...a bywa, że i komiksy. Naturalnie tylko te nieinteraktywne.

Moderatorzy: Elum, aegnor, jackowsky

Awatar użytkownika
Dimmu
Posty: 166
Rejestracja: pt 30 mar 2007, 18:35
Lokalizacja: Kraków

Fajną książkę ostatnio przeczytałem...

Post autor: Dimmu »

Pstanowiłem nadrobić sobie zaległości jeśli chodzi o powieści Stephena Kinga. Wstyd się przyznać, ale oprócz tego że wiedziałem jaki to znakomity pisarz, znałem go jedynie z adaptacji filmowych. Zresztą u mnie zawsze z czytaniem nie było najlepiej (nie z umiejętnośćią, ale z chęcią ;)).

Serca Atlantydów: świetna książka zawierająca 3 albo 4 opowiadania, luźno ze sobą powiązane. Najbardziej urzekło mnie pierwsze z nich: "Mali ludzie w żółtych płaszczach", opowiadające o przyjaźni pewnego chłopca ze starszym człowiekiem. Najlepsza była towarzysząca lekturze niepewność: czy ów człowiek jest obłąkany, mówiąc o ścigających go tutułowych ludziach w żółtych płaszczach, czy pod przykrywką miłego człowieka nie kryje się pedofil?
Drugie z nich opowiada o uzależnieniu studentów od karcianej gry kierki, przez co nauka idzie im coraz gorzej, a do zawalenia roku niewiele brakuje... Strasznie podobała mi się prawdziwość tego opowiadania, momentami głęboko mnie dotykając (książkę czytałem przed sesją w zeszłym roku).
Lekturę polecam wszystkim bez wyjątku.

Sklepik z marzeniami: tajemniczy przybysz otwiera tytułowy sklepik, sprzedając w nim marzenia, za drobną kwotę i spłatanie komuś niewinnego figla. Akcja rozkręca się bardzo powoli, aby w finale przejść do bruatalnej jatki. Książka jest naprawdę ciekawa, jednak w przeciwieństwie do wyżej opisywanej, nie polecam jej osobom nie lubiącym elementów gore.

Obecnie czytam Lśnienie, w kolejności czeka Miasteczko Salem.

Mam jeszcze jedno pytanie: czy ktoś zapoznał się z cyklem Mroczna Wieża? Jeśli tak, to czy warto po niego sięgnąć, czy może lepiej przeczytać jego "klasyczne" powieści?

ps. Nie zauważyłem tutaj takiego tematu, więc pozwoliłem sobie go założyć.
Awatar użytkownika
Manni
Posty: 148
Rejestracja: sob 07 cze 2008, 08:43
Lokalizacja: Olecko / Warszawa

Post autor: Manni »

Szkoda tylko, że z "Małych ludzi..." powstał tak słaby film :(.

"Sklepik z Marzeniami" czeka w kolejce, teraz sesja, praca licencjacka i zawieszenie czytania na czas nieokreślony :(.

Za to proponuję zostawić "Miasteczko Salem" (chyba, że chcesz ją przeczytać dla jednej genialnej sceny, bo cała reszta to dość sztampowy horrorek), a zająć się "Smętarzem dla zwierząt", który jest znacznie mroczniejszy, cięższy i inteligentniejszy!
Awatar użytkownika
Dimmu
Posty: 166
Rejestracja: pt 30 mar 2007, 18:35
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Dimmu »

Smętarz dla zwierząt przeczytam na pewno, film (w którym zresztą maczał palce sam King) był naprawdę świetny. Miasteczko Salem przeczytam choćby dlatego, że była to druga powieść Kinga, przez wielu uważana za jedną z lepszych.

Jeśli chodzi o adaptacje Małych ludzi... to filmu nie oglądałem, jednak widziałem wiele bardzo pozytywnych opinii (ponoć A. Hopkins zagarał tam świetnie). Kiedyś napewno obejrze, ot choćby dlatego aby wyrobić swoje własne zdanie o nim.

