Moderatorzy: Elum, aegnor, jackowsky

Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Post autor: Elum »

tetelo pisze:A propos naszej burzliwej historii, to pamiętasz GameNuts? (czy jakoś tak, strona już dawno nie istnieje)
Szczerze mówiąc nic mi ta nazwa nie mówi. Chyba tej strony nigdy nie odkryłem. Wayback Machine podpowiada, że istniało kiedyś coś pod adresem www.gamenuts.com - dobrze szukam?
Tex pisze:Bez dwóch zdań... Nie wiedziałem :(
Nie wiedziałeś, że od JA wolałem kiedyś AG?

Piszę "kiedyś", bo w ostatnich latach AG też coraz mniej mi się podoba, choć z innych powodów niż JA. W czasach gdy AG prowadził jeszcze Marek Bronstring pojawiało się tam więcej ciekawostek, teraz przeważają oficjalne materiały prasowe (dzisiejsze AG nie opublikuje newsa o grze, dopóki nie napiszą do nich jej twórcy/wydawca). Dawniej na tamtejszym forum dyskutowali pasjonaci (nie dziwi mnie, że wielu z nich robi teraz karierę w branży gier), obecnie zaczynają tam dominować gracze "niedzielni".

Niezbyt fajne jest też to, co dzieje się ostatnio z ich kanałem na YouTube. Ktoś wpadł na pomysł, że trzeba koniecznie uzupełnić bazę trailerów do starszych gier i teraz hurtowo wrzucają wszystko jak leci. Czasem nawet intra opisane są jako trailery. Oczywiście wszystkie filmiki są żywcem kopiowane z innych kanałów (bo dużo prościej kopiować od kogoś, niż samemu przekopywać się przez stare covery z czasopism lub zgrywać materiały przy pomocy Frapsa, HyperCama itp. :ble:). Normalnie, pełny profesjonalizm. :P

BTW, tak mi się przy okazji przypomniało o stronie, która jeszcze nie pojawiła się w tym wątku, a w przeciwieństwie do JA i AG uwielbiam ją niezmiennie do dzisiaj - Game Nostalgia. Jak sama nazwa wskazuje (albo nie), ma trochę inny charakter niż typowy serwis, autor skupia się raczej na klasyce i robi aktualizację jak mu się przypomni (tj. raz na parę miesięcy), ale jak już się za jakiś temat weźmie to szczęka opada. Ostatnio m.in. rozłożył na czynniki pierwsze historię Revolution Software. Tak precyzyjnie, że bardziej się już chyba nie da.
Awatar użytkownika
tetelo
Posty: 1028
Rejestracja: czw 10 mar 2005, 12:35
Lokalizacja: Adrianopolis
Kontakt:

Re: Najlepsze serwisy o przygodówkach

Post autor: tetelo »

Strona i forum, (choć może raczej tylko forum, skoro BBS), o których myślę, istniały w połowie lat dziewięćdziesiątych, przynajmniej wtedy tam zaglądałam. O ile dobrze pamiętam, to stamtąd wywodzą się założyciele GB i JA, które powstały później. Tak się właśnie zastanawiam, czy to nie tam "spotkałam" pierwszy raz Randy'ego, ale dziś głowy nie dam...
W każdym razie po raz ostatni widziałam go na blogu Raya w zeszłym roku:
http://www.rayivey.com.php5-21.dfw1-1.w ... ess/?p=642
TexMurphy
Posty: 537
Rejestracja: ndz 20 lut 2005, 14:13
Lokalizacja: Sucha Beskidzka

Re:

Post autor: TexMurphy »

Elum pisze:Nie wiedziałeś, że od JA wolałem kiedyś AG?
Nie wiedziałem, że Randy Sluganski umarł...

W kwestii JA vs. AG o ile się nie mylę "od zawsze" mieliśmy (ja i Ty) podobne zdanie.
"Jeszcze trochę, a każdy będzie musiał kupować oddzielny chleb dla każdego członka rodziny - i rejestrować go na stronie piekarni, żeby mogła monitorować, czy nie podzielił się przypadkiem z kim innym." Fitz
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Post autor: Elum »

tetelo pisze:Strona i forum, (choć może raczej tylko forum, skoro BBS), o których myślę, istniały w połowie lat dziewięćdziesiątych, przynajmniej wtedy tam zaglądałam.
Ja zacząłem korzystać z internetu około 1998 roku. Były już wtedy JA i AG, które miały wszystko czego potrzebowałem, więc nie czułem potrzeby szukania innych stron o przygodówkach (mniej interesowało mnie forum, bardziej newsy i daty premier, recenzji dostarczał mi jeszcze wtedy Secret Service).

