Rzut okiem - grudzień
Rzut okiem - grudzień
Elum, grudzień 2013

...czyli kompilacja dezaktualizujących się nowinek mijającego miesiąca. Na deser - przypadkowy link gratis.

[4 GRUDNIA] POŁOWA PIĄTEGO BROKEN SWORDA JUŻ W SPRZEDAŻY

Połowa piątego Broken Sworda to wprawdzie nie to samo co obie połowy piątego Broken Sworda, ale przecież nikt nie obiecywał, że będzie łatwo. Pierwsza część "złamanego" Broken Sworda 5 zgodnie z wcześniejszymi rewelacjami trafiła dziś do sprzedaży - tradycyjnie za pośrednictwem lubianego serwisu GOG i nieco mniej lubianego Steama. Ciąg dalszy, polskie napisy, pudełka itp. - już w przyszłym miesiącu.

[8 GRUDNIA] CORAZ BARDZIEJ GWIAZDORSKA OBSADA BROKEN AGE

Jack Black oficjalnie nie jest już jedyną gwiazdą w obsadzie Broken Age (jego udział potwierdzono trzy miesiące temu). W trakcie tegorocznej imprezy VGA/VGX (ubiegłoroczną zdominowało studio Telltale Games) Tim Schafer ujawnił, że główny bohater gry przemówi głosem... Elijaha Wooda. Można podejrzewać, że podobnie jak Jack Black, który współpracował już wcześniej z Double Fine, również Elijah nie trafił do obsady gry przypadkowo. O tym, że jest on jednym z niewielu znanych aktorów grywających od czasu do czasu w klasyczne przygodówki wiadomo nie od dziś.

Oprócz Jacka Blacka i Elijaha Wooda w Broken Age wystąpi m.in. Wil Wheaton - znany przede wszystkim z roli w serialu "Star Trek: Następne Pokolenie" oraz popularnego sitcomu "Teoria wielkiego podrywu", w którym gra samego siebie... w pewnym sensie.

[11 GRUDNIA] POWSTAJE "KONTYNUACJA" THE WHISPERED WORLD

Daedalic Entertainment wraca do korzeni. Przygodówka, od której rozpoczęła się międzynarodowa kariera tej niemieckiej firmy doczeka się "sequela" pt. Silence: The Whispered World II. Jak na razie niewiele wiadomo na temat gry poza tym, że będzie zauważalnie bardziej trójwymiarowa od pierwowzoru (czego dowodzi pierwszy udostępniony teaser trailer) oraz, że wystąpi w niej zupełnie nowy główny bohater - Noah. Premiera Silence wstępnie zaplanowana została na koniec 2014 roku.

[14 GRUDNIA] AL L. ROZSTAŁ SIĘ Z PAULEM T. - POSZŁO O SEKS

Slogan Przygodoskopu - "Wszystko o grach przygodowych!" - zobowiązuje. Na łamach Przygodoskopu zmieścić musi się wszystko co dotyczy - w większym lub mniejszym stopniu - komputerowych gier przygodowych. Dzisiejsza nowinka też naturalnie dotyczy przygodówek. Mimo to Redakcja uprzejmie wszystkich czytających przeprasza. A nowinkujący obiecuje, że to się już więcej nie powtórzy.

Dla przypomnienia. Ojciec postaci Larry'ego Laffera - Al Lowe - oraz jego dawny znajomy z czasów, gdy obaj pracowali jeszcze w firmie Sierra - Paul Trowe - postanowili połączyć siły mniej więcej dwa lata temu. Założona kilka lat wcześniej przez Trowe'a firma Replay Games miała pomóc w realizacji nowego/drugiego remake'u Leisure Suit Larry 1 (remake pierwszy powstał, jak wiadomo, w 1991 roku). Produkcja Leisure Suit Larry: Reloaded nabrała tempa po ubiegłorocznym sukcesie na Kickstarterze. Już wtedy twórcy obiecywali, że sukces komercyjny może pociągnąć za sobą kolejne remake'i oraz istotnie zwiększa szanse na zupełnie nową grę z serii - Leisure Suit Larry 8. Przyszłość serii niespodziewanie stanęła jednak pod znakiem zapytania, ponieważ Al Lowe zdecydował się zakończyć trwającą dwa lata współpracę z Replay Games i tym samym powrócić na emeryturę. Jeden z powodów odejścia to narastający konflikt z Paulem Trowe, który również internautom dał poznać się jako człowiek o wyjątkowo trudnym charakterze. Jeszcze w ubiegłym roku, na długo przed premierą Leisure Suit Larry: Reloaded próbował m.in. sabotować (sic!) kickstarterowe zbiórki konkurencji - najpierw SpaceVenture Dwóch Facetów z Andromedy, później Hero-U Cole'ów, a ostatnio także Bolta Riley. Wszystko to oczywiście w ramach promocji Leisure Suit Larry: Reloaded. Co ciekawe, wraz z odejściem Lowe'a z Replay Games na światło dzienne wypłynęły kolejne rewelacje dotyczące Trowe'a. Jakie? Trzymajcie się mocno...

Materiał opracował przedwczoraj, jako pierwszy, serwis Kotaku (wczoraj dołączył się m.in. Rock Paper Shotgun). Z opublikowanych artykułów wynika, że Paul Trowe został w tym roku skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu za tzw. pokazywanie nieprzyzwoitych treści niepełnoletniej osobie. Jak sam twierdzi - nie wiedział, że jest niepełnoletnia, ale przyznał się do winy i zgodził na obowiązkową w takich przypadkach terapię. Incydent miał miejsce w 2012 roku. Trowe wysłał piętnastoletniej dziewczynie film przedstawiający dwóch mężczyzn uprawiających seks. Jednym z nich był chłopak dziewczyny, który miał już wówczas za sobą trójkąt homoseksualny z Trowem i jego długoletnim partnerem. Trowe chciał rzekomo ostrzec dziewczynę przed nieuczciwym, zdradzającym ją chłopakiem...

