Rzut okiem
Na co warto rzucić okiem...
Davero i Elum, 11 lutego 2007

Elum: Padł kolejny rekord! Po zajmującej niecałe 241MB łatce do Tunguski, przyszła pora na, tym razem, największe demo. Tutaj zwycięzcą okazał się Dreamfall, który ze swoimi 3 gigabajtami znokautował wszystkich, włącznie z takimi gigantami jak Company of Heroes (prawie 2GB), czy NHL 2007 (jakim cudem demo gry sportowej może ważyć 2GB, tego w życiu nie zrozumiem).

Ponieważ 2007 zapowiada się na bardzo dobry rok dla przygodówek, od razu na wstępie pozwolę sobie zapytać - kto da więcej?

PRZYGODÓWKI PRZEZ INTERNET

Monstrualne demo to nie jedyna rewelacja dotycząca Dreamfalla, jaka ostatnio obiegła internet. Otóż okazuje się, że gra jest już (od około miesiąca) dostępna do pobrania poprzez serwis/usługę Steam. Oczywiście nie za darmo, nie po polsku i bez superfajnego pudełka na rzep. Ale jeśli ktoś ma bardzo daleko do najbliższego sklepu z grami, zawsze jest to jakaś alternatywa.

Powyższą informację podałem dla zasady. O wiele ważniejsze moim zdaniem jest natomiast to, że na Steamie ostatnio pojawiła się również... Pełna Rura! W ten sposób gra, która stała się niemal maskotką Przygodoskopu ;) teraz ma szansę zrobić międzynarodową karierę.

PRZEZ INTERNET 2: SEASON 1: SAM & MAX & GAMETAP

GameTap, co wielkim odkryciem nie jest, też udostępnia swoim klientom gry przygodowe. Z tą różnicą, że ma ich na dzień dzisiejszy w swojej ofercie więcej. Obok takich klasyków jak seria Myst, czy The Last Express, które już zdążyły trafić na GameTapową listę, są to również trzy epizody nowego Sama & Maxa (można je kupić również poprzez stronę developera). Ich liczba ma w najbliższych miesiącach zwiększyć się do sześciu (co zostało już potwierdzone oficjalnie). A później... może będzie ich jeszcze więcej? Ja w każdym poczekam sobie cierpliwie na "season finale" i kupię całą serię jako jedną całość. Oczywiście poprzez GameTap poprzez oficjalną stronę Telltale Games.

PRZEZ INTERNET 3: CARTE BLANCHE

Davero: Czyli kolejna gra realizowana jako seria epizodów. Czarno-biała przygodówka, przenosząca nas do Montrealu lat 20-tych, z ironią traktująca konwencję noir. Miała już swoją premierę w Wielkiej Brytanii. A twórcy zapewniają, że w świat wyruszy na początku 2007 roku... czyli już. Oficjalna strona z trailerem i innym dobrem wisi sobie TUTAJ.

PRZEZ INTERNET MOŻNA TEŻ GRAĆ

...w In Memoriam 2 (Evidence: The Last Ritual). Część druga zmagań z maniakalnym zabójcą Phoenixem także odbywa się w dużej części z użyciem sieci. Tropów poszukuje się na rzeczywistych lub specjalnie spreparowanych przez twórców stronach internetowych, czy kontaktując się ze współpracownikami via e-mail. Jak twierdzą koledzy z zagranicznych serwisów: trudna, lepsza, nie dla osób o słabym sercu. Powstały wersje angielska, francuska i niemiecka. Polskiej się raczej nie doczekamy. Można rzucić okiem na trailer na oficjalnej stronie.

PRZYGODÓWKI PO POLSKU

Elum: Firmie Nicolas Games tak bardzo spodobała się inicjatywa IQ Publishing pod tytułem The Adventure Collection, że postanowiła przebić konkurencję ilością, a kto wie, może też jakością. Zaczęło się skromnie - od nieśmiałej zapowiedzi polskiej wersji sequela Runaway (tak wygląda angielskie demo) w przekładzie Piotra W. Cholewy (tak, tego samego, który nie przetłumaczył Discworld, Discworld 2 i Discworld Noir). Ale to dopiero początek.

