Rzut okiem #63
Rzut okiem - wrzesień
Elum, wrzesień 2013

...czyli kompilacja dezaktualizujących się nowinek mijającego miesiąca, wcześniej publikowanych na najbliższym forum (pierwsza, druga, trzecia, czwarta, piąta, szósta, siódma, ósma, dziewiąta, dziesiąta, jedenasta). Na deser - przypadkowy link gratis.

[3 WRZEŚNIA] TESLA EFFECT I BROKEN AGE MAINSTREAMOWO

Popularni aktorzy w grach przygodowych? Dawniej było to całkiem normalne. Ostatnio głównie L.A. Noire oraz Beyond: Two Souls (premiera już za miesiąc) chwaliły/chwalą się znanymi nazwiskami na okładce i/lub w napisach końcowych. Zła passa wydaje się jednak nieznacznie odwracać...

Od niedawna wiadomo, że w nowej przygodówce FMV z Chrisem "Texem" Jonesem pt. Tesla Effect wystąpią m.in. ikona hollywoodzkich filmów June Lockhart oraz niegdysiejszy aktor dziecięcy Todd Bridges - najbardziej znany z roli w popularnym na przełomie lat 70-tych i 80-tych sitcomie "Diff'rent Strokes", ostatnio widziany m.in. w udanym serialu "Wszyscy nienawidzą Crisa" (znany również z tego, że jako jedyny z trojga dziecięcych bohaterów "Diff'rent Strokes", zdołał przeżyć najbardziej burzliwe lata życia i żyje do dzisiaj). Od tygodnia wiadomo również, że nową grę z Texem wyda japoński gigant Atlus, który do tej pory od przygodówek raczej stronił (nie licząc ekscentrycznej hybrydy pt. Catherine). Project Fedora ma więc całkiem realne szanse na promocję w mainstreamowych mediach.

Double Fine Adventure z kolei trochę ostatnio podpadła. Tim Schafer ogłosił na początku lipca, że suma zebrana w ubiegłym roku poprzez Kickstartera nie wystarczy na ukończenie gry i w związku z tym zostanie ona podzielona na dwie części (pierwsza ma pomóc dofinansować drugą). Choć z punktu widzenia graczy niewiele to zmienia (zapłacić za grę nadal trzeba będzie tylko raz, podobnie jak w przypadku The Raven studia KING Art Games), na Double Fine posypały się gromy. No bo to przecież pierwsza gra w historii ludzkości, która przekroczyła planowany budżet. Poza tym, skoro Schafer obiecał na starcie Kickstartera małą gierkę z pogranicza flashówek, to jakim prawem on w ogóle śmiał zrezygnować z tego pomysłu na rzecz większej, bardziej rozbudowanej przygodówki? Kłamca i złodziej, jednym słowem.

Miesiąc po aferze "Brokengate" po części wyjaśniło się skąd mogła wziąć się dziura budżetowa. W Broken Age głosów postaciom użyczy kilku znajomych aktorów dubbingowych, gwiazdą natomiast będzie zły brat bliźniak Tima Schafera - Jack Black (nie ma żartów, podobieństwo jest uderzające), który współpracę z Double Fine rozpoczął lata temu od założenia koszulki Psychonauts.

[3 WRZEŚNIA] OCTOPUS CITY BLUES MA JUŻ TUZIN TYSIĘCY DOLARÓW

Octopus City Blues pojawił się na Kickstarterze niespodziewanie. Niespodzianką nie jest natomiast ani trochę, że gra już po kilku dniach zebrała niezbędną twórcom sumę (siedem tysięcy dolarów). Perfekcyjny pixel art i surrealistyczne miasto zbudowane na grzbiecie/mackach gigantycznej ośmiornicy - nie sposób oprzeć sie takiej kombinacji. Kojarzy się odrobinę z Day of the Tentacle lub Discworldem? Przestanie po obejrzeniu pierwszego trailera. Doskonała muzyka.

P.S. Warto też poświęcić chwilę nietypowej stronie dewelopera. W pierwszym odruchu można się przestraszyć.

[4 WRZEŚNIA] PECETOWA PREMIERA BROTHERS: A TALE OF TWO SONS

Brothers: A Tale of Two Sons to niestandardowa przygodówka przebrana za grę akcji, w której gracz kieruje równocześnie dwójką bohaterów. Od miesiąca gra była dostępna dla posiadaczy konsoli Xbox 360, teraz przyszła pora na równoległą premierę wersji dla Playstation 3 oraz PC (co istotne, wersja PC również wymaga kontrolera/gamepada). Na razie do kupienia tylko na Steamie.

[5 WRZEŚNIA] I HAVE NO MOUTH, AND I MUST SCREAM NA GOG'U

Ciekawostka dnia. Podobno Harlan Ellison pozwał deweloperów I Have No Mouth, and I Must Scream po premierze gry, bo ci rzekomo nie dzielili się z nim zyskami ze sprzedaży. Podobno twórcy musieli udowadniać, że żadnych zysków nie było, że gra nic nie zarobiła.

W dniu dzisiejszym niszowa I Have No Mouth, and I Must Scream dostała swoją drugą szansę. Na platformę GOG trafiła pierwsza/jedyna od osiemnastu lat reedycja gry, rzecz jasna przystosowana do współpracy z współczesnymi konfiguracjami i systemami operacyjnymi (za technikalia odpowiada Night Dive Studios). Ciekawe co na to Harlan Ellison.