Zrobiło się wyjątkowo niezręcznie. Warto dodać, że ze strony internetowej Replay Games zniknęła już nie tylko notka biograficzna Ala Lowe'a, ale też Josha Mandela (strona obecnie, wersja archiwalna). Mandel - w czasach Sierry współautor Freddy'ego Pharkasa i Space Questa 6 - pomagał w projektowaniu Reloaded. Nie ma wątpliwości, że obaj panowie nie chcą być dłużej z firmą Trowe'a kojarzeni.

[16 GRUDNIA] HER MAJESTY'S SPIFFING PILNIE POTRZEBUJE WSPARCIA

Trudno uwierzyć, że kolejnej kickstarterowej gry przygodowej z Timem Schaferem na pokładzie najprawdopodobniej nie uda się ufundować. Do końca zbiórki Her Majesty's Spiffing pozostało kilkanaście godzin, tymczasem twórcom wciąż brakuje ponad połowa wymaganej kwoty minimalnej. Jak to możliwe? Wygląda na to, że sprytni i spostrzegawczy internauci nie dali się nabrać i zauważyli, że tym razem Tim Schafer nie był prawdziwy, tylko tekturowy.

Pożartowaliśmy. Pora wrócić na Ziemię. Szkoda Her Majesty's Spiffing, bo jak na produkcję niewielkiego, niepozornego dewelopera prezentuje się zaskakująco profesjonalnie. Design postaci, animacja i dubbing wyglądają/brzmią nie gorzej niż w najnowszych epizodach od Telltale Games. Miejmy nadzieję, że sympatyczni i utalentowani młodzi ludzie z BillyGoat Entertainment nie zniechęcą się kickstarterową porażką i nie zrezygnują ze swojej bardzo brytyjskiej gry. Nowinkujący będzie trzymał kciuki.

[20 GRUDNIA] WYSYP NOWYCH EPIZODÓW OD TELLTALE GAMES

Ironią losu jest fakt, że choć firma Telltale Games powstała na zgliszczach LucasArts, filozofia Telltale bliższa jest największemu niegdyś rywalowi LucasArts - firmie Sierra. Ma być tanio, szybko i w ilościach hurtowych. Albo jeszcze więcej. Zgodnie z tymi zasadami już dwa miesiące po premierze pierwszego epizodu The Wolf Among Us do sprzedaży (na razie elektroniczno-internetowej) trafił pierwszy odcinek drugiego sezonu The Walking Dead zatytułowany All That Remains - do kupienia od wtorku/środy za pośrednictwem oficjalnej strony serii lub oficjalnego Steama. Ciąg dalszy (tj. następne epizody/odcinki obu gier) - naturalnie w przyszłym roku.

To jednak jeszcze nie koniec odważnych planów Telltale na 2014 rok. Niecałe dwa tygodnie temu zapowiedziane zostały kolejne dwie gry-seriale, które mają ukazać się mniej więcej równolegle w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy. Game of Thrones będzie komputerową adaptacją popularnego serialu telewizyjnego "Gra o tron" (pierwszy teaser). Największą niespodzianką jest natomiast Tales from the Borderlands czyli gra para-przygodowa osadzona w świecie... gry FPS pt. Borderlands (niespodziewany teaser). Tego chyba jeszcze nigdy nie było.

[20 GRUDNIA] ETHAN CARTER ZACZYNA SIĘ RUSZAĆ

Polski zespół The Astronauts postanowił w nietypowy sposób przypomnieć internautom o zapowiedzianej na początku br. przygodówce pt. The Vanishing of Ethan Carter. Nowe sceny z gry zaprezentowane zostały w formie... animowanych gifów! Jeden z najpopularniejszych i zarazem najbardziej nielubianych formatów zapisu plików graficznych pokazuje na co go stać:

Pozostałe animowane "screeny" obejrzeć można m.in. na oficjalnej stronie gry.

[27 GRUDNIA] TWÓRCY PRZYGODÓWEK SKŁADAJĄ ŻYCZENIA

Świąteczny prezent dla czytelników to na łamach serwisu Adventure Gamers stara, świecka tradycja. Niegdyś takimi prezentami bywały darmowe przygodówki (z serii Christmas Quest - pierwsza, druga i trzecia), w ostatnich latach są to najczęściej życzenia składane drogą internetową przez twórców gier przygodowych. W tym roku obok młodych i zdolnych oraz doświadczonych i wciąż aktywnych pojawiły się także legendy na emeryturze - dawno nie widziany Bob Bates (Infocom, Legend Entertainment) oraz Ken i Roberta Williams (dawniej Sierra, obecnie Meksyk), których życzenia rozpoczynają i kończą całą, trwającą ponad pół godziny kompilację.

PRZYPADKOWY LINK GRATIS

A propos Kena, Roberty i Sierry. Korzystając z okazji warto przypomnieć sobie jak to wszystko się... skończyło. Najlepiej oglądając część pierwszą oraz część drugą krótkiego reportażu wyemitowanego w lokalnej telewizji przy okazji likwidacji/zamknięcia legendarnego oddziału w Oakhurst w Kalifornii (gdzie powstawały wszystkie przygodówki firmy). Oprócz spaceru po likwidowanych biurach w materiale zobaczyć można również "szukającą pracy" Christy Marx (jest autorką m.in. Conquests of Camelot i Conquests of the Longbow).

Copyright (c) Przygodoskop. Wszelkie prawa zastrzeżone.