Oto bowiem firma Nicolas Games podpisała umowę z niemiecką DTP Entertainment, która jak wiadomo od pewnego czasu jest jednym z czołowych niemieckich wydawców (atakującym również rynki zagraniczne) gier przygodowych. To oznacza, że w najbliższych miesiącach powinniśmy zostać dosłownie zasypani polskimi premierami nowych przygodówek. Na pierwszy ogień pójdą naturalnie, poza sequelem Runaway - nowy Tony Tough, Undercover i Belief & Betrayal. Ciąg dalszy nastąpi...

Davero: ...w czerwcu jak twierdzi Nicolas Games - aczkolwiek samo DTP zapowiada premierę na październik - kiedy to pojawić ma się w naszych sklepach Overclocked, poruszając - jak nas do tego przyzwyczaiło House of Tales - kolejny poważny temat. Tym razem będą nim psychologiczne aspekty przemocy, wpływ wojny na tych, którzy biorą w niej udział.

PO POLSKU 2: PREMIERA ANIOŁA ŚMIERCI

Elum: Polskiej premiery pod koniec stycznia doczekała się czwarta część przygód George'a Stobbarta i jego uroczej (zwłaszcza w części trzeciej) koleżanki Nico. No i zrobiło sie kontrowersyjnie, bo CD Projekt, jak to CD Projekt, wydał grę "w całości po polsku" zastępując prawdziwy głos George'a Stobbarta, mniej prawdziwym głosem Borysa Szyca. Fani serii płaczą, fanki Szyca się cieszą, a CDP pewnie jak zwykle liczy na to, że gra z nazwiskiem znanego aktora (i znanej aktorki przy okazji) na okładce ładnie się sprzeda. I pewnie jak zwykle jest w tym troszkę racji. Ale tylko troszkę.

Davero: Tymczasem inni fani wciąż trudzą się nad częścią 2.5 Złamanego Miecza. Dodać im otuchy, śledzić postępy prac, a może i zaangażować się w nie, jak i zobaczyć demo samej gry możecie TUTAJ.

PO POLSKU 3: PREMIERA KLĄTWY MUMII I NOWEGO SHERLOCKA

Elum: Oni Games wydała kolejną przygodówkę. Ankh: Klątwę Mumii w wersji kinowej kupić można w tradycyjnym już opakowaniu symulującym czasopismo o grach. W box na CD trzeba, również tradycyjnie, niestety zaopatrzyć się na własną rękę.

Davero: A dosłownie na dniach - za sprawą City Interactive, wydawcy takich hitów jak choćby Nina: Kroniki Agenta - kioski wypełnią się także jeszcze ciepłą grą studia Frogwares - Sherlock Holmes: Przebudzenie (Sherlock Holmes: The Awakened).

ANOTHER WORLD KONTRATAKUJE!

Polską premierę również zaliczyła wreszcie w dniu dzisiejszym Another World w wersji kolekcjonerskiej przygotowanej z okazji 15 urodzin. Oprócz odświeżonej grafiki i muzyki w grze, fani otrzymają także soundtrack, pocztówkę z podpisem twórcy - Erica Chahi, a w instrukcji: dodatkowe ciekawostki i grafiki.

A CO Z DESTINATION: TREASURE ISLAND?

...czyli najnowszym dzieckiem Kheops i współpracowników, które za niedługo powinno wypłynąć na szerokie wody światowego rynku? Powrócimy w niej na Wyspę Skarbów wraz z bohaterami znanymi z powieści R.L. Stevensona. Miejmy nadzieję, że i o niej nie zapomni polski wydawca. Beware the parrot!

Rzućcie okiem na oficjalną stronę gry: po angielsku lub po francusku (gdzie można znaleźć także francuskojęzyczne demo).

...I MORDERSTWEM W ORIENT EXPRESSIE?

Elum: Nie czepiam się. Po prostu mnie to intryguje. Gra, którą IQ Publishing teoretycznie powinna już dawno zapowiedzieć, wciąż nie posiada nawet przybliżonej daty polskiej premiery (dobrze, że chociaż jest demo). Zamiast niej, firma postawiła na najnowszą Atlantydę (The Secrets of Atlantis: The Sacred Legacy). Czyżby pierwsza odsłona przygód Agathy Christie sprzedawała się u nas aż tak słabo?

Copyright (c) Przygodoskop. Wszelkie prawa zastrzeżone.