Z kolei wpis na blogu, do którego linka podałaś, już wcześniej czytałem. Nie odwiedzam bloga Raya, ale ten link musiał się też pojawić (tzn. na pewno się pojawił) na forum JA.
Tex pisze:W kwestii JA vs. AG o ile się nie mylę "od zawsze" mieliśmy (ja i Ty) podobne zdanie.
Zgadza się.

Co nie zmienia faktu, że tak jak napisałem w poprzednim poście, ostatnio zaczynam mniej lubić AG. Mam nadzieję, że to chwilowe.
TexMurphy
Posty: 537
Rejestracja: ndz 20 lut 2005, 14:13
Lokalizacja: Sucha Beskidzka

Re: Najlepsze serwisy o przygodówkach

Post autor: TexMurphy »

U mnie ten syndrom póki co nie występuje, ale to być może dlatego, że nie jestem "hardcore'owym przygodówkowcem" jak Ty :) i ani forum, ani newsów na AG nie czytuję. Mi najbardziej odpowiada tam głównie ogólne podejście do tego, czym jest, a czym nie jest przygodówka, i do tego, co w przygodówkach jest najistotniejsze. Odpowiada mi także to, że najlepsza przygodówką wszechczasów jest wg nich niezmiennie Grim Fandango (to zresztą także wyraz tej ogólnej filozofii) oraz jeszcze jedna, niezmiernie rzadka, żeby nie powiedzieć - wyjątkowa rzecz. To chyba jedyny serwis, która zachowuje umiar w ocenianiu, tzn. gry z ocenami 9/10, a nawet 8/10 - a więc teoretycznie te naprawdę świetne - pojawiają się naprawdę rzadko, a AG nie boi dawać się not typu 6/10 czy 7/10 większości ocenianych produkcji
"Jeszcze trochę, a każdy będzie musiał kupować oddzielny chleb dla każdego członka rodziny - i rejestrować go na stronie piekarni, żeby mogła monitorować, czy nie podzielił się przypadkiem z kim innym." Fitz
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Post autor: Elum »

No nie wiem. Wydaje mi się, że z recenzjami na AG też nie jest zbyt różowo. Przede wszystkim, od dawna brakuje im konsekwencji w ocenianiu. Co z tego, że część autorów traktuje gry ostrzej, skoro inni najchętniej wszystkim grom wystawialiby piątki (bo przecież twórcy się starali i mieli dobre chęci :P). W ten sposób, wydaje mi się, zaczęli wpadać w pułapkę zawyżania ocen (przy okazji - mój ulubiony obrazek ilustrujący problem, który ostatnio wklejałem w komentarzach u tetelo :gugu:). W przypadku AG jest to tym większy problem, że kiedyś zdarzało się im oceniać gry przesadnie surowo. 2,5 gwiazdki dla Black Dahlii, Toonstrucka. 3,5 gwiazdki dla The Curse of Monkey Island, Sanitarium. Gry pokroju Grim Fandango, The Last Express itp. były oceniane "tylko" na 4,5...

Jasne, że fajne jest to, że AG wciąż nie boi się stawiać niższych ocen. Ale jak poważnie traktować ocenę 1,5/5 dla Dreamweba, jeśli równolegle wynalazki typu J.U.L.I.A dostają 4/5? I nie chodzi tu o to, że każdy ma prawo do własnego zdania/gustu, bo to jest osobny temat. Jak to określiła tetelo u siebie na blogu - "na AG zdarzyło się ostatnio kilka mocno dyskusyjnych recenzji, by nie powiedzieć: ewidentnych wpadek".
Tex pisze:nie jestem "hardcore'owym przygodówkowcem" jak Ty :)
Głupoty. Jesteś hardcorowcem i dobrze o tym wiesz. Grasz dłużej ode mnie, przeszedłeś więcej gier ode mnie, najwcześniej prowadziłeś polskojęzyczną stronę o przygodówkach. Mam wymieniać dalej? 8)
Awatar użytkownika
tetelo
Posty: 1028
Rejestracja: czw 10 mar 2005, 12:35
Lokalizacja: Adrianopolis
Kontakt:

