...czyli o tym, co nie mieści się w pozostałych działach.

Moderatorzy: Elum, aegnor, jackowsky

Awatar użytkownika
anka
Posty: 971
Rejestracja: wt 10 paź 2006, 10:21
Lokalizacja: Katowice

bezcenny towar

Post autor: anka »

Tia.. rzekłam, wiec teraz zapytam oficjalnie? Czy Szanowni uczestnicy tego zacnego Forum zechcą się podzielić po śmierci swoimi cennymi narządami, tkankami, komórkami? A przed śmiercią, czyli jeszcze żyjąc /hyhy/, ... możemy oddać krew. Też tkanka. Też ratuje życie. Co myślicie o takiej akcji?
Awatar użytkownika
Dimmu
Posty: 166
Rejestracja: pt 30 mar 2007, 18:35
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Dimmu »

No to juz wiem o co chodzilo z tym oddawaniem organow w innym temacie ;p Kiedys sie zastanawialem co trzeba zrobic aby po smierci, jesli oczywiscie to mozliwe, bez potwierdzenia przez rodzicow czy kogos tam jeszcze, wyciac mi cos co sie komus przyda (watroba zapewne nie bedzie wiele warta hehehehe). Ale jesli jest jakis papier do podpisania w tej sprawie, to ja z checia bym sie wpisal. Po smierci organy nie bede mi juz potrzebne. A co do oddawania krwi, to pamietajcie zeby nie oddawac krwi na przystanku woodstock, bo to "zla krew" :lol:
Awatar użytkownika
Virgo C.
Posty: 1208
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Virgo C. »

Krew oddaje w miarę regularnie, natomiast do podpisania oświadczenia woli i włożenia w portfel jakoś się jeszcze nie zabrałem. Głównie dlatego, że jakoś sobie póki co nie wyobrażam abym umarł w najbliższym czasie (czyt: tak z 15-20 lat) :)
Mądrość nie z wiekiem przychodzi, a prawość nie tylko starcom jest znana
Obecnie gram: Back to the Future, Ratchet&Clank:4za1
Ostatnio ukończona: Costume Quest
Ostatnio przeczytane: Filip L. Tyrmand
Awatar użytkownika
Dimmu
Posty: 166
Rejestracja: pt 30 mar 2007, 18:35
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Dimmu »

Czyli z tego co rozumiem aby posmiertnie oddac organy trzeba miec ciagle ze soba podpisane oswiadczenie? Kurde dalczego oni tak komplikuja zycie... Noszac cos takiego w portwelu czulbym sie tak jak bym szedl sie powiesic z petla na szyi :-/
Awatar użytkownika
Virgo C.
Posty: 1208
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Virgo C. »

Nie, oświadczenie woli jest tylko na wypadek gdybyś w wyniku obrażeń stracił przytomność (i już jej nie odzyskał) bądź zmarł na miejscu. A i ono nie gwarantuje, że ograny trafią do potrzebujących, bo rodzina może je anulować.
Mądrość nie z wiekiem przychodzi, a prawość nie tylko starcom jest znana
Obecnie gram: Back to the Future, Ratchet&Clank:4za1
Ostatnio ukończona: Costume Quest
Ostatnio przeczytane: Filip L. Tyrmand
Awatar użytkownika
Dimmu
Posty: 166
Rejestracja: pt 30 mar 2007, 18:35
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Dimmu »

No rozumiem o co chodzi z tym oswiadczeniem woli... Skoro rodzina moze je anulowac, to i tak to wszystko zalezy od rodziny... Czyli jest to troche bezsensu. Sluzba zdrowia powinna to jakos inaczej rozwiazac, np. jakies formularze po ktorych wypelnieniu i podpisaniu dodaja taka osobe do jakiejs bazy danych. Ale ludzie pewnie i tak by sie bali podpisywac cos takiego ze wzgledu na to, ze byly afery o celowym usmiercaniu pacjentow przez personel medyczny.
Awatar użytkownika
anka
Posty: 971
Rejestracja: wt 10 paź 2006, 10:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: anka »

Dimmu pisze:No rozumiem o co chodzi z tym oswiadczeniem woli... Skoro rodzina moze je anulowac, to i tak to wszystko zalezy od rodziny... Czyli jest to troche bezsensu. Sluzba zdrowia powinna to jakos inaczej rozwiazac, np. jakies formularze po ktorych wypelnieniu i podpisaniu dodaja taka osobe do jakiejs bazy danych. Ale ludzie pewnie i tak by sie bali podpisywac cos takiego ze wzgledu na to, ze byly afery o celowym usmiercaniu pacjentow przez personel medyczny.
Wlasnie, boja sie podpisywac. A z tego co wiem, w polskim prawie jest tak, ze jezeli nie zastrzeżesz, to jest zgoda na pobranie organow. W praktyce, co wiem z doświadczenia, wyglada to tak, ze pyta sie o zgode rodzinę. Nasz Narod malo jest sklonny do empatii w wymiarze "naprawde cos oddam cennego". Moja apel dlatego wystosowałam do Nas, bo jako Grupa mozemy cos zrobic. Pokazać, ze nie istniejemy tylko sami dla siebie. I dla naszej zabawy. Za odzew dziekuje. Nie jest to sprawa dni ani tygodni. Ale mozemy wspolnie przygotowac taka akcję. :)
Byłam "zołzą" jestem "zołzą" i będę "zołzą"
AC Odyssey
Awatar użytkownika
Dimmu
Posty: 166
Rejestracja: pt 30 mar 2007, 18:35
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Dimmu »

A jaki konkretny cel mialaby miec ta akcja, bo chyba sie pogubilem? :p Aby naklonic ludzi do noszenia ze soba podpisanych oswiadczen?
Madzius888
Posty: 398
Rejestracja: pn 16 lip 2007, 13:22
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Post autor: Madzius888 »

A tak, zamierzam oddać organy.
Po co mają gnić takie zdrowiutkie narządy w ziemi, skoro mogą przedłużyć komuś życie i uszczęśliwić życie jego bliskim?
Co do oświadczenia, to jakiś czas temu szukałam i znalazłam takie malutkie do wydrukowania. Niemniej znajduje sie tam klauzula o poinformowaniu rodziny. Na razie tylko szukałam, bo jeszcze nie jestem pełnoletnia, żeby podpisać, ale uważam, że akcja jest słuszna.

http://www.przeszczep.pl/pdf/oswiadczenie_woli_www.pdf
Awatar użytkownika
anka
Posty: 971
Rejestracja: wt 10 paź 2006, 10:21
Lokalizacja: Katowice

Post autor: anka »

Dimmu pisze:A jaki konkretny cel mialaby miec ta akcja, bo chyba sie pogubilem? :p Aby naklonic ludzi do noszenia ze soba podpisanych oswiadczen?
Cel konkretny. Przekaze idee akcji do naszego GURU
Byłam "zołzą" jestem "zołzą" i będę "zołzą"
AC Odyssey
ODPOWIEDZ