Rzut okiem
Na co warto rzucić okiem...
Aegnor, Elum i Virgo, 1 czerwca 2007

BĘDZIE NOWA POLSKA PRZYGODÓWKA!

Virgo: City Interactive utworzyło w Rzeszowie oddział, który zajmować ma się wyłącznie produkcją przygodówek. Szefować mają mu ludzie z nieistniejącego już Detalionu. Nad czymś już pracują, jednak na razie wszystko tajne przez poufne. Jak tylko nasz starszy wywiadowca Aegnor się czegoś dowie możecie być pewni, iż was o tym powiadomimy.

CIĄG DALSZY WIEŚCI Z INTERAKTYWNEGO MIASTA

Jakiś czas temu Niemcy mogli cieszyć się z premiery czwartej części przygód czarodzieja Szymona. U nas za wydawanie gry wziął się City Interactive, jednak wszystko wskazuje na to, iż (nie)chlubna tradycja przesuwania daty premiery weźmie górę i pod koniec II kwartału tego roku w Polsce gry nadal nie będzie. W przypadku ceny bez rewelacji - 19,90 zł (jak to CI). Gra wydana zostanie w dwóch rzutach - najpierw na kartonie, potem pudełko DVD.

WIEŚCI - CD PROJEKT

Do sklepów wrócił Fahrenheit w nowej, niższej cenie - 49,99 zł. Najprawdopodobniej nowy dystrybutor, CD Projekt, chce coś niecoś na tym tytule jeszcze zarobić. Wydaje mi się jednak, że kto chciał ją kupić ten już to zrobił...

Elum: ...i trochę żałuje (na przykład ja). Chętnie zagrałbym, dla porównania, w wersję angielską z polskimi napisami. Ale żeby wydawać na tę chwilę przyjemności kolejne 50 złotych? Aż takim kolekcjonerem nie jestem.

WIEŚCI - NICOLAS GAMES

Virgo: Maj dobiegł końca, a tutaj ani Undercover ani Runaway 2 nie widać (według gram.pl Runaway 2 ma być rozsyłany do klientów sklepu od 2 czerwca). Stawia to pod znakiem zapytania także przewidzianą na czerwiec premierę Tony'ego Tough 2. W tak zwanym międzyczasie do planu wydawniczego firmy wskoczyły Barrow Hill (lipiec 2007) oraz A Vampyre Story (bliżej nieokreślony miesiąc br, w Niemczech ma to być koniec października).

Elum: Nicolas Games może nie dotrzymuje terminów premier, ale chociaż się stara. Miło jest zobaczyć w ofercie polskiego wydawcy gry, których światowe premiery są wciąż bardzo odległe.

Virgo: Chwali się również podpisanie przez nich umowy z CD Projekt w wyniku której w sklepie gram.pl można nabyć ich gry. Jakby nie patrzeć nasz największy dystrybutor przygodówki traktuje po macoszemu, a tak będzie można kupować je taniej.

WIEŚCI - IQ PUBLISHING

Obsuwy także w IQ Publishing. Również w maju miała trafić na nasz rynek The Secrets of Atlantis (w marcu była mowa o kwietniu). Jak na razie jeden tylko sklep przyjmuje na nią zamówienia, dziwnym trafem związany z dystrybutorem. Gry nie ma w ofercie Merlina, Wirtusa i Play'a (nawet w preorderze). Cena podawana przez Exerion to 59,90 zł.

WIEŚCI - CENEGA

Za to Cenega wydała trzy pierwsze części cyklu CSI, co zrozumiałe, oraz trzy pierwsze części serii Myst, co niezrozumiałe, biorąc pod uwagę że za 24,90 zł dostaniemy Antologię Myst (tego samego dystrybutora), która je zawiera. Każda gra po 14,90 zł.

WIEŚCI POZOSTAŁE Z NASZEGO PODWÓRKA

Hutownia Play planuje wydać Carte Blanche w polskiej wersji językowej. Lokalizacja kinowa, cena - 19,90 zł, data premiery - nieokreślona. Podobnie rzecz ma się ze szwedzką Penumbra: Overture, jednak w tym wypadku będzie można kupić także wersję Delux za 29,90 zł. Za te dodatkowe 10 zł dostaniemy grę Conspiraces. Innymi słowy pieniądze wyrzucone w błoto. Demo Penumbry wszyscy zainteresowani mogą pobrać stąd.

