...czyli sprawy ogólne strony, forum i forumowiczów.

Moderatorzy: Elum, aegnor, jackowsky

Awatar użytkownika
adadid2
Posty: 6
Rejestracja: pn 06 kwie 2015, 12:35

Co dalej ze stroną?

Post autor: adadid2 »

Co dalej z przygodoskopem? Widzę, że frekwencja nijaka, ostatnie newsyjeszcze na wakacjach. Wszyscy przynieśli się na przygodomanię (bo przygodówki.net, przygodówki.pl czy adventure zone też ostatnio podupadły)?
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Re: Co dalej ze stroną?

Post autor: Elum »

Miło, że ktoś się martwi. ;) Ale spokojnie. Przygodoskop nie umarł, tylko trochę się ostatnio... przekwalifikował. Z pisania o przygodówkach na tłumaczenie przygodówek. Po Nelly Cootalot oraz Sam & Max: Hit the Road następny w kolejce jest m.in. nowy Tex Murphy. W forumowym dziale "Kącik wolnego tłumacza" znajdziesz niepozorny wątek o polskiej wersji Tesla Effect, która wkrótce (tym razem już naprawdę wkrótce :P) wejdzie w fazę testów (testerzy już nie mogą się doczekać :P). Niestety tłumaczenie obszernych tekstowo przygodówek pochłania strasznie dużo wolnego czasu, więc niewiele pozostaje go na pisanie recenzji, solucji i innych. O samym graniu nie wspominając. Doszło do tego, że chwilowo zaniedbałem nawet podpinanie tzw. nowinek/newsów do strony głównej, przez co wygląda ona jeszcze smutniej niż zwykle. Po prostu w tym momencie priorytetem jest dla mnie Tesla Effect i cała reszta musi zaczekać.

Co nie znaczy, że na stronie nie dzieje się kompletnie nic. W dziale nowinkowym od lipca pojawiło się przecież kilka (osiem :P) kolejnych newsów, w miarę regularnie uzupełniam też kanał na YouTube. Z innych rzeczy, których nie widać ze strony głównej - systematycznie dodaję nowe tytuły do bazy i przynajmniej dwa razy w miesiącu aktualizuję plan wydawniczy. Po dotłumaczeniu Tesli planuję, w pierwszej kolejności, pokończyć parę rozgrzebanych tekstów.

Osobnym tematem jest oczywiście to, że zespół redakcyjny przez lata się wykruszył, a nowych osób, chętnych do współpracy, niestety brak. Ale jak sam zauważyłeś, nie jest to problem jedynie Przygodoskopu. Cóż, internet się zmienia. Nowe pokolenie graczy nie jest raczej zainteresowane czytaniem/pisaniem o grach, bo woli oglądać/nagrywać recenzje, solucje itp. na YouTube. Z kolei wyludnione fora dyskusyjne to wina chyba przede wszystkim tego, że dziś dyskutować/komentować można wszędzie. Dekadę temu, gdy forum Przygodoskopu startowało, w internecie brakowało jeszcze takich miejsc. W czasach Facebooka przeciętnym graczom nie chce się rejestrować na jakimś mniej lub bardziej niszowym/archaicznym forum, nie czują takiej potrzeby. Dlatego na fora trafiają już tylko najwięksi/najwytrwalsi pasjonaci/hobbyści, a takich jest niewielu.

A z tym przenoszeniem się wszystkich na Przygodomanię, to bym nie przesadzał. Na Przygodomanię w pewnym momencie przenieśli się przede wszystkim forumowicze z przygodowek.pl (Przygodomania to przecież wcielenie/przedłużenie przygodowek.pl - zmieniła się nazwa, ale ekipa została mniej więcej ta sama, pozostawili nawet podobną strukturę forum). I mają ten sam problem. Aktywnych użytkowników nie przybywa, udzielają się przede wszystkim "starzy". Co najistotniejsze, tamtejszy "Galador" to nie Galador z redakcji Przygodoskopu, tylko Przemo z Adventure Zone. :P
Awatar użytkownika
adadid2
Posty: 6
Rejestracja: pn 06 kwie 2015, 12:35

Re: Co dalej ze stroną?

