Moderatorzy: Elum, aegnor, jackowsky

Awatar użytkownika
Redakcja
Site Admin
Posty: 391
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 17:26
Kontakt:

[Czytelnia] Przygodoskop ma 10 lat!

Post autor: Redakcja »

Wątek urodzinowy, w którym można (choć oczywiście nie trzeba) oficjalnie cieszyć się z faktu, że Przygodoskop ma 10 lat!
Awatar użytkownika
Ines
Posty: 737
Rejestracja: ndz 20 lut 2005, 15:47
Lokalizacja: pomiedzy Katowicami a Krakowem
Kontakt:

Re: Przygodoskop ma 10 lat!

Post autor: Ines »

100 lat, Przygodoskopiku! Dobrze ze jestes!
A za dwa miesiace, dokladnie to 20012.10.21 bedzie 6 lat jak sie zlatujemy.
Tra-la-la!
Madzius888
Posty: 398
Rejestracja: pn 16 lip 2007, 13:22
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: Przygodoskop ma 10 lat!

Post autor: Madzius888 »

Fiu, fiu :mur:
Cieszymy się, że przygodoskop jest i ma działać dłużej niż przez kolejne pięćdziesiąt lat! :)

A gdzie cukierki dla całej klasy? :gugu:
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Re: Przygodoskop ma 10 lat!

Post autor: Elum »

Niestety cukierki zamówiłem na Allegro i będą dopiero po weekendzie. :( Na pocieszenie - spontaniczne życzenia od Prezydenta Komorowskiego, jak się okazuje stałego czytelnika Przygodoskopu. Miły gest ze strony głowy państwa, trzeba przyznać.
Madzius888
Posty: 398
Rejestracja: pn 16 lip 2007, 13:22
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: Przygodoskop ma 10 lat!

Post autor: Madzius888 »

O, ale przecież mamy we wspólnej kabzie jakiś cukier, to jeszcze tylko miarka miłości, szczodrości, poświęcenia, prawości etc. i zrobimy ciastka. Ciastka też mogą być 8)

No proszę, jaki życzliwy pan Prezydent, tu do nas.. maluczkich się pochyla, świetne! :gugu:
Awatar użytkownika
tetelo
Posty: 1028
Rejestracja: czw 10 mar 2005, 12:35
Lokalizacja: Adrianopolis
Kontakt:

Re: Przygodoskop ma 10 lat!

Post autor: tetelo »

Bardzo ludzki pan prezydent, aż się nawet lekko zająknął, pewno ze wzruszenia.
A ja mam jakieś jubileuszowe zaćmienie. No bo jeśli nawet Elum jest na tym forum zarejestrowany od 2005 roku, to co było wcześniej? Pamiętam, że przedtem dość długo Was podglądałam, ale gdzie? Oprócz forum GOLa nic mi nie przychodzi do głowy.
Swoją drogą ciekawe, jak to się wszystko zaczęło...
Awatar użytkownika
Ines
Posty: 737
Rejestracja: ndz 20 lut 2005, 15:47
Lokalizacja: pomiedzy Katowicami a Krakowem
Kontakt:

Re: Przygodoskop ma 10 lat!

Post autor: Ines »

tetelo pisze: ;lNo bo jeśli nawet Elum jest na tym forum zarejestrowany od 2005 roku, to co było wcześniej?
Ja mam, co prawda, skleroze, ale cos mi sie kolacze po glowie, ze w 2005 z jakiegos powodu musielismy sie ponownie zarejestrowac, choc juz wczesniej istnielismy jako milosnicy przygodowek. Tak ze 2005 to jakby... niezupelna prawda.
Elum musi to wyjasnic, on wszystko wie o Przygodoskopie.
Tra-la-la!
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Post autor: Elum »

Właściwie, póki pewne rzeczy się jeszcze pamięta, warto to w jednym miejscu spisać dla potomności. Po kolei:

Jak powszechnie wiadomo od sierpnia 2002 do marca 2003 Przygodoskop wyglądał mniej więcej w ten sposób (ówczesna domena - przygodoskop.prv.pl). Forum wówczas jeszcze nie istniało. Mnie też jeszcze nie było, więc żadnych zabawnych anegdot z tamtego okresu sobie nie przypomnę, nawet gdybym chciał. Może jak Galador lub Virgo przypadkiem wpadną na forum to dopiszą coś od siebie.

Od marca 2003 roku Przygodoskop działał na serwerze gery.pl, współdzielił bazę danych z serwisem gry.gery.pl i prezentował się w taki sposób (adres zmienił się na - przygodoskop.gery.pl). Niestety każdy nowy tekst trafiał równolegle na gry.gery.pl co nie było zbyt fajne, jeśli chciało się działać w miarę niezależnie. Wtedy też pojawiło się pierwsze (tzw. stare) forum. Podobnie jak baza danych, nie był to jednak autonomiczny obszar Przygodoskopu, a jedynie wydzielony dział "gry przygodowe" na forum gery.pl, z którego sobie korzystaliśmy. Ponieważ gery.pl działa do dziś, wciąż można obejżeć stare wątki z tamtych czasów. Trochę losowo wybranych:
Kiedy kończy się początek grudnia?
Recenzja Runaway
BS3 - dystrybucja
Kongratulejszyns
Long live Microids
Beneath a Steel Sky CD jako freeware!
LucasArts i sequele
Moje imię Heroina
Przygodówka? Zręcznościówka? RPG?
Dubbing
Adventure Gamers
Podsumowanie roku 2003
Vivat Czaju
Broken Sword 3 PL

Chyba Wajuś (na obecnym forum - Adrian) jako pierwszy wpadł na pomysł przeniesienia Przygodoskopu na serwer GOL'owej Federacji, która kiedyś chętnie zrzeszała amatorskie strony o grach komputerowych (parę lat temu zrezygnowali z tego pomysłu i nowe strony przestali przyjmować). Czaju w międzyczasie odświeżył nieco layout, ale przede wszystkim musiał Przygodoskop od nowa "napisać" i ręcznie przenieść całą bazę tekstów (na adres - przygodoskop.gry-online.pl). Na szczęście wtedy nie było ich jeszcze dużo. Przygodoskop na GOL'u ruszył w maju 2004 roku (zdaje się to był pierwszy tekst, który ukazał się po przenosinach). Forum, co widać po datach rejestracji, ruszyło niestety dopiero w lutym 2005. W międzyczasie było wspomniane przez Tetelo forum GOL'a, na którym spotykała się część przygodoskopowego towarzystwa. Był nawet tematyczny wątek cykliczny, który umarł śmiercią naturalną wraz z powstaniem aktualnego forum:
Akt XXIV, przedostatni
Akt XXV, ostatni

Szczęśliwie w ramach GOL'owej Federacji działamy do dziś. Dzięki temu nie trzeba się martwić o płacenie za serwer i transfer (mamy te atrakcje za darmo, w zamian za forwardowanie reklam z GOL'a). Pamiętać trzeba jedynie o przedłużaniu raz w roku domeny przygodoskop.pl, którą w 2007 roku zarejestrował Davero. :)

EDIT:
Właściwie mogłem to wszystko uwzględnić w wypocinach wrzuconych wczoraj na stronę główną, ale z drugiej strony nie chciałem niepotrzebnie zanudzać przypadkowych czytelników. Dlatego artykuł na głównej jest nieco bardziej oficjalny. ;)
Awatar użytkownika
anka
Posty: 971
Rejestracja: wt 10 paź 2006, 10:21
Lokalizacja: Katowice

Re: Przygodoskop ma 10 lat!

Post autor: anka »

Brawo! Jeszcze 2 lata i Przygodoskop będzie mógł jeździć w samochodzie bez fotelika 8)
Byłam "zołzą" jestem "zołzą" i będę "zołzą"
AC Odyssey
Awatar użytkownika
Ascovel
Posty: 277
Rejestracja: pn 02 lut 2009, 17:55
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Przygodoskop ma 10 lat!

Post autor: Ascovel »

Wow, 10 lat! Chyba czas się w końcu wybrać na któryś zlot. Może właśnie ten w sześciolecie pierwszego zlatywania się. Strasznie przyrosłem do tej Warszawy.
elemeledudek
Posty: 775
Rejestracja: pn 21 lut 2005, 12:32
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Przygodoskop ma 10 lat!

Post autor: elemeledudek »

Teges szmeges....przeraszam, ale co to za ludzie na zdjęciu na głównej stronie przy temacie o urodzinach?
Obecnie gram: Tajne Akta 2 Puritas Cordis
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Post autor: Elum »

Jak to? Nie poznajesz? To przeciętni czytelnicy Przygodoskopu! 8)
Awatar użytkownika
aegnor
Posty: 1133
Rejestracja: czw 05 maja 2005, 20:52
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Przygodoskop ma 10 lat!

Post autor: aegnor »

W takim razie ja zapraszam te trzy przeciętne czytelniczki ze zdjęcia na następny zlot. :)
Moje przygodówkowe granie czeka na wenę. Tymczasem zdarza mi się coś skrobnąć o klockach LEGO.
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Post autor: Elum »

Nieco niespodziewane życzenia urodzinowe złożył nam młody serwis Przygodomania (nie mylić, broń Boże, z przygodówkami.pl!), który od tego roku sąsiaduje z Przygodoskopem. :)
aegnor pisze:W takim razie ja zapraszam te trzy przeciętne czytelniczki ze zdjęcia na następny zlot. :)
Tylko te trzy? W takim układzie dwie pozostałe (które wyciąłem z oryginalnego zdjęcia, bo po zmniejszeniu byłoby nieczytelne) teraz się już na pewno obrażą. :plask:
TexMurphy
Posty: 537
Rejestracja: ndz 20 lut 2005, 14:13
Lokalizacja: Sucha Beskidzka

Re: Przygodoskop ma 10 lat!

Post autor: TexMurphy »

1.Ale my jesteśmy starzy...
2.Ale ja kiedyś długie posty pisałem...
"Jeszcze trochę, a każdy będzie musiał kupować oddzielny chleb dla każdego członka rodziny - i rejestrować go na stronie piekarni, żeby mogła monitorować, czy nie podzielił się przypadkiem z kim innym." Fitz
ODPOWIEDZ