Rzut okiem #32
Rzut #32: Pierrot - prawie ćwierć wieku w branży... muzycznej
Elum, 9 listopada 2010

Choć gry przygodowe i tzw. szołbiznes mają ze sobą niewiele wspólnego, zdarzały się w historii gatunku przypadki, gdy te odległe światy spotykały się na krótką chwilę. Bywało, że hollywoodzcy gwiazdorzy zostawali producentami przygodówek (Robert De Niro, Steven Spielberg, oczywiście George Lucas). Inni w nich występowali lub użyczali głosów postaciom (np. Christopher Lloyd, Christopher Walken, Peter "Andrzejewski" Lucas i wielu innych). Nigdy jednak żaden znany aktor, muzyk itp. nie zajmował się osobiście projektowaniem, tworzeniem gier przygodowych. No, może z jednym wyjątkiem.

Ten wyjątek to Pierrot - założyciel węgierskiej firmy Private Moon, pod szyldem której od 2003 roku ukazały się cztery epizody całkiem niezłej serii Agon oraz jeszcze lepsza przygodówka FMV Yoomurjak's Ring. Naprawdę nazywa się Marosi Z. Tamás i jest nie tylko głównym projektantem wszystkich dotychczasowych gier Private Moon, ale przede wszystkim popularnym na Węgrzech wokalistą, który zanim zajął się tworzeniem pierwszego epizodu Agon zdążył nagrać kilka płyt (swoją karierę muzyczną rozpoczął w połowie lat 80-tych) i wystąpić w kilkunastu teledyskach. Większość z nich (również ten, który powstał na potrzeby Yoomurjak's Ring) aktualnie zobaczyć można na oficjalnej stronie.

Co więcej, Pierrot jest też długoletnim graczem oraz... autorem jednego z pierwszych internetowych zinów o przygodówkach! W jego prywatnej kolekcji, którą pochwalił się kilka miesięcy temu udzielając wywiadu dla serwisu Adventure Classic Gaming, nietrudno dostrzec takie skarby jak The Dame Was Loaded, Drowned God, Noctropolis i wiele innych. Krótko mówiąc, przy zaangażowaniu Pierrota nawet zamiłowanie Elijaha Wooda do serii Monkey Island wypada bardzo blado. Podobnie zwierzenia Macieja Stuhra, który przyznał się kiedyś, że jest "dozgonnym fanem Mysta". O konsolowych zapędach Piotra Rubika nawet nie warto wspominać.

Copyright (c) Przygodoskop. Wszelkie prawa zastrzeżone.