Posty bez odpowiedzi | Aktywne tematy Dzisiaj jest ndz 20 paź 2019, 16:56

Odpowiedz w temacie  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Klasyfikacja 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

@Davero
A wcześniej tego nie było ?

Od kiedy pamiętam, zawsze strony Przygodoskopu wyświetlały mi się tak, jak na screenie, do którego podałem linka. Czyli normalnie, oprócz dodatkowej wewnętrznej ramki w prawym i lewym menu, kresek po bokach "Wad, zalet i krótko o grze" (+ jakieś tam przesunięcia tekstu rzecz jasna).

sob 27 sty 2007, 18:04
Wyświetl profil WWW
Awatar użytkownika

Mnie się bardzo nie podoba to co Firefox robi z poziomą linią przy wpisach encyklopedycznych (to znaczy zamiast jednolitej linii wyświetla kretyński czarno-biały "szlaczek"). Natomiast ta dodatkowa ramka wokół menu lewego i prawego jakoś mnie nie razi. Ładnie komponuje się z całością. Nawet w tym szarym kolorze moim zdaniem.

sob 27 sty 2007, 20:45
Awatar użytkownika

Ale przy wpisie Broken Sworda 1 w/g nowego wzoru jest już dobrze, na szczęście.

sob 27 sty 2007, 20:52
Wyświetl profil WWW
Awatar użytkownika

Na fali zmian layoutu chciałbym wrócić do pomysłu gier podobnych, teraz zmieściłyby się bez trudu.

Widziałbym dwie dodatkowe pozycje "Gry podobne" (czyli podobne, ale nie będące serią) i "Gry powiązane" (czyli kontynuacje, serie, ale nie tylko: Still Life jest powiązane z Post Mortem, a Pyst z Mystem). Byłyby to wypisane po przecinku aktywne tytuły (skrócone w razie potrzeby, np. Myst 3, Aztec itd), przenoszące po kliknięciu do ich wpisu encyklopedycznego (albo niekatywne jeśli tytułu jeszcze nie mamy w encyklopedii).

Gry podobne to najbardziej zbliżone tematyką (w pierwszej kolejności), wyglądem, interfejsem, poczuciem humoru itd. W przypadku gdy podobna jest cała seria, to podajemy tylko jedną część, najbardziej podobną.
Przykłady:

3 Czaszki Tolteków
Gry podobne: Freddy Pharkas, Ace Ventura, Książę i Tchórz, Chłopaki nie płaczą
Gry powiązane: Westerner

Necronomicon
Gry podobne: Shadow of the Comet, Prisoner of Ice, Loch Ness, Dracula
Gier powiązanych nie ma więc nie piszemy.

Faust
Gry podobne: Bad Day on the Midway, I Have No Mouth..., 9 (Nine)

Blade Runner
Gry podobne: Nightlong, BloodNet

Pompei
Gry podobne: Aztec, Egipt (oba), China, Titanic, Wersal
Gry powiązane: Jerusalem

Ring
Gry podobne: Salammbo, Atlantis
Gry powiązane: Ring 2

Najdłuższa Podróż
Gry podobne: Syberia, Podróż do wnętrza Ziemi
Gry powiązane: Dreamfall

Co Wy na to? IM(not)HO byłoby to super. :gugu:
Oczywiście robilibyśmy to bez pośpiechu, stopniowo i w miarę potrzeb weryfikowali / rozszerzali. Nie byłoby to trudne bo w większości podobieństwa są wzajemne i np. w przypadku Chłopaki nie płaczą możnaby wrzucić ten sam katalog, dodają 3 Czaszki i wywalając Freddy'ego.

pn 29 sty 2007, 18:41
Wyświetl profil WWW
Awatar użytkownika

Jestem na tak, tylko jedna uwaga. Proponuję do obu pozycji wybierać gry, które mamy już opisane w Encyklopedii. Po pierwsze ze względu na linki. Po drugie, bo chyba zrobię to w ten sposób (popracuję nad tym w środę), że przy każdej grze pojawiać się będzie okładka (takiej wielkości jak przy recenzjach) :)

pn 29 sty 2007, 19:35
Awatar użytkownika

Widzę Aegnor, że z Ciebie niestrudzony archiwizator. ;)

Jasne, jak każdy pomysł ułatwiający czytelnikowi wyszukiwanie, dający mu więcej informacji, które mogą się przydać, tak i ten jest wart realizacji.
Tak, że jestem za pod warunkiem, że nie będę miał obowiązku tych gier podobnych i powiązanych wypisywać. Tzn. jeśli będę sam z siebie znał taką, to chętnie podsunę, ale nie chcę się zobowiązywać, że będę się zastanawiał i szukał, co tu można byłoby polecić jako podobne.

Wystarczająco już upierdliwa jest dla mnie konieczność zastanawiania się czy zagadek ekwipunkowych jest na (2) w danej grze czy na (3) i pamiętania że gdzieś tam wystąpił w jednym miejscu limit czasu więc trzeba wstawić (1).

