...a bywa, że i komiksy. Naturalnie tylko te nieinteraktywne.

Moderatorzy: Elum, aegnor, jackowsky

Awatar użytkownika
jarecki83
Posty: 201
Rejestracja: ndz 03 maja 2015, 22:37
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Fajną książkę ostatnio przeczytałem...

Post autor: jarecki83 »

Jestem pod wrażeniem przeczytanej ostatnio The Art of Point-and-Click Adventure Games. Nastawiałem się na przeglądanie stron z grafikami i krótkimi opisami, a okazało się, że to tak naprawdę zbiór ponad 50 wywiadów z twórcami. I to nie byle jakich wywiadów, bo wiele z nich to długie, kilkustronicowe artykuły. Oprócz znanych osobistości z Sierry i LucasArts są też wypowiedzi ludzi pracujących przy Curse of Enchantia, Universe, The Legend of Kyrandia, Discworld, czy Toonstruck.

No a jeśli chodzi o stronę wizualną książki, to pixel art na papierze wygląda po prostu obłędnie!
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Post autor: Elum »

Też muszę ją w końcu kupić, nim nakład się skończy. Przyda się zwłaszcza na wypadek silniejszej burzy magnetycznej, który usmaży całą elektronikę na świecie. Będzie można przeglądać książkę jak album ze zdjęciami i wspominać stare czasy. 8)

A tak na serio. Fajnie, że nie jest to tylko album, że są również wywiady z ludźmi, którzy rzadziej ich udzielają. I że wśród opracowanych gier można znaleźć też mniej oczywiste tytuły; czytam właśnie na oficjalnej podstronie, że w trzecim wydaniu dorzucili m.in. Scooby-Doo Mystery :niesmialy: (domyślam się, że chodzi o adaptację na Segę Genesis od Illusions).
Houdini
Posty: 106
Rejestracja: pn 10 kwie 2006, 19:45
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Fajną książkę ostatnio przeczytałem...

Post autor: Houdini »

Generalnie plusuję powyższe.

Ja również spodziewałem się - jakby nie patrzeć - albumu. A okazuje się, że zawartość starcza na parę ładnych wieczorów czytania. Super sprawa! Szczególnie, że choć część wypowiedzi jest znana z innych źródeł i tutaj mamy trochę powtórkę, to jest sporo rozmów, na które pewnie sam z siebie bym nigdy nie trafił. I to nie tylko z twórcami gier (w rozumieniu 'designerów'), ale też z osobami technicznymi.

Czytało się świetnie i jeszcze lepiej oglądało! Szczerze polecam.
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Re: Fajny komiks ostatnio przeczytałem...

Post autor: Elum »

Nie pamiętam, czy w Polsce wydany był kiedykolwiek jakikolwiek komiks Benoita Sokala. W każdym razie w tym miesiącu premierę miało polskie wydanie Aquarici, z której swego czasu też miała być przygodówka, więc może kogoś z forumowiczów zainteresuje.
Houdini
Posty: 106
Rejestracja: pn 10 kwie 2006, 19:45
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Fajną książkę ostatnio przeczytałem...

Post autor: Houdini »

Do mnie już jedzie 8)
Awatar użytkownika
jarecki83
Posty: 201
Rejestracja: ndz 03 maja 2015, 22:37
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Fajną książkę ostatnio przeczytałem...

Post autor: jarecki83 »

Polecam "Sex, disco i kasety video. Polska lat 90." Wojciecha Przylipiaka. Jeszcze nie przeczytałem, ale kiedy mam czas, to łykam po kilkadziesiąt stron. Świetnie się to czyta.
Houdini
Posty: 106
Rejestracja: pn 10 kwie 2006, 19:45
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Fajną książkę ostatnio przeczytałem...

Post autor: Houdini »

"Aquarica" przyszła - dam znać, jak przeczytam.

A jak jesteśmy w temacie lat 90-tych, to ja polecam "333 popkultowe rzeczy... Lata 90" Bartka Koziczyńskiego. Jak dla mnie, bardzo dobry wehikuł czasu.
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Post autor: Elum »

Jak "Aquarica" będzie się sprzedawać, to może wydadzą też inne komiksy Sokala (na stronach wydawcy chyba nawet o tym półoficjalnie wspomnieli). Może Twój egzemplarz przeważy. ;)

Tymczasem ja na razie kupiłem egzemplarz "The Art of przygodówek Point i Click". Już doszedł, ale jeszcze nie czytałem/oglądałem (nawet wersji w pdfie), za to już zacząłem odpakowywać (tj. wyjąłem z pudełka i położyłem na półce). :P Jeśli kiedyś będę aktualizować zdjęcia profilowe na przygodoskopowym facebooku, to gdzieś ją tam wkomponuję.
Awatar użytkownika
jarecki83
Posty: 201
Rejestracja: ndz 03 maja 2015, 22:37
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Fajną książkę ostatnio przeczytałem...