Niestety do tej pory ani jeden dystrybutor nie zainteresował się tym, aby wydać u nas rosyjską Pełną Rurę. Jednak za sprawą Hurtowni Play już 1 lipca (jak twierdzi GOL) lub w bliżej nieokreślonej przyszłości (jak twierdzi sam dystrybutor) na nasz rynek trafi inna gra zza wschodniej granicy - Jeż Mgiełka w pełnej polskiej wersji językowej. Przewidywana cena - 9,90 zł lub 19,90 zł za wersję Delux (jednak nie bardzo wiadomo za co zapłacimy te dodatkowe pieniądze).

Elum: Jeż Mgiełka jest grą raczej dla dzieci. Rodzicom natomiast Play proponuje Zwierzęta z Elektrowni. Już sam tytuł brzmi intrygująco.

W NASTĘPNYM ODCINKU

Virgo: Moda na wydawanie gier w epizodach (czyt: wyciąganie pieniędzy od graczy za to samo po wielokroć) nie mija. Tak ma m.in. być wydawana kontynuacja Dreamfalla o podtytule Chapters. Funcom oświadczył też, iż kończy z produkcją tradycyjnych gier i skupia się na grach internetowych. Kontynuacja The Longest Journey sprzedała się aż tak dobrze czy też Ragnar Tornquist chce w efektowny sposób pożegnać się z branżą?

SAM I MAX SĄ SKOŃCZENI?

Wróble ćwierkają o umowie pomiędzy The Adventure Collection, a Telltale Games, na mocy której przygody m.in. pary detektywów miałyby trafić na półki sklepowe. W Europie dystrybucją zajmować miałoby się JoWooD. Pytanie więc czy kompletny sezon pierwszy nowego Sama i Maxa wydawać będzie u nas IQ Publishing czy też CD Projekt?

Elum: CD Projekt jest o tyle niebezpieczny, że lubi swoje gry dubbingować. Będę trzymał kciuki za IQ Publishing.

AGATHA CHRISTIE PO RAZ TRZECI

Virgo: Morderstwo w Orient Expressie nadal nie ma polskiego dystrybutora. Natomiast na październik zapowiedziano premierę nowej gry na podstawie powieści Agathy Christie - Evil Under the Sun, ponownie z sympatycznym Belgiem w jednej z głównych ról.

Z POMOCĄ STEVE'A INCE'A...

Aegnor: So Blonde ma być pozycją z gatunku wacky adventure, twórcy obiecują niezapomnianą, "piracką" atmosferę bermudzkich tropików. Bohaterką będzie rozpieszczona laleczka Sunny Blonde, która jednak w toku gry zmieni się w nieustraszoną poszukiwaczkę przygód. Będzie musiała, bo dziwnym zrządzeniem losu przeniosła się w czasie o kilka stuleci wstecz, kiedy to nad tymi wodami co rusz powiewał złowieszczo Jolly Roger. Wiemy już jaki będzie kaliber zadań stawianych przed bohaterką - w jednym z nich będzie musiała odzyskać swój odtwarzacz MP3 z świątyni voodoo, gdzie tubylcy czczą go jako dar od bogów.

Elum: Przy produkcji tej gry (której developerem jest mało znane studio Wizarbox) jako konsultant pomaga podobno Steve Ince - aktualnie wolny strzelec, niegdyś członek załogi Revolution Software.

...I WETERANÓW Z LUCASARTS

Virgo: Oprócz tej gry Anaconda dodała niedawno do swojego planu wydawniczego inną grę z kobietą w roli głównej. Mowa oczywiście o Mata Hari, która ma się ukazać w pierwszym kwartale 2008 roku.

Elum: Ciekawostką jest fakt, że w projekt 4Head Studios zaangażowani są (w jakim charaterze, tego na razie nie wiadomo) Hal Barwood i Noah Falstein. Oj, będzie się działo.

