Posty bez odpowiedzi | Aktywne tematy Dzisiaj jest śr 18 wrz 2019, 05:07

Odpowiedz w temacie  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Klasyfikacja 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Tylko, czy - oprócz Mysta - znajdziemy takie tytuły? Jeśli tak - pomysł wart rozważenia. Bo hasło "gra typu Myst" mówi przygodówkowiczowi zwykle więcej niż paruzdaniowy opis.

puzzle adv. - Myst
story driven - Najdłuższa Podróż / Broken Sword
thriller / horror - Dracula / Gabriel Knight
wacky adv. - Sam & Max / Monkey Island
kryminał - Sherlock Holmes
interactive movie - Fahrenheit (?)

Nadal nie dają mi spokoju hybrydy, bo tytuły, które tam są często mają więcej "przygodówkowości" niż tytuły z Encyklopedii. Są cztery kategorie gier, które IMO potencjalnie tam mogą trafić:
- marne, pozagatunkowe tytuły ale zaprawione przygodówkowym sosem, tradycyjnie klasyfikowane jako przygodówki; przez nas wyróżnione jako Hybryda dla ostrzeżenia innych graczy, że to nie przygodówki (Agharta)
- gry łączące elementy przygodowe z innymi, w zauważalnych proporcjach (Dark Earth, Alone in the Dark, In Cold Blood)
- gry w zasadzie nie-przygodowe, ale mogące się spodobać amatorom przygodówek (Another World, BG&E, Fahrenheit)
- dziwne rzeczy związane tak czy inaczej z przygodówkami (Pyst)

pn 09 lip 2007, 13:21
Wyświetl profil WWW
Awatar użytkownika

Nadal nie dają mi spokoju hybrydy, bo tytuły, które tam są często mają więcej "przygodówkowości" niż tytuły z Encyklopedii. Są cztery kategorie gier, które IMO potencjalnie tam mogą trafić:

Jeśli o mnie chodzi, to mam do Ciebie w tym temacie pełne zaufanie. Najdogłębniej z nas wszystkich się klasyfikacją zajmujesz, więc jeśli uważasz, że taki wariant jest najbardziej optymalny, nie będę zgłaszał sprzeciwu.

Chciałbym tylko parę detali (po raz kolejny) doprecyzować.

aegnor pisze:
- marne, pozagatunkowe tytuły ale zaprawione przygodówkowym sosem, tradycyjnie klasyfikowane jako przygodówki; przez nas wyróżnione jako Hybryda dla ostrzeżenia innych graczy, że to nie przygodówki (Agharta)

Tutaj jak ulał pasuje mi też Bonez.

aegnor pisze:
- gry łączące elementy przygodowe z innymi, w zauważalnych proporcjach (Dark Earth, Alone in the Dark, In Cold Blood)

Spoko, ale w takim układzie do hybryd wrzucamy też Outcasta, Omikrona i oczywiście Daemonicę. Mam rację, Davero? 8)

aegnor pisze:
- gry w zasadzie nie-przygodowe, ale mogące się spodobać amatorom przygodówek (Another World, BG&E, Fahrenheit)

Czyli również wszystkie filmy interaktywne?

aegnor pisze:

Tu sprawa jest oczywista.

śr 11 lip 2007, 13:55
Awatar użytkownika

Mi też. :)

Elum pisze:
Spoko, ale w takim układzie do hybryd wrzucamy też Outcasta, Omikrona i oczywiście Daemonicę.

W ostatnią nie grałem, ale dwa pierwsze prawie na pewno do hybryd.

Elum pisze:
Czyli również wszystkie filmy interaktywne?

Jeśli za film interaktywny rozumiesz Fox Hunt, Fork in a Tale, Daedalus Encounter, to owszem. Jeśli do IM zaliczasz np UaKM, to już miałbym obiekcje. :)

Generalnie mamy na to czas, hybryd jest u nas na tyle niedużo, że możemy (a może wręcz powinniśmy) się wstrzymać z decyzją. Ja chciałem tylko poznać Waszą opinię na ten temat.