Re:

Post autor: tetelo »

Elum pisze:Mam wymieniać dalej? 8)
No i s y s t e m, granie systemem, pełny profesjonalizm. Chyba nie tylko dla mnie Tex jest jak wzorzec z Sevres.
Elum pisze: Jak to określiła tetelo u siebie na blogu
Howgh!
Słusznie przywołujesz JULIĘ, bo m.in. ten tekst miałam na myśli. Akurat byłam zdegustowana po przejściu dema, gdy zobaczyłam 4/5 na zwykle tak wymagającej AG :szok:
Ale co tam, recenzjami już nie potrafię się emocjonować; odkąd zrozumiałam, że wszystkie są subiektywne, czytam tylko teksty ciekawie i dobrze napisane ewentualnie opinie (komentarze/wrażenia) osób mi znanych.
Np. swego czasu uradowała mnie ocena Holmesa w sygnaturce jackowsky'ego, zwłaszcza na tle Falloutów itp. ;-)
TexMurphy
Posty: 537
Rejestracja: ndz 20 lut 2005, 14:13
Lokalizacja: Sucha Beskidzka

Re: Najlepsze serwisy o przygodówkach

Post autor: TexMurphy »

Owszem, zgadzam się, że kiedyś byłem "hardcore'owcem", ale już od dawna nim nie jestem. Nie szperam w necie w poszukiwaniu newsów, nie oglądam żadnych dem, teaserów itp. Nie czytuaję żadnych właściwie artykułów o przygodówkach, żadnych recenzji. Jedyne, co pozostało mi z dawnych lat, to tylko to, że nadal... gram. Ale i na to poświęcam znacznie mniej czasu niż kiedyś.
Może właśnie dlatego moja ocena AG jest być może oceną tego serwisu sprzed lat, a nie współczesnego... Choć mimo wszystko wydaje mi się, że na tle innych stron o przygodówkach, AG wciąż zachowuje summa summarum najwięcej rozsądku w ocenach. Owszem, zdarzają się takie noty, z którymi nijak zgodzić się nie mogę (dla mnie najbardziej zaskakującą sytuacją ostatnich lat było tylko 7/10 dla Culpa Innata), jednak jako że dzięki "systemowi" ;-) mam stały wgląd w oceny wystawiane tym samym grom przez kilkanaście różnych serwisów, to wyraźnie widać, że ilość not bardzo wysokich dla poszczególnych tytułów jest w AG znacznie niższa niż w przypadku innych stron.
A pewnych rzeczy chyba po prostu przeskoczyć się nie da. Jeśli w redakcje pracuje kilka, kilkanaście osób, to z natury rzeczy mają one inny system oceniania, inny krytycyzm, wreszcie po prostu różną wiedzę. Tego ujednolicić nie można... Ważne natomiast, by starać się unikać "przegięć". Tych "przegięć" w AG chyba wciąż jest stosunkowo najmniej, ale pewnie macie rację twierdząc, że jest pod tym względem znacznie gorzej niż kiedyś...
"Jeszcze trochę, a każdy będzie musiał kupować oddzielny chleb dla każdego członka rodziny - i rejestrować go na stronie piekarni, żeby mogła monitorować, czy nie podzielił się przypadkiem z kim innym." Fitz
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Re: Najlepsze serwisy o przygodówkach

Post autor: Elum »

Tymczasem, dziesięć lat później, z recenzjami na Adventure Gamers jest jeszcze gorzej niż "znacznie gorzej niż kiedyś". :ble: Odnoszę wrażenie, że każde kolejne pokolenie recenzentów tam pisujących coraz słabiej orientuje się w dziedzinie przygodówek, coraz mniej rozumie o co w nich chodzi. Obecnie angażują tam już chyba po prostu ludzi, którzy potrafią ładnie pisać. Ale niestety dopiero zaczynających swoją przygodę z przygodówkami. Przez co dochodzi do absurdów jak w przypadku np. Erika Parkina, który regularnie wystawia czwórki i piątki grom bardzo przeciętnym i słabym, bo innych najwidoczniej nie zna, o tych dobrych nigdy nie słyszał. Co gorsza, AG powoli staje się bezużyteczne nawet w kwestii tzw. nowinek. Za bardzo starają się nadążać i pisać o wszystkich nowych projektach/premierach zalewających Steama. Ignorując przy tym to, że większość gier opisywanych na stronie głównej to jakieś popierdółki...