BYĆ JAK WOLFGANG AMADEUSZ MOZART

Virgo: Jest gra o Andersenie (Brzydkie Książątko), robią grę o Chopine (ale to Japończycy, więc Trusty Bell jest co najmniej dziwna dla ludzi z naszego kręgu kulturowego), a Micro Aplication zapowiada przygodówkę... o Mozarcie. Miejscem akcji będzie Praga, gdzie kompozytor przybywa, by pozbyć się swoich wierzycieli. Gra ma być klasycznym P&C ze sporą ilością zagadek dźwiękowych (Buuu!!!) i z utworami kompozytora w ścieżce dźwiękowej (Hurrra!!!).

SHERLOCK NA TOPIE

U nas ostatnio wydano Sherlock Holmes: Przebudzenie, a ukraińskie Frogwares już pracuje nad kolejną sprawą dla najsłynniejszego detektywa. Tym razem jego przeciwnikiem ma być Arsene Lupin, najsłynniejszy złodziej. Jak zwrócił uwagę Minuteman na swoim blogu to już było, w Walecie Pikowym B. Akunina. Tylko tam przeciwnikiem Lupina nie było dwóch angielskich dżentelmenów, a nieco jąkający się carski inspektor do specjalnych poruczeń Erast Fandorin, nieco ciapowaty posłaniec Tulipanow oraz Masa - japoński sługa tego pierwszego. Pożyjemy do trzeciego kwartału 2007 roku, zobaczymy.

Nowe przygody Sherlocka to jedyny projekt nad którym Ukraińcy pracują. Drugim z nich jest Dracula: Origin, planowaną dopiero na przyszły rok. O ile tylko twórcy nie pokuszą się o kolejne wbijanie kołka w serce hrabiego (a z informacji na stronie wynika wręcz coś przeciwnego), może z tego wyjść nad wyraz ciekawa gra.

NIEMCY KONTYNUUJĄ

Vlad Palownik zresztą w nadchodzącym okresie do ekranu będzie wzywany często. Na 2007 roku grę osadzoną w stworzonym przez Stockera świecie planuje także Kheops Studio. Jest to jednocześnie jedna z trzech planowanych na ten rok gier tego producenta. Pozostałe dwie to Cleopatra: A Queen's Destiny oraz Nostradamus: The Last Prophecy (ma wykorzystywać silnik zastosowany w Sekretach Leonarda da Vinci). Premiera tej ostatniej gry - oczywiście trzeci kwartał tego roku.

Także niemieckie Deck13 nie zasypia gruszek w popiele i pracuje jednocześnie nad dwoma grami (o jednej z nich pisaliśmy w Rzucie 13). Pierwszą z nich ma być trzecie już spotkanie ze znanym także u nas Assilem (bohater Ankh) o wiele mówiącym podtytule Battle of the Gods. Premiera (rzecz jasna w Niemczech) ma się odbyć pod koniec października tego roku. Nam pozostaje zapoznać się z demem części drugiej, Heart of Osiris, które można pobrać m.in. stąd. Druga gra miała się ukazać na początku 2007 roku jednak jak na razie doczekała się jedynie swojej oficjalnej strony. Mowa oczywiście o Jack Keane.

PRAWIE JAK GRIM FANDANGO

Zapowiada się nam niebiańska przygodówka (dosłownie). Nad Heaven pracują ludzie z Genesis Works i jak na razie udostępniają jedynie oficjalną stronę, gdzie znajduje się trailer. Przyznać trzeba, że pomysł na scenariusz autorzy mają oryginalny, ciekawe co z tego wyjdzie w praniu.

Elum: Niestety wszystko wskazuje na to, że Heaven będzie grą... chrześcijańską. Paradoksalnie to nie wróży nic dobrego. O ile filmy o tej tematyce czasem się udają (zwłaszcza te, które poruszają wątki biblijne), o tyle gry komputerowe praktycznie zawsze okazują się niewypałami.

GOBLINY POWRACAJĄ!

Virgo: Strona ta pozwala mieć nadzieję, iż jeden z najbardziej oryginalnych cyklów w historii gier komputerowych doczeka się kontynuacji. Wszystkich fanów niestandardowego humoru oraz goblinów zapraszamy.

