Moderatorzy: Elum, aegnor, jackowsky

Awatar użytkownika
jackowsky
Posty: 2299
Rejestracja: wt 22 lut 2005, 10:43
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: jackowsky »

Tu znalazłem materiały dotyczące eXperience 112: wywiad z pracownikami Techlandu i recenzję.

Muszę przyznać, że ta gra mnie co raz bardziej intryguje.
Ostatnio skończone: Monolith PL (80%), Baldur's Gate 3 PL (80%), Crowns and Pawns: Kingdom of Deceit PL (60%), Alter Ego PL (50%), Boxville (60%)
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Post autor: Elum »

Mnie też. Jak tylko mój komputer "do gier" wróci z naprawy (w piątek będą dwa tygodnie :() zagram sobie jeszcze raz w demo. Tym razem spróbuję je skończyć.

Z innej beczki. Gildia miesiąc temu opublikowała zapowiedź Dead Mountaineer's Hotel. Poniżej moje "ulubione" fragmenty.
autor zapowiedzi pisze:Niestety, gra nie jest pozbawiona wad. Po pierwsze – te 120 lokacji to dwuwymiarowe obrazki.
i jeszcze raz autor zapowiedzi pisze:Pozostaje mieć nadzieję, że dojdą jeszcze jakieś mini-gry logiczne. Miłośnicy przygodówek lubią takie elementy.
Tysięczny przykład z cyklu: "dlaczego nie należy pozwalać pisać o przygodówkach osobom, które tego gatunku nie lubią/nie znają". Są serwisy, które już to zrozumiały. Gildia, jak widać, wciąż ma pewne problemy.
Awatar użytkownika
Virgo C.
Posty: 1208
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Virgo C. »

Ja przestałem czytać recenzje u konkurencji ogólnej, sensu nie ma to wielkiego. Zresztą do tej pory mam traumę po lekturze recenzji Magritte w zinie Intro.

Dokładnych przykładów nie podam, bo zin zdaje się upadł. Ale jak przeczytałem, że dworzec główny jest dworcem świebodzkim to mi nóż z kieszeni wyskakiwał...
Mądrość nie z wiekiem przychodzi, a prawość nie tylko starcom jest znana
Obecnie gram: Back to the Future, Ratchet&Clank:4za1
Ostatnio ukończona: Costume Quest
Ostatnio przeczytane: Filip L. Tyrmand
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Post autor: Elum »

Ja też w sumie mało czytam o grach w polskim internecie. To znaczy zwykle czytam do momentu aż trafię na artykuł taki jak na Gildii. I robię sobie parę miesięcy przerwy na podreperowanie nerwów. ;)

Chociaż dzisiaj mam wyjątkowo dobry humor (mimo braku komputera :(), więc chyba poszperam sobie jeszcze w archiwach Playbacka.
TexMurphy
Posty: 537
Rejestracja: ndz 20 lut 2005, 14:13
Lokalizacja: Sucha Beskidzka

Post autor: TexMurphy »

Elum pisze: Tysięczny przykład z cyklu: "dlaczego nie należy pozwalać pisać o przygodówkach osobom, które tego gatunku nie lubią/nie znają".
Ech... Gdy przypomnę sobie moje debaty na ten temat z Piotrem Pieńkowskim, redaktorem naczelnym Świata Gier Komputerowych... Łza się w oku kręci...
"Jeszcze trochę, a każdy będzie musiał kupować oddzielny chleb dla każdego członka rodziny - i rejestrować go na stronie piekarni, żeby mogła monitorować, czy nie podzielił się przypadkiem z kim innym." Fitz
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Post autor: Elum »

Nawet chyba pamiętam jedną z takich dyskusji na starym (tym średnio-starym ;)) forum ŚGK.
Gambit
Posty: 8
Rejestracja: pn 22 sty 2007, 10:46
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Gambit »

Elum pisze:Gildia miesiąc temu opublikowała zapowiedź Dead Mountaineer's Hotel.
Tysięczny przykład z cyklu: "dlaczego nie należy pozwalać pisać o przygodówkach osobom, które tego gatunku nie lubią/nie znają". Są serwisy, które już to zrozumiały. Gildia, jak widać, wciąż ma pewne problemy.
Cześć...

Oczywiście to wszystko wina Sammy'ego...

A tak poważnie...owa zapowiedź nie była "dana" do napisania. Autor sam zdecydował się na skrobnięcie owego tekstu. Dodatkowo powodem zainteresowania tym tytułem, nie był fakt iż jest to przygodówka, a gra na podstawie książki Strugackich.