[11 WRZEŚNIA] OUTLAST I NOWA AMNESIA - HORROR DO POTĘGI

Wszyscy, którzy tydzień temu kupili mrożącą krew w żyłach Outlast i wciąż żyją, od wczoraj mają okazję nabawić się kolejnego zawału serca grając w podobną gatunkowo, obłędnie mroczną Amnesię: A Machine for Pigs - dostępną na razie za pośrednictwem Steama oraz na GOG'u (również z polskimi napisami). Redakcja życzy szybkiego powrotu do zdrowia.

[13 WRZEŚNIA] TAXI JOURNEY STARTUJE PO RAZ DRUGI

Firma Lexis Numerique po raz drugi próbuje pozyskać przy pomocy Kickstartera fundusze na produkcję swojej przygodówko-platformówki pt. Taxi Journey. Tym razem prosi o 130 tysięcy dolarów (poprzednio - 230 tysięcy). Skromniej, ale to jeszcze nie gwarantuje sukcesu. Ostatnio twórcy podobnej gatunkowo, równie intrygującej Candle dostali od fanów "zaledwie" 50 tysięcy.

[24 WRZEŚNIA] ŚWIATOWA PREMIERA THE RAVEN... PO RAZ TRZECI

Zgodnie z rozkładem do sprzedaży trafił dziś trzeci epizod/rozdział The Raven: Legacy of a Master Thief czyli inaczej A Murder of Ravens. Podobnie jak Ancestry of Lies jest dostępny do ściągnięcia za darmo dla wszystkich, którzy zakupili całość już wcześniej. Pozostali mają trzecią i ostatnią szansę, aby kupić The Raven w dniu światowej premiery.

[27 WRZEŚNIA] ERICA REED JEST SKOŃCZONA, SAM PETERS SIĘ SPÓŹNIA

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami detektywistyczno-paranormalny mini-serial autorstwa Phoenix Online Studios pt. Cognition: An Erica Reed Thriller doczekał się tydzień temu finałowego odcinka. Wszystkie cztery w pakiecie można aktualnie kupić m.in. na GOG'u lub za pośrednictwem strony oficjalnej. O Steamie nie wspominając.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, dla odmiany, krótkometrażowy spin-off Tajnych Akt, z biegającą po Afryce Sam Peters w roli głównej, nie ukaże się dzisiaj, lecz 18 października. No i gdzie ta legendarna germańska solidność?

[28 WRZEŚNIA] THE INNER WORLD NIE TYLKO PO NIEMIECKU

W pełni europejskiej premiery doczekała się wczoraj bardzo dwuwymiarowo wyglądająca The Inner World, do tej pory wydana jedynie w krajach niemieckojęzycznych. Przygody sympatycznych "fujar" mieszkających w niezwykłej krainie głęboko wewnątrz Ziemi w chwili obecnej poznać można za pośrednictwem internetowych sklepów GOG lub Steam. Zapewne z myślą o niezdecydowanych graczach ukazał się też drugi zwiastun, prezentujący grę odrobinę inaczej od pierwszego.

[28 WRZEŚNIA] REMAKE DAY OF THE TENTACLE? TO JUŻ NIEAKTUALNE.

Choć firma LucasArts po 1998 roku nie stworzyła już ani jednej dobrej przygodówki (Redakcja przeprasza fanów Escape from Monkey Island i późniejszych, zremasterowanych Małpich Wysp, ale takie są fakty) przykro czytać informacje o kolejnym anulowanym projekcie, który nigdy nie ujrzy światła dziennego. Tym razem padło na remasterowaną/remake'owaną wersję Day of the Tentacle, nad którą rzekomo pracował zespół LucasArts Singapore po ukończeniu Monkey Island 2: Special Edition. Podobno gra była gotowa w 80 procentach, zanim dalsze prace pokrzyżował Disney likwidując/zamykając studio deweloperskie razem z resztą LucasArts w kwietniu br.

Informacje ujawnił, opierając się na zeznaniach naocznych/wiarygodnych (?) świadków, serwis Kotaku (przy okazji nowego artykułu o upadku LucasArts). Niestety żadne dowody rzeczowe (np. kilkusekundowe filmiki nagrane z ręki najtańszym telefonem) nie zostały na razie upublicznione.

[30 WRZEŚNIA] ARCHIWALNA REKLAMA BROKEN SWORDA... DEBIUTUJE

Pamiętacie emitowaną w kinach/telewizji w połowie 1996 roku reklamę pierwszego Broken Sworda? Redakcja też nie pamięta. Podobno reklama pokazywana była tylko w Niemczech i tylko z niemieckim dubbingiem, tymczasem oryginalna, anglojęzyczna wersja językowa nigdy nie została wykorzystana. Ale nie zaginęła. Od trzech dni archiwalny spot reklamowy oglądać można na YouTube na oficjalnym kanale Revolution Software.

P.S. Trwający nieco ponad 30 sekund filmik bez wątpienia bezbłędnie komponuje się w oryginalnymi trailerami pierwszych Broken Swordów (pierwszy i drugi - zwraca uwagę ten sam lektor), a także zabytkowymi reklamami prasowymi (pierwsza, druga i trzecia - zwraca uwagę ten sam poziom abstrakcji). Mimo wszystko trochę szkoda, że podobnych reklam dziś już nie robią.

PRZYPADKOWY LINK GRATIS

Macki z Day of the Tentacle (zielona i fioletowa) na żywo! W dodatku po germańsku.

Copyright (c) Przygodoskop. Wszelkie prawa zastrzeżone.