A PEWNEGO RAZU W JAPONII

Poniżej jeden z opublikowanych niedawno szkiców do Once Upon a Time in Japan: Earth. Gra na chwilę obecną ma jedną wadę - nieznaną datę zakończenia prac...

ZAPOWIEDZI POZOSTAŁE

Ron Gilbert wraca na scenę wraz z projektem Penny Arcade Adventures. Obraz psuje fakt, iż gra będzie wydawana w formie epizodów.

Kolejna gra z widokiem FPP - Prominence. Oficjalna strona tutaj. Znajduje się na niej kilka szkiców oraz podstawowe informacje o grze wraz ze zwyczajową listą zapewnień co finalny produkt będzie zawierał.

Culpa Innata w Niemczech, Francji i Włoszech ma mieć premierę we wrześniu, Hiszpanie grę otrzymają w grudniu, angielskojęzyczna wersja wyjdzie na jesień, a Rosjanie mają spore szanse grać już w tegoroczne wakacje. Polska jak zwykle poza konkursem.

Patrząc na plany wydawnicze rosyjskiej Akelli trudno nie uznać, iż firma jest obecnie największym producentem gier przygodowych na świecie. Zapowiedziała zresztą kolejną - The Archives of NKVD: Hour of Payment. Będzie to gra detektywistyczna, ze sporym naciskiem kładzionym na realia historyczne. Jak łatwo można się domyślić przyjdzie nam się wcielić w oficera NKWD, którego celem będzie wyeliminowanie Hitlera. Data premiery - obecnie nieznana.

Premiera Belief & Betrayal w lipcu (oby), a tymczasem na stronie gry od ostatniej aktualizacji pojawiło się sporo materiałów. W tym ważące ponad 400MB demo, z którym zapoznać powinien się każdy, kto rozważa zakup tej gry.

Elum: Ciekawe, że od niedawna oficjalną stronę Artematici (twórcy Belief & Betrayal) można też oglądać w polskiej wersji językowej. Czyżby liczba sprzedanych u nas egzemplarzy Martin Mystere (przedziwnym zbiegiem okoliczności pokrywająca się z nakładem czasopisma Click) tak bardzo Artematicę ucieszyła?

DIRECTOR'S CUT DZIELI

Virgo: Jakiś czas temu argentyńskie studio Nucleosys, twórcy Scratches, zapowiedziało wydanie takowej wersji w/w gry. W światku maniaków gier przygodowych zawrzało (także na naszym, na ogół spokojnym forum). W wersji Director's Cut ma się pojawić nowy rozdział, który ma dostarczyć dodatkowe 2 godziny zabawy z grą. Oprócz tego ma to być wersja podrasowana pod względem audio-wizualnym (w tym implantacja sterowania rodem z FPP-shooterów) oraz materiały "making of" i zapowiedź nowej gry studia. Po raz kolejny sprawdza się stara prawda, że nie warto kupować od razu...

BĘDZIE FILM

Amerykanie biorą się za kręcenie filmów na podstawie serii Broken Sword. Po Bożemu zaczynają od Shadows of Templars. Jako że scenarzysta i reżyser jeszcze nie wybrany pozostaje nam się modlić, aby to nie był Uwe Boll. Dla tych, którzy nazwiska nie kojarzą - to ten sam Pan, który nakręcił BloodRayne, Alone in the Dark oraz House of the Dead, a w planach ma kilka innych, zapewne równie udanych ekranizacji gier (m.in. Dungeon Siege).

Elum: Z nadzieją zakładamy, że produkcja filmu w ogóle dojdzie do skutku. Bo na razie są to tylko plany. Niestety przy tego typu ambitnych projektach bardzo często na planach się kończy.

ZMARTWYCHWSTANIE MICROIDS?

Virgo: Strona Microids znajduje się w fazie "under construction". Co najmniej dziwne jak na, teoretycznie, upadłą firmę. Czyżby miała powstać niczym feniks z popiołów? Dodatkowo gdzieniegdzie pojawiają się informacje, iż White Birds Productions i Microids wspólnie pracują nad grą Sinking Island, która ma się pojawić we wrześniu roku bieżącego.