śr 11 lip 2007, 15:07
Wyświetl profil WWW
Awatar użytkownika

Jeśli do IM zaliczasz np UaKM, to już miałbym obiekcje.

UaKM zaliczam do przygodówek FMV oczywiście. :)

śr 11 lip 2007, 16:55
Awatar użytkownika

UaKM zaliczam do przygodówek FMV oczywiście. :)

Ale chyba w takim razie nie utożsamiasz FMV z IE? Bo film interaktywny to raczej pewna filozofia rozgrywki, a nie technika jej wykonania (przyjmijmy, że FMV oznacza zdigitalizowane wstawki).

śr 11 lip 2007, 17:00
Wyświetl profil WWW
Awatar użytkownika

Bez obaw. Dostrzegam różnicę filmami interaktywnymi, a przygodówkami z digitalizowanymi przerywnikami. :)

śr 11 lip 2007, 17:28
Awatar użytkownika

Bez obaw. Dostrzegam różnicę filmami interaktywnymi, a przygodówkami z digitalizowanymi przerywnikami. :)

No to mamy consensus. :D

śr 11 lip 2007, 17:32
Wyświetl profil WWW
Awatar użytkownika

Teraz mi przyszedł do głowy taki pomysł: nikt się nie kwapi do zrobienia ikonek klasyfikacji, to może zrobimy to opisowo? :) Np. tak:

Kod:
Dominują zagadki: ekwipunkowe, dialogowe
Odczuwalna ilość zagadek: opartych na kojarzeniu, logicznych
Śladowa ilość zagadek: muzycznych

Inne elementy:
Duża ilość: czasówek, śmiertelność
Odczuwalna ilość: elementy zręcznościowe

pt 13 lip 2007, 21:29
Wyświetl profil WWW
Awatar użytkownika

Ale jak rozumiem taki opis byłby tylko do gier, których recenzje napisaliśmy ?

Ostatnio przeczytane: Filip L. Tyrmand

pt 13 lip 2007, 22:07
Wyświetl profil WWW
Awatar użytkownika

Ale jak rozumiem taki opis byłby tylko do gier, których recenzje napisaliśmy ?

...albo do gier, w które niedawno graliśmy ale nie chciało nam się pisać recenzji. :) Ja bym go widział w notce encyklopedycznej.

sob 14 lip 2007, 09:20
Wyświetl profil WWW
Awatar użytkownika

Hmmm, byłem pewny, że pisałem tutaj... Skleroza rzeczywiście nie boli :?

Elum pisze:
1.
aegnor pisze:

O.K. Tylko nie za bardzo widzę różnicę między 1 a 3. Formalną. Tzn. jedne i drugie to gry, które nie są przygodówkami, ale mają elementy zwykle przypisywane przygodówkom, tyle tylko, że:

- w wypadku trzecich, są one "dobre" wobec czego gra może spodobać się fanom przygodówek pod warunkiem, że nie cierpią na alergię na pozostałe "nieprzygodówkowe" elementy takiej gry
- w wypadku pierwszych, są "kiepskie" wobec czego zapewne gra się nie spodoba.

Różni je zatem kwestia oceny jakości przygodówkowych dodatków. Bo chyba nie wrzucimy do Hybryd wszystkich gier, które mogłyby się spodobać przygodówkowiczom (Deus Ex, Torment, Fallout 2)...

2.
aegnor pisze:

Spoko, ale w takim układzie do hybryd wrzucamy też Outcasta, Omikrona i oczywiście Daemonicę. Mam rację, Davero? 8)[/quote]

Tak... I - jak pewnie pamiętacie - za takim rozwiązaniem początkowo optowałem. Ale... zwłaszcza, wyrażane wcześniej, obiekcje Aegnora mnie przekonały, że przygodówki z elementami nie zasługują, żeby być mieszane z Another World, BG&E, Pyst czy Fulaosem...

Obecnie stoję więc na stanowisku, że do Hybryd 1,3 i 4 - to, co na pewno przygodówką nie jest, ale ma elementy, które mogłyby (naszym zdaniem) sprawić, że mógłby chcieć w nią zagrać ten, kto lubi przygodówki.