Ale właściwie nie o tym chciałem. Wyciągnąłem ten wątek, bo zaciekawiło mnie ostatnio pojawienie się całkiem nowej strony o przygodówkach, o której dowiedziałem się przez Ascovela - Adventure Game Hotspot. Chyba to nie przypadek, że założyli ją ludzie wcześniej związani z Adventure Gamers - m.in. Jack Allin, który przecież podobno miał odejść. :P Wygląda na to, że Adventure Game Hotspot ma być takim trochę Adventure Gamers sprzed lat. Podziwiam, bo kompletnie nie wyobrażam sobie dziś startowania ze stroną o przygodówkach praktycznie od zera. Za to zdaje się mają wsparcie róźnych znanych twórców, którzy dołączają do ich grupy na Facebooku (choć w sumie ma dopiero 167 członków, w chwili gdy piszę tego posta). Parę dni temu z ciekawości zerknąłem też na ich Discorda, gdzie zjawił się nawet... Marek Bronstring.
Awatar użytkownika
jarecki83
Posty: 201
Rejestracja: ndz 03 maja 2015, 22:37
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Najlepsze serwisy o przygodówkach

Post autor: jarecki83 »

Powstaje pytanie czy pisanie recenzji ma jeszcze sens. I tak większość osób tylko spojrzy na ocenę, ewentualnie przeczyta plusy i minusy. Potem kliknie w odnośnik do Steama i sprawdzi średnią ocen, no i jeszcze może średnią na Metacrtitic. Ja też tak robię. Średnie ocen są dla mnie lepszym wyznacznikiem od pojedynczej recenzji.
Dodatkowo, z racji tego, że w roku jestem w stanie ograć maksymalnie kilka - kilkanaście tytułów, skupiam się tylko na tych najważniejszych. To znaczy na tych najgłośniejszych i na tych, które nie odrzucą mnie przez pierwszych kilka sekund przez swoją stylistykę, tematykę, czy milion innych rzeczy. Takie czasy!
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Re: Najlepsze serwisy o przygodówkach

Post autor: Elum »

Z ocenami na Steamie jest często ten problem, że wystawiane są pod wpływem emocji. Jakaś gra nie spełnia wygórowanych oczekiwań, więc ludzie obrażają się na twórców i rusza lawina negatywnych ocen. Ostatnio tak było np. ze Scornem, któremu oberwało się od części graczy za to, że okazał się bardziej grą spacerową niż grą akcji. Na szczęście nowsze opinie są już bardziej wyważone, więc średnia podrosła. Podobnie Somerville, gdzie większość oczekiwała przeboju na miarę Inside. Gdy okazało się, że gra jest przede wszystkim inna niż Inside, posypały się negatywne oceny wielce urażonych. Mógłbym się założyć, że gdyby przed premierą Somerville ukryto szczegół, że pracował przy niej współzałożyciel Playdead, miałaby teraz przynajmniej 70 procent ocen pozytywnych. Z drugiej strony mnóstwo przeciętnych gier dostaje na Steamie bardzo wysokie oceny, no bo wystawiają je gracze, którym spodobała się na tyle, że ją kupili. Tymczasem jedną z zalet tradycyjnych recenzji jest przecież to, że recenzent niekoniecznie jest fanem gry, którą recenzuje.

Na Metacritic, na przykładzie Scorna i Somerville, też wyraźnie widać skrajności w jakie lubią popadać gracze. Dlatego myślę, że pisanie recenzji zawsze będzie miało sens. A średnia z ocen paru recenzentów i/lub znajomych forumowiczów przekonuje mnie bardziej niż średnia z ocen rozentuzjazmowanego tłumu. Choć oczywiście ostatecznie i tak dobieramy gry według własnej intuicji, upodobań. Ale tradycyjne recenzje są ważne, zdecydowanie.
Houdini
Posty: 106
Rejestracja: pn 10 kwie 2006, 19:45
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Najlepsze serwisy o przygodówkach

Post autor: Houdini »

Elum pisze:Ale tradycyjne recenzje są ważne, zdecydowanie.
Podpisuję się pod powyższym!
I ubolewam nad tym, że w dzisiejszych czasach, rola recenzenta jest znacząco umniejszona.