---EDIT---

Co do typów zagadek trzeba by chyba dodać jeszcze muzyczne, bo wymagają wykorzystania innych zdolności niż pozostałe.

Poza tym mam pytanie o zadania, które można wykonać tylko metodą prób i błędów (nie ma wskazówki) - np. ustawianie kolumn przy wejściu do świątyni w Marin Mystere, czy... właśnie grając w Echo trafiłem chyba na taką, ale mi wyleciała z pamięci właśnie...
W każdym razie trudno byłoby je raczej wetknąć do jednej kategorii z zaproponowaną przez Tetelo kategorią "zagadki oparte na przypadku".

I jeszcze propozycja - kategoryzacji Echo (Tajemnica Zaginionej Jaskini):

kategoria: ? [nie jestem pewny; a np. Powrót na Tajemniczą Wyspę jakbyście ocenili?]
grafika: FPP + lokacje prerenderowane sferyczne [a jeśli idzie o postacie - nie mam pojęcia; właściwie w jednym "miejscu postojowym" bohatera możemy obserwować innych tylko jakby z jednego ujęcia, ale z drugiej strony wykonują oni jakieś tam ruchy czasami np. wrzucają coś do kociołka, nachylając się]
zagadki: ekwipunek (2), logiczne (2), dialogowe (1), skojarzeniowe (1), muzyczne (1)
inne: limity (1) [jeden prościutki, ale występuje], śmiertelność (1) [jak się wlezie niedźwiedziowi przed paszcze, to pożre, co ma biedak zrobić ;)]

Ostatnio zmieniony pn 29 sty 2007, 23:12 przez Davero, łącznie zmieniany 1 raz

pn 29 sty 2007, 22:04
Wyświetl profil WWW
Awatar użytkownika

Widzę Aegnor, że z Ciebie niestrudzony archiwizator. ;)

Bez dwóch zdań. :)

Davero pisze:
Tak, że jestem za pod warunkiem, że nie będę miał obowiązku tych gier podobnych i powiązanych wypisywać.

Jasne, nie ma problemu, to zresztą można po części zrobić nawet nie grając w dany tytuł. W każdym razie biorę to na siebie, choć wszelka pomoc mile widziana.

Davero pisze:
Co do typów zagadek trzeba by chyba dodać jeszcze muzyczne, bo wymagają wykorzystania innych zdolności niż pozostałe.

Przecież są. Od początku. :)

Davero pisze:
Poza tym mam pytanie o zadania, które można wykonać tylko metodą prób i błędów (nie ma wskazówki)

Na dobrą sprawę to zagadki logiczne - rozwiązujesz je metodą eliminacji. Ale jeszcze pomyślę nad tym.

Davero pisze:
grafika: FPP + lokacje prerenderowane sferyczne [a jeśli idzie o postacie - nie mam pojęcia;

W zasadzie celowe jest wyróżnianie grafiki postaci, gdy różni się ona od grafiki lokacji, np. w Prisoner of Ice lokacje są rysowane a postacie 3D. W przypadku większości gier "sferycznych" moża postacie zbyć milczeniem (chyba, że to np. FMV jak w Myst 3).

pn 29 sty 2007, 23:02
Wyświetl profil WWW
Awatar użytkownika

Davero pisze:

Przecież są. Od początku. :)

Gdzie ja mam oczy? :mur:
aegnor pisze:
Davero pisze:
Poza tym mam pytanie o zadania, które można wykonać tylko metodą prób i błędów (nie ma wskazówki)

Na dobrą sprawę to zagadki logiczne - rozwiązujesz je metodą eliminacji. Ale jeszcze pomyślę nad tym.

To brzmi logicznie przy takim ujęciu rzeczywiście. Choć przy dużej liczbie kombinacji... bardzo cierpliwego logika trzeba by było ;)

pn 29 sty 2007, 23:15
Wyświetl profil WWW
Awatar użytkownika

Chciałbym opracować ostateczny wzór nowej Encyklopedii zanim zacznę dodawać nowe wpisy. Aktualna wersja wygląda mniej więcej w ten sposób (pod IE i FF nic się nie powinno rozjeżdżać, pod Operą jeszcze nie próbowałem). Czekam na dalsze instrukcje ;)

BTW, link "zobacz jak klasyfikujemy gry" już działa.

czw 01 lut 2007, 20:23
Awatar użytkownika

Gry podobne i pokrewne w takiej formie są IMO bezcelowe z trzech względów:
- dwa tytuły nie dają żadnej perspektywy, myślałem o 4-5 podobnych do każdej gry,
- gry pokrewne niepotrzebnie zajmowałyby miejsce, bo przy większości tytułów ich nie będzie,
- za słabą mamy encyklopedię, żeby zamieszczać tylko tytuły gier, które mamy. Np. przy 3 czaszkach Tolteków najbliższym tytułem jest Freddy Pharkas, którego nie mamy. Jeśli wrzucimy zamiast niego inną grę, to po dodaniu Freddy'ego wypadałoby to zmieniać.