Co do tekstów przygodowych, to pisze je u nas w zdecydowanej większości Sammy, więc nie obawiam się o ich poziom. Ale Sammy jest jeden, a gier nieco więcej...czasem trzeba więc dawać je innym, żeby wyrabiać się z terminami.
"Marzenia mają to do siebie, że się nie spełniają. Jeśli są nasze." - Match
TexMurphy
Posty: 537
Rejestracja: ndz 20 lut 2005, 14:13
Lokalizacja: Sucha Beskidzka

Post autor: TexMurphy »

Gambit pisze:a gier nieco więcej...czasem trzeba więc dawać je innym, żeby wyrabiać się z terminami.
Odwieczne pytanie, czy aby na pewno? Czy warto koniecznie pisać o wszystkim i "wyrabiać się z terminami", kosztem ryzyka, że serwis zostanie uznany za beznadziejny? Ja co prawda już od bardzo dawna nie korzystam z "ogólnogrowych" serwisów, ale pamiętam jeszcze jakie mialem podejście, gdy korzystałem. Mianowicie wcale mi nie przeszkadzało, że ktoś nie opisuje absolutnie wszystkiego, o ile to, co opisywał, opisywał fachowo. Natomiast, gdybym wówczas trafił na cytowany tekst, to na 100 procent byłaby to moja ostatnia wizyta w tym miejscu...
"Jeszcze trochę, a każdy będzie musiał kupować oddzielny chleb dla każdego członka rodziny - i rejestrować go na stronie piekarni, żeby mogła monitorować, czy nie podzielił się przypadkiem z kim innym." Fitz
Gambit
Posty: 8
Rejestracja: pn 22 sty 2007, 10:46
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Gambit »

TexMurphy pisze:Odwieczne pytanie, czy aby na pewno? Czy warto koniecznie pisać o wszystkim i "wyrabiać się z terminami", kosztem ryzyka, że serwis zostanie uznany za beznadziejny?
Jeśli dostaje się egzemplarz recenzencki od dystrybutora, to trzeba o nim napisać. Dodatkowo trzeba to zrobić w rozsądnym terminie. Bo jak się nawali z jednym lub z drugim, to z grami od dystrybutora można się pożegnać. Z przygodówkami i tak mamy "kiepską" sytuację, bo ostatnio wyszło ich sporo, a speca mamy jednego...co powoduje obsuwy. Na szczęście jest jeszcze jeden człowiek, którego teksty zyskały aprobatę Sammy'ego jako naszego guru...ale i tak czasem trzeba dać grę osobie spoza ścisłego przygodowego kręgu.

Dodatkowo jak sam zauważyłeś jesteśmy serwisem ogólnogrowym, a więc chcemy trafić nie tylko do maniaków jakiegoś konkretnego gatunku, którzy i tak mają swoje wyspecjalizowane miejsca, jak na przykład Przygodoskop. Nasz cel, to ludzie, którzy po prostu lubią grać. Którzy zastanawiają się w co by tu pograć. Maniak konkretnego gatunku i tak będzie wiedzial lepiej od nas, a poza tym zasięgnie języka u ludzi, którzy dzielą jego manię, zamiast posiłkować się opiniami redaktorów ogólnych serwisów.
"Marzenia mają to do siebie, że się nie spełniają. Jeśli są nasze." - Match
Awatar użytkownika
aegnor
Posty: 1133
Rejestracja: czw 05 maja 2005, 20:52
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Post autor: aegnor »

Gambit pisze:Jeśli dostaje się egzemplarz recenzencki od dystrybutora, to trzeba o nim napisać. Dodatkowo trzeba to zrobić w rozsądnym terminie. Bo jak się nawali z jednym lub z drugim, to z grami od dystrybutora można się pożegnać.
Z tych właśnie powodów w kategorii niekomercyjnych serwisów preferuję te nie korzystające z tej "szczodrości" dystrybutorów. Kiedy wiem, że recenzent musi sam wysupłać gotówkę na opisywane gry, sam brak recenzji staje się trafną recenzją. :)

Nie rozumiem zresztą autorów ścigających się z czasem, żeby zrobić dystrybutorowi darmowy beta-test i reklamę za płytkę z grą i "Bóg zapłać!". Niektórzy idą jeszcze dalej i wystawiają w ciemno swoje "świadectwa jakości" do nadruku na pudełkach z grami. Ale i tak przebił wszystko serwis, który mi zaczął wysyłać reklamy swoich "sponsorów" na maila. :D
Moje przygodówkowe granie czeka na wenę. Tymczasem zdarza mi się coś skrobnąć o klockach LEGO.
Gambit
Posty: 8
Rejestracja: pn 22 sty 2007, 10:46
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Gambit »

aegnor pisze:Z tych właśnie powodów w kategorii niekomercyjnych serwisów preferuję te nie korzystające z tej "szczodrości" dystrybutorów. Kiedy wiem, że recenzent musi sam wysupłać gotówkę na opisywane gry, sam brak recenzji staje się trafną recenzją. :)
A możesz mi powiedzieć, czym różni się komercyjny serwis dostający gry od dystrybutorów, od niekomercyjnego, który też dostaje je od dystrybutorów?
aegnor pisze:Nie rozumiem zresztą autorów ścigających się z czasem, żeby zrobić dystrybutorowi darmowy beta-test i reklamę za płytkę z grą i "Bóg zapłać!".
Ale rozumiesz jak biorą za to kasę?
"Marzenia mają to do siebie, że się nie spełniają. Jeśli są nasze." - Match
Awatar użytkownika
aegnor
Posty: 1133
Rejestracja: czw 05 maja 2005, 20:52
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Post autor: aegnor »

Gambit pisze:A możesz mi powiedzieć, czym różni się komercyjny serwis dostający gry od dystrybutorów, od niekomercyjnego, który też dostaje je od dystrybutorów?
Tym, że serwis komercyjny:
1) z tego się utrzymuje,
2) pewna minimalna wiarygodność jest dla niego elementem strategicznym, determinującym w dalszej perspektywie zysk,
3) jest dla dystrybutora partnerem biznesowym.

Serwisy fanowskie nie posiadają żadnej z tych cech, choć niektóre wydają się żyć takim złudzeniem.
Gambit pisze:Ale rozumiesz jak biorą za to kasę?
Tak. Jak bierze się kasę, to jest to praca. Jak robi się za friko, to powinno to być hobby. A tu ni pies, ni wydra - z jednej strony nic wartościowego z tego nie wynosi, z drugiej dobrowolnie wchodzi pod smycz dystrybutora.
Moje przygodówkowe granie czeka na wenę. Tymczasem zdarza mi się coś skrobnąć o klockach LEGO.
TexMurphy
Posty: 537
Rejestracja: ndz 20 lut 2005, 14:13
Lokalizacja: Sucha Beskidzka

Post autor: TexMurphy »

Dodam jeszcze swoje trzy grosze, skoro dyskusja trwa nadal. Generalnie zgadzam się z aegnorem. Powiem tak - jeśli idzie się śladem profesjonbalnych, komercyjnych pism i dostaje się masę gier od dystrybutorów z założeniem, że trzeba o nich napisać koniecznie w określonym terminie, to albo trzeba znaleźć tylu profesjonalistów, znających się na rzeczy, by mogli "obsłużyć" nowości na bieżąco, albo... zrezygnować. Najgorsza jest fikcja... Dlatego zdecydowanie potwierdzam, że o wiele bardziej wiarygodne i warte uwagi są te serwisy, które mierzą zamiary na siły i nie opisują wszystkiego, ale za to robią to ZAWSZE solidnie.

Przy czym żeby było jasne - to co piszę, jest wymądrzaniem się dla samego wymądrzania, bo mam naprawde dużo szacunku dla ludzi, którzy w ogóle robią coś z pasji, za darmo i im się chce. Bo akurat mi się... nie chce, dlatego poza krótkim okresem zapaleńca w pewnym serwisie, którego już pewnie nikt nie pamięta - "Adventure Zone" - dałem sobie spokój z pisaniem. Więc - jeśli komuś się w ogóle chce, to już jest ok. Tyle że z drugiej strony "life is brutal"... Fajnie, że komuś się chce, ale ja do takiego pisania zaufania nie mam za grosz, w czym każdorazowo utwierdzają mnie teksty takie jak ten, który wywołał niniejszą dyskusję...
"Jeszcze trochę, a każdy będzie musiał kupować oddzielny chleb dla każdego członka rodziny - i rejestrować go na stronie piekarni, żeby mogła monitorować, czy nie podzielił się przypadkiem z kim innym." Fitz
mendosa
Posty: 382
Rejestracja: pt 02 gru 2005, 17:22

Post autor: mendosa »

Zaskoczyłeś mnie, Tex :niesmialy: . Albo nie chodzi to Adventure Zone, które ja kojarzę, albo miałeś inne pseudo ...
mendosa = konik szachowy
Awatar użytkownika
Reptil3
Posty: 551
Rejestracja: śr 23 lut 2005, 10:20
Lokalizacja: Uć/$DC
Kontakt:

Post autor: Reptil3 »

Gambit pisze:Jeśli dostaje się egzemplarz recenzencki od dystrybutora, to trzeba o nim napisać. Dodatkowo trzeba to zrobić w rozsądnym terminie. Bo jak się nawali z jednym lub z drugim, to z grami od dystrybutora można się pożegnać. Z przygodówkami i tak mamy "kiepską" sytuację, bo ostatnio wyszło ich sporo, a speca mamy jednego...co powoduje obsuwy. Na szczęście jest jeszcze jeden człowiek, którego teksty zyskały aprobatę Sammy'ego jako naszego guru...ale i tak czasem trzeba dać grę osobie spoza ścisłego przygodowego kręgu.
Mam rozumieć, że dystrybutor się nie pyta, tylko wysyła do was grę w ciemno i oczekuje tekstu w 14 dni?
Jeżeli tak nie jest, to zupełnie nie rozumiem, w czym macie problem. Po prostu "zamawiajcie" mniej gier.

Gambit pisze: Dodatkowo jak sam zauważyłeś jesteśmy serwisem ogólnogrowym, a więc chcemy trafić nie tylko do maniaków jakiegoś konkretnego gatunku, którzy
Ja to rozumiem. Nie rozumiem jednak, czemu jakość tekstów stawiacie niżej niż ich ilość. Kiepskim tekstem zrazicie tylko miłośników gatunku, nikogo w zamian nie zyskując.
http://www.pokepl.info - Całkiem nowe PoKE

Obrazek
ODPOWIEDZ