Elum: White Birds Productions pracuje też, równolegle, nad Aquaricą i Nikipolem. Odważne to posunięcie i chyba nieco ryzykowne, jak na tak niewielką firmę. Oby żadna z tych gier nie okazała się gorsza od Paradise.

ROCZNICE, ROCZNICE

Virgo: W dniu, w którym pisze te słowa mija dokładnie 40 lat od wydania Orkiestry Klubu Samotnych Serc Sierżanta Pieprza. Niedawno swoją rocznicę miały Gwiezdne Wojny, pierwszy (nominalnie czwarty) epizod po raz pierwszy trafił do kin 30 lat temu. Podobnym wiekiem może poszczycić się gra Zork, nad którym rozpoczęto wówczas prace. Jedynie o dekadę młodszy jest niejaki Larry Laffer, który prawie 20 lat temu (równe 20 wypadnie 5 czerwca) wyruszył w tany po klubach Lost Wages w poszukiwaniu pięknych kobiet gotowych spędzić z nim noc. Jak ten czas leci, nieprawdaż?

...I OPÓŹNIENIA (PO CZESKU)

Bracia Czesi zdecydowanie przeliczyli się w kwestii ukończenia Until I'm Gone do końca kalendarzowej zimy. Nowa data premiery - 3-4 kwartał tego roku. Na osłodę udostępnili próbki głosu głównego bohatera, małej dziewczynki oraz próbkę muzyki napisanej przez Polaka. Słuchać, ocenić, podzielić się wrażeniami na forum, naprawdę warto.

WĄTPLIWY PREZENT NA DZIEŃ DZIECKA

Przeczuwałem zły obrót sprawy od przeczytania na stronie Wadjet Eye Games, iż ich najnowsze dziecko - Blackwell Convergance - tak się rozrosło, iż zostanie podzielone. Dzisiaj pojawiły się informacje o wydzielonym Blackwell Unbound, który ma być prequelem Legacy. Oficjalna strona znajduje się tutaj, natomiast mój komentarz (zwłaszcza na temat grafiki) nie nadaje się do cytowania... Cena w każdym bądź razie jeszcze nie znana, premiera na przełomie lipca i sierpnia.

TO NIE JEST KĄCIK AMATORA

Kapitan Odvaga jest niepodzielny. Autorka ogłosiła kolejną woltę, rzuciła epizody w diabły i robi pełnowymiarową grę przygodową, którą będzie można zarówno pobrać (po uiszczeniu opłaty) jak i kupić na CD. Biorąc pod uwagę planowany rozmiar (ok. 700 MB) czekać nas będzie ciężki orzech do zgryzienia. Chociaż przy obecnych szybkościach łączy...

KONWENT SENIORÓW

W wakacje (28-29 sierpień) miał się odbyć Adventure Con. Miał być Al Lowe, Jane Jansen, Scott Adams. Skończyło się jak zwykle - na planach. Na pięćdziesiąt zaproszeń odpowiedziało pięć firm, z czego trzy - pozytywnie. W związku z tym zlot fanów przygodówek przeniesiono na przyszły rok. Może wtedy będą mieli więcej szczęścia. I zaproszą Robertę Williams.

Elum: Zanosiło się na dosyć drętwą imprezę, więc dużej straty nie ma. Najzabawniejszy jest fakt, że początkowo planowano zorganizować ją w... Las Vegas. Trudno się zatem dziwić, że odpowiedziało tylko pięć firm. Prawdopodobnie czterdzieści pięć pozostałych zaproszonych ma swoje siedziby w Europie. Nie od dziś wiadomo, że przygodówki to gatunek o wiele bardziej popularny na starym kontynencie. Do tego stopnia, że przecież nawet Jane Jensen przeniosła się ze swoją najnowszą produkcją do Niemiec. I częściowo na Węgry.

Virgo: Gdyby jednak ktoś był spragniony spotkania z ludźmi, którzy głównie rozmawiają o grach przygodowych to na 30 czerwca planowany jest kolejny, IV zlot redakcji i sympatyków naszego serwisu, jak zwykle w Katowicach. Więcej informacji zainteresowani znajdą na forum. My ze swojej strony zapraszamy.

Copyright (c) Przygodoskop. Wszelkie prawa zastrzeżone.