Masz ochotę podzielić się przemyśleniami na temat skończonej niedawno przygodówki? Chcesz przekonać innych, że Kosmopolska jest lepsza od Samorosta? Ten dział nadaje się do tego idealnie.

Moderatorzy: Elum, aegnor, jackowsky, jarecki83

Awatar użytkownika
jackowsky
Posty: 2299
Rejestracja: wt 22 lut 2005, 10:43
Lokalizacja: Chorzów

Tajne Akta: Tunguska

Post autor: jackowsky »

Skończyłem. Zobaczyłem końcowy filmik i napisy. Na samym końcu zobaczyłem deklarację producenta, która mnie bardzo ucieszyła. Nie wiem na ile mam ją traktować poważnie. Deklaracja ta dotyczyła sequela. Zapowiedzi kolejnych przygód Niny i Maxa, które mają się pojawić w 2008 roku.

Co do samej gry. Niezła, wciągająca fabuła. Brak jakichkolwiek elementów zręcznościowych. Proste lecz logicznie pomyślane zagadki. Przy zastosowaniu systemu podpowiedzi (podświetlenie wszystkich aktywnych postaci, przedmiotów i wyjść) i tak prostych zagadkach przejście gry nie stanowi żadnego problemu. Mi zajęło to kilkanaście godzin. Nie jest więc źle. Dodatkowym ułatwieniem jest fakt, że jednocześnie mamy dostęp tylko do kilku lokacji. W grze zupełnie nie ma łamigłówek. Z tego powodu gra nie stanowi żadnego wyzwania dla szarych komórek. Te kilka zamków (chyba 2), do otwarcia których autorzy przygotowali nam łamigłówkę można otworzyć (bez zbytniego wysiłku) w czasie poniżej minuty (więc co to za łamigłówka :) ). Otwarcie innych zamków (kilku) szyfrowych polegało na wcześniejszym znalezieniu (i czasami zinterpretowaniu) podpowiedzi.
Bardzo ładna grafika, zarówno teł jak i postaci. Drobne niedociągnięcia dialogowe i trochę większe w tłumaczeniu.
Podsumowując gra bardzo dobra i bardzo łatwa, a te drobne niedociągnięcia nie psują obrazu całości (8/10).

Więcej w mojej recenzji (oczywiście o ile Ojciec Prowadzący uzna za stosowne umieścić ją na łamach), którą niedługo wyślę do redakcji. :)
Ostatnio skończone: Monolith PL (80%), Baldur's Gate 3 PL (80%), Crowns and Pawns: Kingdom of Deceit PL (60%), Alter Ego PL (50%), Boxville (60%)
Awatar użytkownika
Davero
Posty: 880
Rejestracja: wt 07 lut 2006, 12:06
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Davero »

Bardzo łatwa :(. Szkoda. Poczeka zatem do czasu reedycji w jakiejś taniej serii.

I, jeśli wolno spytać, dlaczego aż 8/10 skora tak łatwa, czyli skoro najistotniejszy, obok fabuły, element przygodówki został przygotowany nienajlepiej?
Chciał(a)byś jakiejś zmiany na Przygodoskopie? Napisz TUTAJ lub TUTAJ :)
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Post autor: Elum »

jackowsky pisze:o ile Ojciec Prowadzący uzna za stosowne
Uwielbiam uznawać za stosowne :D
Awatar użytkownika
Sammy
Posty: 236
Rejestracja: sob 19 lut 2005, 18:19
Lokalizacja: Bahrain
Kontakt:

Post autor: Sammy »

Nie zgadzam się z opinią, że Tunguska jest łatwa. Po prostu nie jest trudna, a to bardzo wielka różnica. Gra ma wyjątkowo odpowiadający mi poziom trudności i logiczne zagadki. Czego chcieć więcej? Recka w środę w Gildii ;).
Samuś Sprytuś Zabijaka
Awatar użytkownika
jackowsky
Posty: 2299
Rejestracja: wt 22 lut 2005, 10:43
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: jackowsky »

Davero-->Zagadki są logicznie wpięte w fabułę, a to również się liczy. A po za tym sama łatwość (czy nietrudność) zagadek nie przekreśla - w moich oczach - gry, o ile są one dobrze przemyślane. Powoduje, że gra nabiera tempa. Akcja sama się dzieje i to niezła akcja. :)

Sammy-->Rzeczywiście, nietrudna to lepsze określenie. Użyłem niezbyt fortunnego określenia.
Ostatnio skończone: Monolith PL (80%), Baldur's Gate 3 PL (80%), Crowns and Pawns: Kingdom of Deceit PL (60%), Alter Ego PL (50%), Boxville (60%)
elemeledudek
Posty: 775
Rejestracja: pn 21 lut 2005, 12:32
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: elemeledudek »

sama łatwość (czy nietrudność)