Przykład z troszkę innej działki, bo muzycznej: czytam "Teraz Rocka" od (ponad?) 20 lat. I gdzieś tam po drodze udało mi się zsynchronizować swój gust z opiniami pracujących tam ludzi. Po prostu, po pewnym czasie wiedziałem, że jak osoba XXX poleca album grupy YYY to trzeba go posłuchać, ale jeśli osoba ZZZ poleca WWW całym sercem, to mimo wszystko nie, to nie moje klimaty. A nawet jeśli coś nie było zbieżne z moim gustem, a jednak wysoko oceniane i trafiało do podsumowania roku wyborem całej redakcji, to wiedziałem, że warto sprawdzić - bo może jeszcze czegoś nie dostrzegłem, bo to wciąż może być ważne, intrygujące, na pewno warte uwagi.

Jakoś inaczej odbieram opinię kogoś, kto w danej dziedzinie się specjalizuje, kto wiadomo, że zgłębił kanon i jego bardzo szerokie sąsiedztwo. I potrafi ocenić nową pozycję też poprzez kontekst i historię danego gatunku. Bo to też się liczy. Ktoś, kto nigdy nie grał w przygodówki, może zachwycić się pierwszym lepszym indie tytułem zrobionym na kolanie, bo jest to coś czego szukał, coś dla niego nowego. A nie jest to równoważne z tym, że jest to gra naprawdę dobra - co by było, gdyby przeczytał recenzję, w której gra, która go zachwyciła była wyceniona na przeciętne 3/5, więc z ciekawości sięgnąłby po te tyłu ocenione na 5/5? Na pewno coś wartego sprawdzenia :)

A co do Adventure Gamers: coraz trudniej się jest tam odnaleźć.
Po ostatnich 'refaktoringach' serwisu, ilość tematów, która wlewa się na 'główną' jest nie do przyjęcia... Można by odnieść wrażenie, że w pojnt'n'klikach się więcej dzieje niż w świecie AAA! Niby jest jakieś tagowanie tych wpisów, ale przemiał jest ogromny. Newsy, które sprowadzają się do tego, że kolejny tytuł indie ma teraz kartę gry na steamie, albo za trzy dni zobaczymy trailer etc. etc. Trudno wyłuskać co jest ważne, a co nie. Jak dla mnie, serwis stał się bardzo nieczytelny.
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Re: Najlepsze serwisy o przygodówkach

Post autor: Elum »

Od startu Adventure Game Hotspot zaczynam się obawiać, ze Adventure Gamers może skończyć jak Just Adventure, bo działa (AG) już chyba głównie siłą rozpędu. Jeśli aktualny właściciel/webmaster wprowadza na stronie zmiany, które mają stwarzać pozory, że dużo się dzieje - to może oznaczać, że nie chce mu się za bardzo tego dalej ciągnąć.

Na JA ostatnim gwoździem było odwrócenie się od społeczności, czyli usunięcie/skasowanie forum. W dodatku nie proponując niczego w zamian. Niestety na AG na społeczności też nikomu szczególnie nie zależy, skoro forum czy discordowy serwer/kanał są tam tak pochowane, że nowy użytkownik może nawet ich nie zauważyć.
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Re: Najlepsze serwisy o przygodówkach

Post autor: Elum »

Noworoczny wątek o AGHotspot na forum AG. Obserwuję z zaciekawieniem, czy jeszcze się rozkręci. ;)

Pojawia się w nim też link do bloga The Digital Antiquarian, o którym kiedyś wspominał Jarecki.
Houdini
Posty: 106
Rejestracja: pn 10 kwie 2006, 19:45
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Najlepsze serwisy o przygodówkach

Post autor: Houdini »

Elum pisze:Pojawia się w nim też link do bloga The Digital Antiquarian, o którym kiedyś wspominał Jarecki.
Który to jest świetnym blogiem. Zapewnił mi już kilka(naście?) dobrych godzin czytania. Bardzo ciekawe, bardzo.

Również polecam i dzięki!
ODPOWIEDZ