Post autor: adadid2 »

Cóż mogę powiedzieć... Sam bardzo czekam na spolszczenie Tesli, ale nie wiem czy praca nad nim zamiast nad resztą serwisu to odpowiedni wybór...
Choć jaki jest mój dorobek na przygodoskopie każdy widzi, to mógłbym pomóc przy głównej i innych kwestiach (z wyjątkiem spolszczeń, mój angielski jest na takie akcje zbyt słaby ;) ).
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Re: Co dalej ze stroną?

Post autor: Elum »

Co do wyboru. Nie wiem, który jest odpowiedni. Wybieram to, co w danym czasie sprawia mi większą przyjemność. Raz jest to np. wyszukiwanie około przygodówkowych ścinków albo zapomnianych zwiastunów/dem starych przygodówek, innym razem tłumaczenie Tesli. I tyle.

A co do współpracy. Rozejrzyj się po stronie. Gdybyś miał ochotę np. przygotować solucję, uzupełnić jakiś brakujący wpis w przygodoskopowej bazie (wybór jest przeogromny ;)), a może pstryknąć parę screenów z przygodówki, którą aktualnie przechodzisz (ale nie więcej niż 10 sztuk, trzeba oszczędzać miejsce na serwerze), to napisz na redakcyjnego maila.
elemeledudek
Posty: 775
Rejestracja: pn 21 lut 2005, 12:32
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Co dalej ze stroną?

Post autor: elemeledudek »

Fora zdychają z powodu Fejsbuka. Na motocyklowych na przykład wywiało juz prawie wszystkich. Dobrze trzymają sie tylko te poświecone konkretnym markom czy modelom. Reszta ustawia sie na fejsie....bleeee. NIeźle jeszcze jest na "audiofilskich" bo to i ludzie trochę pokręceni ;) W każdym razie im fora bardziej ogólne lub powiazane z internetem, grami czy komputerami to wszystko na Twarzoksiażke przechodzi........takie mam wrażenie.
Obecnie gram: Tajne Akta 2 Puritas Cordis
Awatar użytkownika
jarecki83
Posty: 201
Rejestracja: ndz 03 maja 2015, 22:37
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Co dalej ze stroną?

Post autor: jarecki83 »

Ale fejsbuk do dyskusji się nie nadaje, tylko do lajkowania :P Ewentualnie do wstawiania newsów i komentowania, no ale jeśli chodzi o wymianę zdań na jakiś temat, to właściwie brak tam narzędzi. Tzn może na upartego dałoby radę, ale nie będzie to tak wygodne i przejrzyste jak zwykłe forum.

Problem jest w tym, że przygodówki są systematycznie wygryzane przez inne gatunki. Chociaż wg mnie same przygodówki trzymają się dzisiaj bardzo mocno, wręcz przeżywają mały renesans, to jednak tego nie widać, bo atrakcyjność pozostałych gatunków spycha je gdzieś na sam koniec. Zresztą, ostatnio zakupiłem sobie CD-Action (bo dorzucili Retro), i w samym piśmie o przygodówkach nie ma ANI SŁOWA. Zupełnie nic, nawet wzmianki. Czyli przeciętny Kowalski kupując sobie pismo o grach komputerowych, po przeczytaniu tych 130 stron nawet nie dowie się, że istnieje taki gatunek jak przygodówki, że gra niekoniecznie musi polegać na tym, żeby ganiać, strzelać itp... No, chyba, że ten przeciętny Kowalski kupi Pixela ;)

Druga sprawa to kondycja polskiego rynku przygodówek - o ile kiedyś większość głośnych tytułów można było dostać w naszym języku, tak dzisiaj widzę, że jeśli cokolwiek zostanie wydane po naszemu, to ludzie otwierają szampana i zaznaczają ten dzień w kalendarzu, robiąc z niego święto :) O problemach pisało jakiś czas temu nawet anglojęzyczne Adventure Gamers, tak więc o czym mają dyskutować polscy gracze, jeśli w ciągu roku wyjdą może 3 spolszczone pozycje?