3.
aegnor pisze:

Czyli również wszystkie filmy interaktywne?[/quote]

Filmy interaktywne - tak.

4.
aegnor pisze:

Tu sprawa jest oczywista.[/quote]

Moim zdaniem także.

I - podobnie jak Aegnor - uważam, że z decyzją o ostatecznym losie Hybryd nie powinniśmy się spieszyć. Zobaczymy, jak nam się to w praniu będzie układać. Które rzeczy nas będą boleć?

aegnor pisze:
Teraz mi przyszedł do głowy taki pomysł: nikt się nie kwapi do zrobienia ikonek klasyfikacji, to może zrobimy to opisowo? :) Np. tak:

Kod:
Dominują zagadki: ekwipunkowe, dialogowe
Odczuwalna ilość zagadek: opartych na kojarzeniu, logicznych
Śladowa ilość zagadek: muzycznych

Inne elementy:
Duża ilość: czasówek, śmiertelność
Odczuwalna ilość: elementy zręcznościowe

Ano, ucichła sprawa. Aż przestałem robić info o recenzowanych grach w/g powyższego schematu.
A co do propozycji - jak dla mnie O.K. Jeśli tylko da się ładnie/czytelnie tyle tekstu w okno informacyjne Encyklopedii wpasować (a mam obawy o to).

Natomiast jeśli idzie o propozycję forumowiczów - dałbyś radę Elum zrobić stemplek "wydana" (np. w stylu "Hybryda"), który można by dostawiać do tych gier w Zapowiedziach, które miały już premierę (trzeba by jeszcze ustalić - polską, czy światową).

pn 16 lip 2007, 19:10
Wyświetl profil WWW
Awatar użytkownika

Jeśli tylko da się ładnie/czytelnie tyle tekstu w okno informacyjne Encyklopedii wpasować (a mam obawy o to).

Trudno, najwyżej będzie troszkę "wystawać" pod okładkę.

Davero pisze:
Natomiast jeśli idzie o propozycję forumowiczów - dałbyś radę Elum zrobić stemplek "wydana" (np. w stylu "Hybryda"), który można by dostawiać do tych gier w Zapowiedziach, które miały już premierę (trzeba by jeszcze ustalić - polską, czy światową).

Stempelek oczywiście da się zrobić. Tylko czy jest sens dublować informacje ze strony głównej Encyklopedii? :)

pn 16 lip 2007, 22:11
Awatar użytkownika

wt 17 lip 2007, 06:36
Awatar użytkownika

O.K. czy docelowo Fahrenheit trafi do hybryd, czy jednak zostanie w przygodówkach? Piszę mini-recenzję i nie wiem jak go ocenić. To będzie zależne od kategorii, do której zostanie zaliczony.

czw 26 lip 2007, 11:50
Wyświetl profil WWW
Awatar użytkownika

A może by tak stworzyć dwie kategorie para-przygodówek? Do pierwszej zaliczałyby się wszelkie melanże z action-adventure, cRPGami, bijatykami, strzelankami itp. Drugą stanowiłyby filmy / nowele interaktywne, bo mają zupełnie inną charakterystykę i wrzucanie wszystkiego do jednego wora zaciera pewne granice. Nomenklatura to sprawa otwarta, bo nie mam pomysłów. :)

Refleksja taka naszła mnie po zagraniu w Dark Eye. To znakomita, genialna wręcz pozycja, ale mam wątpliwości co do jej miejsca wśród przygodówek. Do tej drugiej kategorii można by więc powrzucać takie pozycje jak Dark Eye, Fahrenheit, BrainDead 13, Daedalus Encounter, Sinkha, Terror TRAX, Kingdom: Far Reaches, Pyst i wiele innych. Marzy mi się planowane przez nas dawniej zagospodarowanie nieopisanych w polskim necie filmów interaktywnych. :marzy:

pt 27 lip 2007, 18:09
Wyświetl profil WWW
Odpowiedz w temacie   [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna