Masz ochotę podzielić się przemyśleniami na temat skończonej niedawno przygodówki? Chcesz przekonać innych, że Kosmopolska jest lepsza od Samorosta? Ten dział nadaje się do tego idealnie.

Moderatorzy: Elum, aegnor, jackowsky, jarecki83

Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Limbo of the Lost - plagiat wszech czasów

Post autor: Elum »

Pewnie już słyszeliście historię tej dziwnej przygodówki, której większa część zmontowana/skopiowana została z innych gier (między innymi z Obliviona). Najzabawniejsze jest to, że grze udało znaleźć się profesjonalnego dystrybutora, miała mieć normalną premierę, trafić do sklepów. Pamiętam, jak czytałem wywiady dla Just Adventure i Quandary z jednym z developerów. Wprawdzie za bardzo mnie do zakupu nie ciągnęło (do anulowanej wersji na Amigę też nie), ale w życiu bym nie podjrzewał że tak się to skończy (od jakiegoś czasu dziwiła mnie tylko trochę ta oficjalna strona na serwerach Geocities :lol:).

Dzisiaj o Limbo of the Lost pisze pół internetu, na Wikipedii ktoś już zdążył zaktualizować wpis. Zastanawiam się, co myśleli sobie twórcy podczas swojej kreatywnej pracy. Przecież to musiało prędzej czy później wyjść na jaw. Nawet gdyby gra sprzedała się w trzycyfrowej liczbie ezgemplarzy.

Kilka ciekawych linków (kolejność przypadkowa):
http://www.adventuregamers.com/newsitem.php?id=1687
http://www.rockpapershotgun.com/?p=1903
http://www.gry-online.pl/S013.asp?ID=41418
http://www.gamespot.com/pc/adventure/li ... index.html (newsów powiazanych z grą w najbliższych dniach pewnie jeszcze trochę przybędzie).

I jeszcze jeden link, najważniejszy:
http://www.justadventure.com/reviews/Li ... /LotL.shtm ;)
Awatar użytkownika
Manni
Posty: 148
Rejestracja: sob 07 cze 2008, 08:43
Lokalizacja: Olecko / Warszawa

Post autor: Manni »

To jeden z najbardziej zuchwałych plagiatów, jakie widziałem! Najbardziej mnie dziwi, że ludzie - jakby nie patrzeć - poważni decydują się na tak śmiałe wykorzystanie cudzej pracy. Czy oni naprawdę wierzyli, ze nikt tego nie zauważy? Za kogo oni mają graczy, gdy zżynają z innych, a do tego bardzo popularnych tytułów. Wstyd i hańba :(.

(nawet z naszego "Painkillera" zżynali, kto by pomyślał...)
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Post autor: Elum »

Powoli zaczynam dochodzić do wniosku (po przebiciu się przez kilka ciekawych wątków na różnych forach), że to jeden z bardziej spektakularnych przekrętów w branży gier komputerowych. Ciekawe tylko, czy udało sie plan zrealizować do końca. To znaczy ile kasy założyciele Majestic Studios dali radę wyciągnąć od firm, które miały zajmować się dystrybucją gry (czyli G2 Games i Tri-Synergy).

No i co w takim układzie z tą nieszczęsną wersją Amigową? Postanowili się chłopaki po dziesięciu latach zemścić na branży za to, że nie udało im się kiedyś wydać gry? ;)

Kolejne linki:
kotaku.com
www.shacknews.com
forums.penny-arcade.com

EDIT:
Na oficjalnym forum Wintermute Engine pojawił się nowy, zaktualizowany banner. Coś pięknego. :lol:

EDIT ZWEI:
Jeszcze miesiąc temu udzielali wywiadów, pozowali do zdjęć. Dzisiaj muszą się ukrywać. Biedne chłopaki. :lol:
Awatar użytkownika
aegnor
Posty: 1133
Rejestracja: czw 05 maja 2005, 20:52
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Post autor: aegnor »

Równie ciekawy jak sam plagiat jest wyjątkowo żałosny w tym wypadku efekt wszelkiej maści "patronatów medialnych" (i pokrewnych "certyfikatów jakości"), w które dają się wplątywać niekomercyjne serwisy w zamian za przedpremierowy egzemplarz gry. W rezultacie Just Adventure wystawiło grze wysoką notę B, a wydawca wrzucił ją wraz z krótkim cytatem z recenzji na front pudełka z grą. Po wybuchu skandalu JA ekspresowo sprostowało notę na F (rzetelnie jednak zostawiając poprzednią ocenę dla porównania), ale egzemplarze z ich peanami na okładce już funkcjonują w przygodowym światku. :)
Moje przygodówkowe granie czeka na wenę. Tymczasem zdarza mi się coś skrobnąć o klockach LEGO.
Awatar użytkownika
Dimmu
Posty: 166
Rejestracja: pt 30 mar 2007, 18:35
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Dimmu »

Żałosne...

Swoją drogą nie obraziłbym się, gdyby cała ta afera zakończyła się darmową dystrybucją w internecie :D
Awatar użytkownika
Manni
Posty: 148
Rejestracja: sob 07 cze 2008, 08:43
Lokalizacja: Olecko / Warszawa

Post autor: Manni »

W rezultacie Just Adventure wystawiło grze wysoką notę B, a wydawca wrzucił ją wraz z krótkim cytatem z recenzji na front pudełka z grą. Po wybuchu skandalu JA ekspresowo sprostowało notę na F (rzetelnie jednak zostawiając poprzednią ocenę dla porównania), ale egzemplarze z ich peanami na okładce już funkcjonują w przygodowym światku.
Ten epizod idealnie pokazuje, jak taki plagiat potrafi mocno zaszkodzić osobom trzecim. JA zaliczyło solidną wpadkę, tym samym podważając swoją (dotychczas dobrą) reputację. Właśnie ich szkoda mi najbardziej, bo ich jedyną winą jest to, że nie wychwycili tych podobieństw. Ale przecież nie można oczekiwać od przygodówkowiczy znajomości "Thiefa" albo "Obliviona"...
Swoją drogą nie obraziłbym się, gdyby cała ta afera zakończyła się darmową dystrybucją w internecie
Niemożliwe - plagiat to plagiat, bez względu na to, czy bierze się za niego pieniądze czy nie.

Jedynym sensownym rozwiązaniem jest przyznanie się twórców, oficjalne przeprosiny oraz kilka miesięcy, podczas których gra zostaje zmieniona. W innym wypadku - koniec z firmą, a gra dostępna tylko na torrentach z jakiegoś "przecieku"...
EDIT ZWEI:
Jeszcze miesiąc temu udzielali wywiadów, pozowali do zdjęć. Dzisiaj muszą się ukrywać. Biedne chłopaki.
Ależ to ironicznie brzmi teraz, kiedy cała afera wyszła na jaw...
[...]Between the three of us we researched[...]
Ha, i zemścił się ten "researching"...
Awatar użytkownika
Klaymen
Posty: 397
Rejestracja: pt 24 sie 2007, 19:32

Post autor: Klaymen »

Jeszcze miesiąc temu udzielali wywiadów, pozowali do zdjęć. Dzisiaj muszą się ukrywać. Biedne chłopaki. LOL
O kurcze, same przystojniaki :)
Jedynym sensownym rozwiązaniem jest przyznanie się twórców, oficjalne przeprosiny oraz kilka miesięcy, podczas których gra zostaje zmieniona.



Jak dla mnie to oni w ogóle nie powinni mieć drugiej szansy. Po czymś takim nie wiadomo czego się po nich spodziewać.
Może nie potrafią sami stworzyć niczego nowego?

Także moją jedyną propozycją jest :
Na szafot z nimi! :buhaha:

Swoją drogą to trzeba być inteligentem żeby splagiatować tak popularną grę jak Thief. A może właśnie zależało im na wywołaniu skandalu? Ciężko sobie wyobrazić, że liczyli na to, że nikt tego nie zauważy...
mendosa
Posty: 382
Rejestracja: pt 02 gru 2005, 17:22

Post autor: mendosa »

"Jeżeli kopiujemy z jednego żródła, to jest to plagiat; jeżeli z dwóch - to już kompilacja; w przypadku trzech źródeł - mamy już do czynienia z procesem twórczym" :lol: .

Aczkolwiek inna rzecz zrobić coś na podstawie czegoś, a inna na żywca przekleić.
mendosa = konik szachowy
Awatar użytkownika
MajinFox
Posty: 42
Rejestracja: wt 30 sty 2007, 21:07
Lokalizacja: Białystok

Post autor: MajinFox »

Przyznam sie, ze w ogole nie slyszalem o tej akcji. Ale kilka dni temu moj znajomy powiedzial, ze nabyl jakas gre, ktora zostala wycofana niedawno ze sklepow.

Po cichu mam nadzieje, ze to jest wlasnie to i niebawem bede mogl zagrac w gre, ktorej tematyka mnie zupelnie nie interesuje. :D Ale,ile kontrowersji ..., hehe.

Swoja droga, jesli jedyna mozliwoscia na dostanie gry, byloby sciagniecie gry z torrentow, to chyba w tym przypadku jakos nie mialbym skrupulow.:P
Awatar użytkownika
Dimmu
Posty: 166
Rejestracja: pt 30 mar 2007, 18:35
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Dimmu »

Jeśli ktoś jest chętny na tą grę to na ebay'u trwa właśnie aukcja, zostało tylko 5h, obecna cena: 46$ :gugu: .


Gra która dzięki plagiatowi urosła do rangi unikatu :lol: .
Tetro
Posty: 168
Rejestracja: sob 18 cze 2005, 22:39
Lokalizacja: Będzin Grodziec
Kontakt:

Post autor: Tetro »

dlaczego plagiat :niesmialy:

Może o to chodziło, aby podniesc jej popularnosc, zobaczcie teraz kazy o niej mowi i bedzie chcial zobaczyc co to za gra wiec sciagnie lub kupi.
Awatar użytkownika
Dimmu
Posty: 166
Rejestracja: pt 30 mar 2007, 18:35
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Dimmu »

Tetro pisze:dlaczego plagiat :niesmialy:

Może o to chodziło, aby podniesc jej popularnosc, zobaczcie teraz kazy o niej mowi i bedzie chcial zobaczyc co to za gra wiec sciagnie lub kupi.
Nie kupi bo jej nie ma w sprzedaży. Ta gra to perfidna kradzież.
ODPOWIEDZ