Dlatego proponowałbym zamieścić pod klasyfikacją "Gry podobne" małą czcionką, po przecinku, z hiperłączem jeśli dany tytuł mamy, a bez jeśli dopiero go dodamy. Aktualizacja sprowadzałaby się zwykle do wprowadzenia hiperłącza. Podobnie jak to jest na Abandonii (u dołu strony). Tak byłoby najładniej i najpraktyczniej.

PS. W moim FF nadal jest ta szara nibyramka.

czw 01 lut 2007, 20:40
Wyświetl profil WWW
Awatar użytkownika

Dlatego proponowałbym zamieścić pod klasyfikacją "Gry podobne" małą czcionką, po przecinku, z hiperłączem jeśli dany tytuł mamy, a bez jeśli dopiero go dodamy.

Poprawione. Ten patent też mi się podoba, więc nie będę sie upierał przy swoim ;)

czw 01 lut 2007, 21:45
Awatar użytkownika

Poprawione. Ten patent też mi się podoba, więc nie będę sie upierał przy swoim ;)

Jest wybornie. :)
Jedyne co bym tam zmienił to zastosował nazwy bez rozwinięć, czyli "Runaway", "Broken Sword 2" itp.

czw 01 lut 2007, 23:07
Wyświetl profil WWW
Awatar użytkownika

O, cieszę się, że już uzgodniliście zmianę. Bo rano przeglądając encyklopedię trafiłem na BS i zbladłem. Zdecydowanie lepiej tak jak teraz.
Też uważam, że skrótowe nazwy byłby lepsze.

pt 02 lut 2007, 00:45
Wyświetl profil WWW
Awatar użytkownika

Aegnor, chcesz, żeby te "wprowadzenia" poszczególnych segmentów klasyfikacji na stronie też były? Rzućcie okiem na aktualną wersję (zobacz jak klasyfikujemy gry) i krzyczcie jeśli coś się nie podoba.

czw 08 lut 2007, 15:29
Awatar użytkownika

Cały czas uważam, że należy dodać kategorię action-adventure oraz gier logicznych, które będą potrzebne przy kategoryzowaniu hybryd (te też przecież mamy w encyklopedii).
W ogóle niezbędna jest też definicja samych hybryd, żeby było wiadomo w/g jakich kryteriów gry tam zaliczamy (jak dla mnie zdecydowana większość action-adventure, logiczne i niektóre interactive movie to hybrydy).

Co z zagadkami opartymi na przypadku (np. partia pokera w Largo Winch) oraz z zagadkami rozwiązywanymi metodą prób i błędów (typu ustawienie trzech dźwigni w Black Mirror, żeby włączyć oświetlenie w kopalni)?

Do opisów dodałbym:

1. Zagadki oparte na dialogach - (...)Każda sytuacja, w której gracz decyduje o przeprowadzeniu rozmowy, od której zależy popchnięcie akcji naprzód.

2. Zagadki oparte na kojarzeniu - typ zadań wymagających właściwego skojarzenia pewnych okoliczności zaobserwowanych w świecie gry ze sobą lub z własną wiedzą gracza...

3. Zagadki logiczne - (...) Mają charakter zamknięty - do ich rozwiązania zasadniczo nie są potrzebne dodatkowe wskazówki czy przedmioty.
<zasadniczo, bo np. w Black Mirror do ułożenia układanki na ołtarzu w pierwszym grobowcu mamy wskazówkę w dzienniku określającą cel, ale sama układanka jest czysto logiczna>

Nie wiem czy jest potrzebne dodatkowe definiowanie opisów graficznych? Chociaż prerenderowny, czy FMV, albo prerenderowane sferyczne rzeczywiście mogą niewiele mówić.

--EDIT--

Acha i - skoro i tak encyklopedia przechodzi przeróbki, dobrze byłoby ujednolicić numerki czy BS II, III, IV czy też 2, 3 i 4 oraz daty premier - albo tylko rok, albo miesiąc i rok, albo dzień, miesiąc i rok, bo raz jest tak, a raz śmak. IMHO wystarczy rok. Co to za różnica czy gra wyszła 22 września, czy 14 marca?

Przy okazji:
- o ile się nie mylę Wehikuł Czasu ma angieslską nazwę: The New Adventures of Time Machine (co zresztą widać na okładce na obrazku) i istnieje też wersja na DVD. I czy polska wersja była rzeczywiście tylko na 1CD (nie pamiętam, ale wydaje mi się, że na 2)?
- a przy The Dark Side of the Moon brakuje "the".

czw 08 lut 2007, 18:22
Wyświetl profil WWW
Odpowiedz w temacie   [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna