Masz ochotę podzielić się przemyśleniami na temat skończonej niedawno przygodówki? Chcesz przekonać innych, że Kosmopolska jest lepsza od Samorosta? Ten dział nadaje się do tego idealnie.

Moderatorzy: Elum, aegnor, jackowsky, jarecki83

phinix
Posty: 20
Rejestracja: czw 05 cze 2014, 10:35

Re: W co gracie?

Post autor: phinix »

I jak tam nowa Syberia? Graliscie juz? Podoba sie?
Ja probowalem odpalic Syberie 1 na win10 i ciagle sie wywala, nie moge za cholere jej uruchomic...
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Re: W co gracie?

Post autor: Elum »

Mam odwrotny problem. Mój komputer jest za stary na nową Syberię. Z drugiej strony i tak nie nadążam z przygodówkowym harmonogramem, więc na razie nie widzę sensu go zmieniać. :P

Ten miesiąc trochę mi uciekł. Bo utknąłem niebezpiecznie blisko sześciokątnej burzy na Saturnie, ale nie w Project Firestart (internet podpowiada/przypomina, że tam akcja dzieje się na orbicie Tytana).

Za to po latach chyba w końcu kończę nadrabianie zaległości w mini recenzowaniu ciekawszych przygodówek darmowych. Chciałbym przejść jeszcze Heroine's Quest, ale wolałbym nie ruszać jej przed Quest for Glory. Oraz parę innych z repertuaru Crystal Shard, zwłaszcza A Tale of Two Kingdoms. Na gry nie-freeware nie wystarczy życia, ale przynajmniej z freeware wreszcie będę na bieżąco.
Awatar użytkownika
jarecki83
Posty: 201
Rejestracja: ndz 03 maja 2015, 22:37
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: W co gracie?

Post autor: jarecki83 »

Ograłem ostatnio Forgotten City, Conway, House of Ashes, LiS: True Colors i Twelve Minutes. To same hiciory, ale ten ostatni tytuł zrobił na mnie szczególne wrażenie. Fabuła rozgrywa się tylko w czasie tytułowych dwunastu minut i tylko w mieszkaniu jednej pary, ale zgłębienie całej zawartości zajęło mi kilka dłuuugich wieczorów. To zadziwiające, że tak bogatą i zakręconą fabułę udało się przedstawić za pomocą tak skromnych środków. Świetny pomysł i super wykonanie.

No a obecnie przechodzę sobie Hercule Poirot - The First Cases. Zabawa w łączenie faktów w grach detektywistycznych zawsze sprawiała mi wiele satysfakcji, ale ta gra to fatalny przykład tej mechaniki. Nie trzeba myśleć, wystarczy łączyć ze sobą te fakty, które są na tablicy najbliżej siebie. :lol:
Houdini
Posty: 106
Rejestracja: pn 10 kwie 2006, 19:45
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: W co gracie?

Post autor: Houdini »

A ja 'Wróciłem na Małpią Wyspę'.

Na razie mam za sobą jeden wieczór i jeden akt za sobą. Wciąż nie mogę się przyzwyczaić do nowego stylu graficznego. Żarty - mam jakiś taki uśmiech na twarzy i parę razy głośno parsknąłem. Zagadki - jakoś na razie idzie trochę za łatwo, bez większych przestojów. No ale to też dopiero początek.

I taka historia:
kupiłem grę we wtorek, zainstalowałem, pograłem sobie wieczorem. Następnego wieczora siadam, Steam zainstalował jakiegoś patcha zawierającego 'minor fixes' i lipa - nie działają kliknięcia myszką. W grze point'n'click :mrgreen: Na szczęście reakcja była szybka i już wczoraj był nowy patch, który usterkę naprawił. Ale stres się pojawił, bo w Steamie nie da się łatwo uruchomić gry bez patcha jeśli taki już został opublikowany i zainstalowany :plask: Także tego, dobrze, że Steam Deck powstał (bo deweloperom zależy...) ;)

EDIT:
No i skończyłem.
Awatar użytkownika
aegnor
Posty: 1133
Rejestracja: czw 05 maja 2005, 20:52
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: W co gracie?

Post autor: aegnor »

A ja wróciłem na wyspę Myst, tym razem w VR (wersja na Oculusa).
Wow! Ale to jest ekscytujące doznanie, naprawdę wysoki poziom immersji. Wcześniej te światy oglądałem przez szybę, teraz naprawdę je przemierzam. Własnoręcznie otworzyć księgę Myst - to jest coś naprawdę poruszającego dla fana serii.
To jest wersja gry, o której jej twórcom nawet się nie śniło kiedy ją tworzyli.
Moje przygodówkowe granie czeka na wenę. Tymczasem zdarza mi się coś skrobnąć o klockach LEGO.
Awatar użytkownika
jarecki83
Posty: 201
Rejestracja: ndz 03 maja 2015, 22:37
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: W co gracie?

Post autor: jarecki83 »

Ja z kolei wróciłem do staroci i ograłem Pepper's Adventures in Time. Fajna sprawa, bo można się dowiedzieć to i owo o historii Stanów Zjednoczonych. Tylko szkoda, że nawet w przygodówce edukacyjnej Sierra umożliwiła przedwczesne zakończenie gry. Ciekawe, jak Ken i Roberta podejdą do tej kwestii w nowym Colossal Cave Adventure.

Potem przeszedłem Future Wars. Sama przyjemność: dead endy, czasówki, zgony, sekwencje zręcznościowe, pixel hunting. Czego chcieć więcej od dobrej przygodówki? ;)

A teraz zabrałem się za Detroit: Become Human. Zbyt krótko w nią grałem, żeby coś konkretnego powiedzieć, poza tym, że grafika powala nie tylko mnie, ale i mojego peceta. :)
goury1
Posty: 2
Rejestracja: śr 06 kwie 2022, 18:38

Re: W co gracie?

Post autor: goury1 »

Ja kilka dni temu skończyłem Return to Monkey Island! Jak dla mnie ta gra to przecudowny majstersztyk!

Pozwolę sobie zamieścić również tutaj krótką recenzję, którą opublikowałem dzisiaj na Forum Przygodomanii:


Wspaniała gra! Ukończyłem ją już trzy razy i jeszcze nie mam dosyć! Kolejny klasyk od Rona Gilberta! Ron świetnie wybrnął z zakończenia Monkey Island 2 i płynnie połączył je z nową przygodą Guybrusha! Cudowna muzyka, świetne zagadki, zwariowana fabuła i niepowtarzalny klimat! Byłem jednym z tych, którym średnio podobała się grafika na screenach przedpremierowych, ale w ruchu ta grafika wygląda dużo lepiej i według mnie naprawdę pasuje do klimatu najnowszej opowieści spod znaku Monkey Island! Monkey Island 2 była według mnie trochę lepsza - dlatego Return to Monkey Island nie dałbym chyba oceny 10/10, ale 9/10 jest jak najbardziej zasłużona! Dodam jeszcze, że zakończenie RtMI naprawdę mnie wzruszyło i sprowokowało do przemyśleń - a to nie tak częste w przypadku gier komputerowych! Wielkie brawa dla Rona Gilberta, Dave'a Grossmana i całego zespołu, który pracował nad grą!
Madzius888
Posty: 398
Rejestracja: pn 16 lip 2007, 13:22
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: W co gracie?

Post autor: Madzius888 »

Czekałam na obniżki i coś tam się ruszyło, przebolałam cenę nowego Sherlocka: Chapter One w promocji. Najnowsza część to hybryda jakaś z dodatkiem L.A. Noire & Mafii, czyli bardziej otwarty świat, misje poboczne i przeszkadzajki strzelankowo-walkowe, które na szczęście można pominąć. To już nie są te klasyczne Sherlocki, trochę grymźlę na straszną nieliniowość, bo tego to już w ogóle nie da się przejść w 100% jak klasyczną przygodówkę. Daaaawno nie grałam, postarałam się opuścić takie założenia i oczekiwania i jakoś tak miło mi się poleciało z zaproponowaną historią, a ta trzeba powiedzieć, że jest ciekawa. Na jakieś poboczne misje też się czasem skusiłam, ale nie potrzebuję na razie grać jeszcze raz ani dokupować DLC.

Po opiniach w temacie kusi mnie nowa Małpia Wyspa, to może być dobry pomysł, żeby wypłynąć na jesienio-zimę.
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Re: W co gracie?

Post autor: Elum »

jarecki83 pisze:A teraz zabrałem się za Detroit: Become Human. Zbyt krótko w nią grałem, żeby coś konkretnego powiedzieć, poza tym, że grafika powala nie tylko mnie, ale i mojego peceta. :)
Lance Henriksen i Leslie Nielsen wyglądają jak żywi, więc nic dziwnego, że ma duże wymagania. :tajemniczy:

A tymczasem skończyłem właśnie The Excavation of Hob's Barrow Hill (czy jakoś tak; wciąż nie rozumiem czemu po prostu nie Incantamentum). I robię sobie krótką przerwę od grania... na dokończenie paru pozaczynanych mini recenzji. :P
Awatar użytkownika
jackowsky
Posty: 2299
Rejestracja: wt 22 lut 2005, 10:43
Lokalizacja: Chorzów

Re: W co gracie?

Post autor: jackowsky »

Ja zacząłem Lost in Play. Taka pocieszna jest.
Ostatnio skończone: Monolith PL (80%), Baldur's Gate 3 PL (80%), Crowns and Pawns: Kingdom of Deceit PL (60%), Alter Ego PL (50%), Boxville (60%)
Awatar użytkownika
jarecki83
Posty: 201
Rejestracja: ndz 03 maja 2015, 22:37
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: W co gracie?

Post autor: jarecki83 »

Elum pisze:
jarecki83 pisze:A teraz zabrałem się za Detroit: Become Human. Zbyt krótko w nią grałem, żeby coś konkretnego powiedzieć, poza tym, że grafika powala nie tylko mnie, ale i mojego peceta. :)
Lance Henriksen i Leslie Nielsen wyglądają jak żywi, więc nic dziwnego, że ma duże wymagania. :tajemniczy:
Skończyłem Detroit i mogę powiedzieć, że oprawa robi ogromne wrażenie, ale już zupełny opad szczęki powoduje widok ścieżek wyboru w podsumowaniu każdego rozdziału. To jest niesamowite ile czynności w tej grze można zrobić, nie zrobić, albo zrobić inaczej. Ani Telltale, DON'T NOD czy tam Supermassive Games nie potrafią zrobić tego tak dobrze.
No ale żeby tego wszystkiego móc doświadczyć byłem zmuszony dosypać węgla do pieca w postaci dodatkowej pamięci. Trochę pomogło, ale tu potrzebne jest bardziej radykalne rozwiązanie. Gra jest tak dobra, że warto dla niej zmienić całą platformę. I zrobiłbym to, gdyby nie kosmiczne ceny kart graficznych.
Po ochłonięciu przysiadłem do Zniw Adventure. Zgadzam się z recką na Przygodoskopie, że trochę razi ten młodzieżowy slang, no ale przynajmniej mogę sobie w nią pograć na moim wysłużonym pececie.
Tetro
Posty: 168
Rejestracja: sob 18 cze 2005, 22:39
Lokalizacja: Będzin Grodziec
Kontakt:

Re: W co gracie?

Post autor: Tetro »

Syberia - The World Before :) wracam do przygodówek i powoli się wdrażam
Awatar użytkownika
jarecki83
Posty: 201
Rejestracja: ndz 03 maja 2015, 22:37
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: W co gracie?

Post autor: jarecki83 »

Ogrywam sobie Vertigo od Pendulo Studios. Świetne dialogi. Otwieramy drzwi dziewczynie ze zranioną nogą i możemy jej powiedzieć: "There should be a saw around here somewhere. Help yourself.". Piękne! :lol:
Houdini
Posty: 106
Rejestracja: pn 10 kwie 2006, 19:45
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: W co gracie?

Post autor: Houdini »

Ja wczoraj ograłem "Kathy Rain" i było to pozytywne doświadczenie.
Zaczyna się raczej 'bez szału', ale potem wciąga. Widać mocne inspiracje "Twin Peaksem", ale to akurat zaliczam na plus. Dialogi, bohaterowie, historia, zagadki - generalnie wszystko na wysokim poziomie. Jestem pod wrażeniem, że to zasadniczo dzieło głównie jednej osoby.
Oczywiście warunkiem wstępnym do dobrej zabawy jest to, że nie przeszkadza nam estetyka point'n'click'ów lat 90-tych.
Dodam, że grałem w "Director's Cut", więc był tu pełny voiceover i ścieżka dźwiękowa i pewnie jeszcze inne usprawnienia (nie mam porównania do regularnej wersji).
Szczerze pisząc - chętnie bym zagrał w sequel :)

Ale zamiast tego gram w "Syberię". Postanowiłem, że zanim zabiorę się za część numer 4 to odświeżę sobie jedynkę i dwójkę, a dla pełnej ciągłości doświadczenia przejdę też trójkę.
Pierwsza zagadka była dla mnie małą nowością - uruchomienie samej gry nie było trywialne, ale na szczęście po krótki śledztwie się to zasadniczo udało (są pewne niedogodności niestety jak gra w trybie okienkowym i kursor systemowy nakładający się na kursor interfejsu gry...).
Madzius888
Posty: 398
Rejestracja: pn 16 lip 2007, 13:22
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: W co gracie?

Post autor: Madzius888 »

Skończyłam Poirot London Case, strasznie zła gra. Podoba mi się to, że sprawa nie jest jakaś wielka i szałowa jak próbują ostatnie Szerloki, bez ratowania świata też można się dobrze bawić. Nie można jednak przemilczeć stosunku ceny do jakości i ilości niedoróbek, przede wszystkim fatalnego sterowania gdzie Poirot się ciągle klinuje.
ODPOWIEDZ