Ot i ciekawy temat do dyskusji ;)
Obecnie gram: Tajne Akta 2 Puritas Cordis
Awatar użytkownika
Virgo C.
Posty: 1208
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Virgo C. »

Pojawił się pierwszy patch do Tunguski i ja jestem co najmniej zdziwiony jego wielkością - 240 Mb. Chociaż jak wynika z opisu oferuje on alternatywne zakończenie gry, więc jak ktoś jest zainteresowany to -> http://download.gamesweb.com/detail/tun ... tional.exe :)
Mądrość nie z wiekiem przychodzi, a prawość nie tylko starcom jest znana
Obecnie gram: Back to the Future, Ratchet&Clank:4za1
Ostatnio ukończona: Costume Quest
Ostatnio przeczytane: Filip L. Tyrmand
Awatar użytkownika
Davero
Posty: 880
Rejestracja: wt 07 lut 2006, 12:06
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Davero »

Obawiam się jednak, że z polską wersją może się gryźć. Pewnie się doczekamy się go i w naszym języku, tylko kiedy?
Chciał(a)byś jakiejś zmiany na Przygodoskopie? Napisz TUTAJ lub TUTAJ :)
Awatar użytkownika
Reptil3
Posty: 551
Rejestracja: śr 23 lut 2005, 10:20
Lokalizacja: Uć/$DC
Kontakt:

Post autor: Reptil3 »

The new patch is offered in one download, and updates the game to version 1.02 for releases in the UK, Italy, France, Poland and North America.
http://www.pokepl.info - Całkiem nowe PoKE

Obrazek
Awatar użytkownika
Ines
Posty: 737
Rejestracja: ndz 20 lut 2005, 15:47
Lokalizacja: pomiedzy Katowicami a Krakowem
Kontakt:

Post autor: Ines »

Virgo Celltharion pisze:Chociaż jak wynika z opisu oferuje on alternatywne zakończenie gry
Ktos moze juz wie - jaka to konkretnie alternatywa?
elemeledudek
Posty: 775
Rejestracja: pn 21 lut 2005, 12:32
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Post autor: elemeledudek »

"Skip credits?: YES.......NO"

Taki żarcik na temat "alternatywnych" zakończeń.
Obecnie gram: Tajne Akta 2 Puritas Cordis
Awatar użytkownika
Ines
Posty: 737
Rejestracja: ndz 20 lut 2005, 15:47
Lokalizacja: pomiedzy Katowicami a Krakowem
Kontakt:

Post autor: Ines »

Hyhy - prawdziwa alternatywa :mrgreen:.

EDIT:
O wreszcie sie pojawilo moje "tra-la-la" w podpisie 8). Ja juz myslalam, ze cos zle robie, ze nic sie nie pojawia, a okazuje sie, ze forum musial po prostu przez dobe "dojrzewac"...
Tra-la-la!
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Post autor: Elum »

Ines pisze:Ktos moze juz wie - jaka to konkretnie alternatywa?
Znalazłem coś takiego (na forum Adventure Gamers):

[SPOILER] we get a glimpse of our heroine meeting daddy

I jeszcze:

[SPOILER] our heroine and hero tell you what happened to every character in the story, the "Where are they now?" type of stuff
Ines pisze:Ja juz myslalam, ze cos zle robie, ze nic sie nie pojawia, a okazuje sie, ze forum musial po prostu przez dobe "dojrzewac"...
Obawiam się, że to raczej Twoja przeglądarka "dojrzewała" (pewnie stara wersja "zapamiętała się" w plikach tymczasowych).

A skoro już jesteśmy w temacie. To jakieś konkretne "tra-la-la" czy po prostu masz dobry humor? ;)
Awatar użytkownika
Ines
Posty: 737
Rejestracja: ndz 20 lut 2005, 15:47
Lokalizacja: pomiedzy Katowicami a Krakowem
Kontakt:

Post autor: Ines »

Elumie--> dzieki za spoilery, ktore tak naprawde spoilerami nie sa :), bo przeciez niczego nie zdradzaja z fabuly.

Moze i przegladarka zawinila, nie sprawdzalam za pomoca Ctrl+F5, zapomnialam.
Co sie tyczy "Tra-la-la" to jest bardzo weloznaczne, wszystko zalezy od konkretnej sytuacji i zastosowanej intonacji :). Moze oznaczac jak wesolosc tak i wiatr w kieszeni, a nawet pustke w glowie :).
Tra-la-la!
Awatar użytkownika
tetelo
Posty: 1028
Rejestracja: czw 10 mar 2005, 12:35
Lokalizacja: Adrianopolis
Kontakt:

Post autor: tetelo »

Fajny pomysł, jackowsky!

Mój ulubiony fragment:
"Przede mną, zamiast żony, [spoiler]stała Nina Kalenkowa ubrana w obcisłe dżinsy i sweterek uwydatniający jej kształty.[/spoiler]"
:lol:
Obrazek
ODPOWIEDZ