Rzut okiem - styczeń
Rzut okiem - styczeń
Elum, styczeń 2014

...czyli kompilacja dezaktualizujących się nowinek mijającego miesiąca. Na deser - przypadkowy link gratis.

[13 STYCZNIA] "KONTYNUACJA" THE WHISPERED WORLD W AKCJI

W sobotę do internetu trafił nowy materiał (udostępniony przez redakcję niemieckiego serwisu Adventure Corner) pokazujący kilka scen z zaanonsowanej miesiąc temu "kontynuacji" The Whispered World. Inaczej niż w grudniowym teaserze "intropodobnym", tym razem zobaczyć można jak gra właściwie zachowywać będzie się w akcji. Jest kilka lokacji i poruszający się w ich obrębie bohaterowie. Co istotne, choć to wciąż bardzo wczesna wersja gracze uczuleni na kanciaste 3D mogą odetchnąć z ulgą. Okazuje się, że choć Silence: The Whispered World II będzie wprawdzie grą nieco "trójwymiarowującą", to w gruncie rzeczy będzie też bardzo podobna do wcześniejszych przygodówek firmy Daedalic. Uff.

[14 STYCZNIA] NAJBLIŻSI PRZYJACIELE MOGĄ JUŻ GRAĆ W BROKEN AGE

Od dziś pierwszy z dwóch aktów przygodówki Broken Age dostępny jest dla około 90 tys. osób (tzw. najbliższych przyjaciół), które wsparły grę dwa lata temu na Kickstarterze. To swoista nagroda dla hojnych sponsorów Double Fine Adventure. Zwykli śmiertelnicy muszą tymczasem uzbroić się w cierpliwość. Oficjalna światowa premiera aktu pierwszego ma odbyć się za dwa tygodnie - 28 stycznia.

Broken Age jeszcze przed premierą zmieniła oblicze gier komputerowych. To od Broken Age zaczęła się moda na Kickstartera. To dzięki Broken Age wkrótce zagramy w nowe gry m.in. Jane Jensen, studia Cyan, twórców Neverhooda, Facetów z Andromedy, Ragnara Tornquista, Chrisa Jonesa. Ale Broken Age to również gra, która oberwie najbardziej jeśli coś pójdzie nie tak. Twórcom oberwało się już od internautów parę miesięcy temu za decyzję o podzieleniu gry na dwie części. Dzisiaj, dla odmiany, obrywa się im za tzw. embargo (zwyczajowy zakaz publikowania w internecie recenzji gry przed jej premierą). Wynika to z pewnego nieporozumienia. Nie wszyscy zrozumieli, że choć gra została już udostępniona pewnej określonej grupie osób, to oficjalnej premiery jeszcze nie było. Broken Age będzie można kupić dopiero 28.

P.S. Z okazji prawie-premiery do sieci trafiły równolegle dwa zwiastuny - pierwszy (miesiąc temu ukazał się już w wersji zakulisowej) oraz drugi (zupełnie nowy).

Mała aktualizacja (dosłownie chwilę później): A jednak recenzjowego embarga nie będzie. Też dobrze.

[20 STYCZNIA] EKRANIZACJA PHANTASMAGORII JESZCZE W TYM ROKU?

Podczas gdy Paul Verhoeven zrezygnował chyba z realizacji filmu na motywach The Last Express (plotka obiegła internet w 2010 roku), z zupełnie innej strony wyłania się właśnie całkiem realna szansa na filmową adaptację Phantasmagorii. Na chwilę obecną wiadomo przede wszystkim, że Phantasmagoria: The Movie powstaje pod szyldem Black Castle Productions (jak wynika z profilu na IMDB firma ma już na koncie kilka mniejszych produkcji). W roli Adrienne ma podobno wystąpić Mischa Barton, w postać Harriet wcieli się najprawdopodobniej Miriam Margolyes.

Biorąc pod uwagę fakt, że film wciąż tkwi w fazie pre-produkcji szansa na premierę w 2014 roku jest raczej umiarkowana. Na oficjalnej stronie na Facebooku obejrzeć można na razie m.in. kilka uroczych szkiców koncepcyjnych. Miłośnicy niskobudżetowych horrorów już krwawią ze szczęścia.

PRZYPADKOWY LINK GRATIS

W latach dziewięćdziesiątych przeciętnym śmiertelnikom Rama kojarzyła się przede wszystkim z kiczowatymi reklamami popularnej margaryny. Tymczasem miłośnicy gier przygodowych wiedzieli, że przecież jest jeszcze Rama od Sierry. Firma swego czasu wiązała ze swoją Ramą spore nadzieje. Nad produkcją czuwał sam Arthur C. Clarke, jeszcze przed premierą w planach były następne części (Rama 2 i Rama 3) przewidziane na kolejne lata (1997 i 1998, mniej więcej). Entuzjazm twórców szybko ostudziła niezadowalająco-rozczarowująca sprzedaż gry, która przesądziła o dalszych losach serii. Rama to również jedna z ostatnich przygodówek Sierry realizowanych w konwencji FMV.

Dla tych, którzy znają Ramę na pamięć (i nie mają ochoty przechodzić jej po raz kolejny) lub chcieliby sobie grę przypomnieć (a nie mogą, bo słabo współpracuje z nowymi konfiguracjami i systemami) albo po prostu mają kilka minut wolnego czasu (szczęściarze...) - Rama za kulisami! Co ważne, nie jest to zwyczajny filmik typu "making of", lecz nagranie pochodzące z prywatnego/domowego archiwum, jest więc nieco bardziej "surowo", ale jednocześnie ciekawiej (oficjalne filmiki "making of" to swoiste reklamy, więc wszystkie ujęcia, komentarze, wypowiedzi itp. są w nich pedantycznie wyselekcjonowane). Materiał zmontował i umieścił na YouTube James Carey. Rejestrował (tj. trzymał kamerę) podobno David Aughenbaugh (prawie jak Attenborough ;)). Obaj panowie wchodzili w skład ekipy realizującej sekwencje FMV gry.

Copyright (c) Przygodoskop. Wszelkie prawa zastrzeżone.