Jeszcze odnośnie rynku przygodówek na świecie - jeśli popatrzeć na ilość i jakość wydawanych obecnie tytułów, to sytuacja wygląda naprawdę dobrze, ale zasmucający jest fakt, że nie ma praktycznie żadnego studia deweloperskiego, które produkowałoby regularnie przygodówki. Jakiś czas temu Kheops, Microids, Pendulo, czy Animation Arts wydawali wiele pozycji, a teraz nawet o niemieckim Daedalic przycichło. Świadomie pomijam Telltale, bo ich wytwory trudno już nazwać grami, a co dopiero przygodówkami... Tak więc zostaje nam obecnie chyba jedynie Wadjet Eye, które zawsze coś tam ma w produkcji, a pozostałe studia to zazwyczaj jednostrzałowcy :/
Awatar użytkownika
anka
Posty: 971
Rejestracja: wt 10 paź 2006, 10:21
Lokalizacja: Katowice

Re: Co dalej ze stroną?

Post autor: anka »

jarecki83 pisze:Ale fejsbuk do dyskusji się nie nadaje, tylko do lajkowania :P Ewentualnie do wstawiania newsów i komentowania:/
Moim zdaniem FB dorósł do Przygodoskopu. Lajki nie są złe. I hejty - nawet lepsze. można wszystko i szybko. Nawet ja to rozumiem 8) 8) Proponuję na najbliższym spotkaniu omówić i podjąć decyzję. Większość obecna zadecyduje. 8) 8)
Byłam "zołzą" jestem "zołzą" i będę "zołzą"
AC Odyssey
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Re: Co dalej ze stroną?

Post autor: Elum »

Nie, anka. To co jarecki napisał ponad trzy lata temu jest dalej aktualne i twoje spontaniczne posty nic tu nie zmienią. Jako uzupełnienie przygodoskopu facebók byłby tak bezcelowy/bezużyteczny, że nawet nie wiem, od czego zacząć... :P
Awatar użytkownika
anka
Posty: 971
Rejestracja: wt 10 paź 2006, 10:21
Lokalizacja: Katowice

Re: Co dalej ze stroną?

Post autor: anka »

Elum pisze: jarecki napisał ponad trzy lata temu jest dalej aktualne
ale ja się z tym też zgadzam. I właśnie chodzi o wstawianie newsów i lajkowanie. 8)
Byłam "zołzą" jestem "zołzą" i będę "zołzą"
AC Odyssey
Awatar użytkownika
adadid2
Posty: 6
Rejestracja: pn 06 kwie 2015, 12:35

Re: Co dalej ze stroną?

Post autor: adadid2 »

Przygodówki.net zniknęły z internetu. :(
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Re: Co dalej ze stroną?

Post autor: Elum »

Wygląda na to, że pod adresem przygodowki.web.iq.pl jeszcze działa. Na razie chyba tylko ktoś przechwycił domenę.
Awatar użytkownika
jarecki83
Posty: 201
Rejestracja: ndz 03 maja 2015, 22:37
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Co dalej ze stroną?

Post autor: jarecki83 »

Gdyby ktoś miał wątpliwości, to mamy potwierdzenie, że Przygodoskop żyje.
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Re: Co dalej ze stroną?

Post autor: Elum »

Evillady poprawiła prowadzącego, jak miło.

Podoba mi się zwłaszcza ten wycinek wyciągnięty z kontekstu:
Oba jeszcze żyją. W jakim zdrowiu to dyskusyjna kwestia.
Człowiek tylko na chwilę zachoruje i już na nim stawiają krzyżyk. Przygodoskop w lepszym, bo na szczęście ludzkie wirusy nie przenoszą się na strony internetowe. ;)
ODPOWIEDZ