Post autor: jarecki83 »

Elum pisze:Tymczasem ja na razie kupiłem egzemplarz "The Art of przygodówek Point i Click". Już doszedł, ale jeszcze nie czytałem/oglądałem (nawet wersji w pdfie), za to już zacząłem odpakowywać (tj. wyjąłem z pudełka i położyłem na półce). :P Jeśli kiedyś będę aktualizować zdjęcia profilowe na przygodoskopowym facebooku, to gdzieś ją tam wkomponuję.
Uwaga na rozklejające się strony. Mój egzemplarz zaczął się rozwalać pod wpływem własnego ciężaru, choć obchodziłem się z nim jak z jajkiem. Dostałeś już pewnie trzecią, a więc i obszerniejszą edycję, także tym bardziej polecam uważać. No chyba że coś tam już poprawili w drukarni...
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Post autor: Elum »

Dzięki za ostrzeżenie. Wątpię, żeby coś w trzeciej edycji pod tym względem poprawili, za to może pogorszyli (żeby zaoszczędzić). ;) Na szczęście, ponieważ księga ma trochę mniej popularne wymiary, to leży sobie u mnie poziomo na takiej bardzo niskiej/wąskiej półce, tuż obok zakurzonej PS3.
Houdini
Posty: 106
Rejestracja: pn 10 kwie 2006, 19:45
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Fajną książkę ostatnio przeczytałem...

Post autor: Houdini »

Houdini pisze:"Aquarica" przyszła - dam znać, jak przeczytam.
Przeczytałem.

Powiem tak: jest to dobry komiks, ale nie wybitny. Pomysł i fabuła są bardzo OK i wciągające. Leży moim zdaniem trochę warstwa graficzna. Nie widziałem co prawda innych komiksów rysowanych przez Sokala, ale te tutaj sprawiają wrażenie trochę niechlujnych, zrobionych na szybko. W galerii dodatków możemy oglądać projekty postaci i te wyglądają znacznie lepiej. Także ostatnie strony, narysowane przez drugiego z artystów, są 'lepsze'. Niestety, ale da się tutaj odczuć trochę fakt walki z czasem i chęci ukończenia, bo zakończenie zyskałoby chyba trochę gdyby miało parę stron więcej.

Możliwe też, że całość zyskałaby na tym, gdyby zrealizowana ją - tak jak autorzy mieli pierwotnie w zamyśle - jako film. Odnoszę wrażenie, że ten komiks to w sumie zmodyfikowane i podrasowane storyboardy (to by też mogło trochę uzasadniać tę 'niechlujność' rysunków).

Podsumowując: komiks na plus, ciekawy. Szczególnie część pierwsza. Na pewno nie trafia do mojego 'topu' przeczytanych i posiadanych, ale jest to solidna pozycja. Generalnie warto.
Houdini
Posty: 106
Rejestracja: pn 10 kwie 2006, 19:45
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Fajną książkę ostatnio przeczytałem...

Post autor: Houdini »

jarecki83 pisze:Polecam "Sex, disco i kasety video. Polska lat 90." Wojciecha Przylipiaka. Jeszcze nie przeczytałem, ale kiedy mam czas, to łykam po kilkadziesiąt stron. Świetnie się to czyta.
To ja krótko: również polecam! Bardzo fajny wehikuł czasu. Weszło na jednym posiedzeniu (co prawda w pociągu z Lublina do Wrocławia, a TGV nie jeżdżę ;)) Myślę, że ci którzy (już) świadomie żyli w latach dziewięćdziesiątych podzielą to zdanie.

W książce wspomniana jest też inna, względnie nowa pozycja: "Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993" Rafała Księżyka, którą również z tego miejsca polecam. Szczególnie jeśli ktoś się interesuje polską sceną muzyczną.
Awatar użytkownika
jarecki83
Posty: 201
Rejestracja: ndz 03 maja 2015, 22:37
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Fajną książkę ostatnio przeczytałem...

Post autor: jarecki83 »

W oczekiwaniu na nowe Colossal Cave zabrałem się za lekturę "Nie każda bajka dobrze się kończy. Wzlot i upadek Sierra On–Line". Czytam właśnie o tym, że każdy projekt należy podzielić na mniejsze kawałki. Ken Williams podzielił swoją książkę na 43 (!) rozdziały. ;)
Madzius888
Posty: 398
Rejestracja: pn 16 lip 2007, 13:22
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: Fajną książkę ostatnio przeczytałem...

Post autor: Madzius888 »

Jeszcze nie przeczytałam, bo jeszcze chwila do wydania, ale na pewno będę szukać pozwolenia młodzieży na zapoznanie się z dziełem ABK (autor Nelly Cootalot) :)

https://www.youtube.com/watch?v=GQ6ipvDnRrM
Awatar użytkownika
Elum
Posty: 2535
Rejestracja: pt 18 lut 2005, 18:52
Lokalizacja: Schwientochlowitz

Post autor: Elum »

Taką książkę też bez wahania kupię i przeczytam. I może nawet nie będę musiał pytać o pozwolenie. Po przebrnięciu przez "Pewnego razu w lesie" i w tym tygodniu filmy z serii "An American Tail" (na potrzeby następnej mini recenzji) chyba zdziecinniałem już do poziomu dwunastolatka. :gugu:
ODPOWIEDZ