPS - o kulisach produkcji Inside i Hunger/Little Nightmares:

Inside (ilustrowany screenami z wczesnej/wczesnych wersji!)
Hunger (jw.)
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Re: Ciekawostki z sieci

Post autor: Elum »

Niestety tylko jedno zdjęcie z planu Mission Critical. Ale za to bezcenne, jak wszystkie materiały zakulisowe z czasów przedinternetowych.

Kierownik po prawej to oczywiście Michael Dorn. Pani po lewej wygląda na Patricię Charbonneau, a piszący do złudzenia przypomina Michaela Verdu (autor/projektant gry, współzałożyciel Legend Entertainment). Stojący w środku - zgaduję, że to Peter Mullet (reżyser scen FMV).
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Re: Ciekawostki z sieci

Post autor: Elum »

Noah Falstein (pierwszy z czterech projektantów The Dig) w zeszłym tygodniu, przy okazji pewnej konferencji, pokazał nie publikowane nigdy wcześniej screeny z oryginalnej/pierwotnej wersji The Dig (czyli tej, która miała wyglądać całkiem inaczej niż wersja finalna). Materiał wyjątkowy, ale internet chyba jeszcze się nie zorientował (na ten moment film ma... 40 wyświetleń :P).

Z kolei Brian Moriarty (drugi z czterech projektantów The Dig) w ubiegłą niedzielę, na Adventure X, opowiedział o swojej roli/cameo w The Witness Jonathana Blowa (czyli jak doszło do tego, że w The Witness wysłuchać można godzinnego wykładu nawiązującego do Loom). Ciekawe, czy udział w konferencji poświęconej w 99 procentach grom przygodowym to wskazówka, że Brian Moriarty planuje wrócić do projektowania. A może już pracuje nad jakąś nową przygodówką? :marzy:
Awatar użytkownika
jarecki83
Posty: 201
Rejestracja: ndz 03 maja 2015, 22:37
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Ciekawostki z sieci

Post autor: jarecki83 »

Parę ciekawostek w temacie Synnergist.
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Re: Ciekawostki z sieci

Post autor: Elum »

Świetne. Muszę o tym pamiętać, jeśli będę kiedyś przechodzić Synnergista. Oczywiście nie liczę na to, że uda się tam jeszcze odkryć cokolwiek więcej niż można znaleźć we wspomnianym wątku. Pewnie albo trzeba zrobić coś baaardzo precyzyjnie (np. kliknąć 59 razy w konkretny piksel :P). Albo, jak mówi autor materiału, w finalnej/wydanej wersji jest po prostu błąd.
Awatar użytkownika
jarecki83
Posty: 201
Rejestracja: ndz 03 maja 2015, 22:37
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Ciekawostki z sieci

Post autor: jarecki83 »

Jedne z najfajniejszych napisów końcowych jakie spotkałem w przygodówkach. Oglądam to małe arcydzieło już enty raz i wciąż nie mam dość.
Awatar użytkownika
jarecki83
Posty: 201
Rejestracja: ndz 03 maja 2015, 22:37
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Ciekawostki z sieci

Post autor: jarecki83 »

Parę słów o niezrealizowanych planach Seven Stars na stworzenie Czarnego Kruka. Pod filmem także informacja o planowanej reedycji Sołtysa na PC. Do wyboru wersja współczesna na penie, albo klasyczna na dyskietkach i z muzyką na kasecie!
ODPOWIEDZ