Jeszcze jedna powieść mnie bardzo kusi, ale niestety jest ją dosyć trudno zdobyć: "TO". Film w dzieciństwie wywołał na mnie niesamowite wrażenie, a książka jest ponoć jedną z lepszych.
Awatar użytkownika
Manni
Posty: 148
Rejestracja: sob 07 cze 2008, 08:43
Lokalizacja: Olecko / Warszawa

Post autor: Manni »

"Kraina wiecznego szczęścia" ("Hearts in Atlantis") jest faktycznie świetnie zagrany, ma piękne zdjęcia (Polaka zresztą), ale ciężko mi go nazwać jakoś specjalnie przejmującym czy naprawdę bardzo dobrym. Ogląda się nieźle, ale nie wzbudza takich emocji, jak niektóre nawet krótkie opowiadania Kinga (patrz: "Ostatni szczebel drabiny").

"To" faktycznie trudno znaleźć. Ja mam pożyczone od koleżanki, ale jeszcze się nie zabrałem - cegła, trochę odstrasza :D. Za to wielu moich znajomych nazywa tę powieść prawdziwą traumą, podobno jest to najlepsza i najbardziej przerażająca książka Kinga. Widziałem tylko film, ale wierzę na słowo :).

Aha - "Tego" jest sporo na Allegro :mrgreen: .
Madzius888
Posty: 398
Rejestracja: pn 16 lip 2007, 13:22
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Post autor: Madzius888 »

Kinga miałam przyjemność przeczytać parę powieści jak do tej pory, kilka miesięcy temu przeczytałam "Worek Kości" - objętość może odstraszać, ale naprawdę ciągle do fabuły dochodzą pojedyncze malutkie wątki, dzięki czemu niesamowicie wciąga.

Poza Kingiem, to skończyłam właśnie książkę pt. "Zagadka Kuby Rozpruwacza" Pilipiuka - od razu przeraził mnie napis "fantastyka" (nie trawię gatunku), ale okazało się bardziej przygodowo i niesamowicie śmiesznie. Są to przygody żula namiętnie pędzącego bimber i uwielbiającego podróże oraz swój zawód - odprawianie egzorcyzmów. Naprawdę warto przeczytać ;)
Awatar użytkownika
Minuteman
Posty: 469
Rejestracja: czw 24 lut 2005, 19:40

Post autor: Minuteman »

Madzius888 pisze:Poza Kingiem, to skończyłam właśnie książkę pt. "Zagadka Kuby Rozpruwacza" Pilipiuka - od razu przeraził mnie napis "fantastyka" (nie trawię gatunku),
Wątpię. King to w większości fantastyka.
ale okazało się bardziej przygodowo i niesamowicie śmiesznie. Są to przygody żula namiętnie pędzącego bimber i uwielbiającego podróże oraz swój zawód - odprawianie egzorcyzmów. Naprawdę warto przeczytać ;)
Pilipiuk popełnił jeszcze cztery zbiory opowiadań o Wędrowyczu; podejrzewam, że równie niesamowicie śmieszne.
Awatar użytkownika
Virgo C.
Posty: 1208
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Virgo C. »

Na dłuższą metę nużące, zwłaszcza tom piąty (Wieszać każdy może), gdzie wybitnie mu się dobre pomysły skończyły.
Mądrość nie z wiekiem przychodzi, a prawość nie tylko starcom jest znana
Obecnie gram: Back to the Future, Ratchet&Clank:4za1
Ostatnio ukończona: Costume Quest
Ostatnio przeczytane: Filip L. Tyrmand
Awatar użytkownika
Manni
Posty: 148
Rejestracja: sob 07 cze 2008, 08:43
Lokalizacja: Olecko / Warszawa

Post autor: Manni »

Z Wędrowycza to czytałem tylko "Czarownika Ivanowa". Całkiem dobre i zabawne.
Wątpię. King to w większości fantastyka.
Czy ja wiem. Jeśli horror uznajemy za fantastykę, to może. Jedyną prawdziwą fantastyką Kinga jest chyba tylko cykl "Mroczna Wieża".
Awatar użytkownika
Minuteman
Posty: 469
Rejestracja: czw 24 lut 2005, 19:40

Post autor: Minuteman »

Manni pisze:Czy ja wiem. Jeśli horror uznajemy za fantastykę, to może.
Historie o wampirach, telekinetyczkach, nawiedzonych domach czy kosmitach trudno uznać za literaturę faktu.
Jedyną prawdziwą fantastyką Kinga jest chyba tylko cykl "Mroczna Wieża".
Tam to zdaje się jest namieszane i fantasy, i SF, i horror.
Awatar użytkownika
Virgo C.
Posty: 1208
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Virgo C. »

Manni pisze:Z Wędrowycza to czytałem tylko "Czarownika Ivanowa".
To z pewnością zainteresuje Cię fakt, że jak dla mnie Czarownik Ivanow to akurat słabszy tom opowiadań :)
Mądrość nie z wiekiem przychodzi, a prawość nie tylko starcom jest znana
Obecnie gram: Back to the Future, Ratchet&Clank:4za1
Ostatnio ukończona: Costume Quest
Ostatnio przeczytane: Filip L. Tyrmand
Awatar użytkownika
Manni
Posty: 148
Rejestracja: sob 07 cze 2008, 08:43
Lokalizacja: Olecko / Warszawa

Post autor: Manni »

Tom opowiadań? Toż to zwykła powieść, dość krótka.

Ale jeśli jest określana słabszą, to naprawdę przyjmuję to z ulgą, bo choć czytało się dobrze, to czułem się mocno rozczarowany. Ale chyba zawsze lepiej jest zacząć od słabszej książki autora, a dopiero potem wziąć się za te lepsze :).
Awatar użytkownika
Dimmu
Posty: 166
Rejestracja: pt 30 mar 2007, 18:35
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Dimmu »

Ja polecam jeszcze książkę "Dotknięcie pustki" Joe Simpsona. Jest to książka na faktach autentycznych, napisana przez bohatera wydarzeń, zaliczana do tak zwanej literatury górskiej. Joe i jego partner, Simon, wspinają się na niezdobytą, ośnieżoną ścianę góry Silula Grande. Podczas zchodzenia łamie on nogę, wpada do szczeliny i zostaje pozostawionym przez Simona (który jest pewien śmierci towarzysza). Książka pokazuje do czego jesteśmy zdolni będąc skazanym na śmierć.
Na jej podstawie został też nakręcony świetny film, jednak wydaje mi się że trzeba lubić takie klimaty, inaczej może się nie spodobać.
Awatar użytkownika
Virgo C.
Posty: 1208
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Virgo C. »

Manni pisze:Tom opowiadań? Toż to zwykła powieść, dość krótka.
Może w nowym wydaniu coś zmienili, ja mam pierwsze i tam dodatkowo jest pięć opowiadań ;)

@Dimmu
Jak widzę fakt autentyczny to mnie zęby zaczynają boleć... Miej litość.
Mądrość nie z wiekiem przychodzi, a prawość nie tylko starcom jest znana
Obecnie gram: Back to the Future, Ratchet&Clank:4za1
Ostatnio ukończona: Costume Quest
Ostatnio przeczytane: Filip L. Tyrmand
Awatar użytkownika
Klaymen
Posty: 397
Rejestracja: pt 24 sie 2007, 19:32

Post autor: Klaymen »

A ja ostatnio czytałam Białołęcką - "Tkacza Ilzuji" i "www.wiedźma.com.pl". Bardzo przyjemne, lekkie i wciągające.
Pomogło mi się to otrząsnąć po "Mieście Ślepców" Jose Saramago.
Awatar użytkownika
Manni
Posty: 148
Rejestracja: sob 07 cze 2008, 08:43
Lokalizacja: Olecko / Warszawa

Post autor: Manni »

Może w nowym wydaniu coś zmienili, ja mam pierwsze i tam dodatkowo jest pięć opowiadań
Z tego co sobie przypominam, to chyba tylko na początku jest jakieś krótkie opowiadanie, ale więcej ich tam nie dostrzegłem, więc chyba faktycznie mówimy o różnych wydaniach ;).
Pomogło mi się to otrząsnąć po "Mieście Ślepców" Jose Saramago.
Na każdym forum na jakie ostatnio wchodzę też co chwila ktoś wspomina o tej książce, jakiś fenomen :D. Też niedawno skończyłem, znakomita rzecz, mocna i świetnie napisana. Film też naprawdę dobry.
ODPOWIEDZ