Rzut okiem - luty
Rzut okiem - luty
Elum, luty 2014

...czyli kompilacja dezaktualizujących się nowinek mijającego miesiąca. Na deser - przypadkowy link gratis.

[8 LUTEGO] W TYM ROKU OBEJRZYMY AŻ TRZY NOWE FILMY?

Film w kontekście gry przygodowej kojarzy się najczęściej z cutscenką, trailerem, "let's playem" i innymi "jutjubowymi" wynalazkami, w najlepszym wypadku z zakulisowym filmikiem/reportażem typu "making of". A co z poważniejszymi filmami, które można by obejrzeć w kinie lub telewizji? Jak wiadomo przez ostatnie trzydzieści lat, tj. od premiery pierwszych Zorków i King's Questów, w sumie powstały dwa - animowany Professor Layton and the Eternal Diva i dokumentalny Get Lamp. Niewiele. Tym bardziej biorąc pod uwagę fakt, że oba właściwie tylko zahaczały o tematykę klasycznych przygodówek. Za to w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy być może padnie rekord rekordów, ponieważ szansę na premierę mają, niemalże w tym samym czasie, aż trzy wyjątkowe tytuły - fabularna "Phantasmagoria: The Movie" (o której wspomniałem całkiem niedawno), serial dokumentalny "Double Fine Adventure" (powstający równolegle z "Double Fine Adventure: The Game", do tej pory nakręcono czternaście ok. półgodzinnych odcinków) oraz pełnometrażowy dokument pt. "Heroes: The History of Sierra On-Line"...

"Herosi" w ubiegłym roku walczyli na Kickstarterze. Autorzy filmu poprosili internautów o 125 tys. dolarów, które miałyby wspomóc jego realizację. Niestety sumy nie udało się zebrać i przez moment mogło się wydawać, że filmu nie będzie. Na szczęście wygląda na to, że autorzy - Molotov Angel Productions - nie poddali się tak po prostu i prace nad filmem nie tylko postępują, ale i jest szansa na ich finalizację latem tego roku. Później film czeka najprawdopodobniej seria pokazów na festiwalach filmowych (autorzy będą film zgłaszać), a w dalszej perspektywie być może premiera na DVD/Blu-ray, a być może nawet emisja w telewizji TVN pomiędzy kolejnymi odcinkami "Ukrytej Prawdy" i "Wawy non stop". Kto wie...

[9 LUTEGO] TRANSMIGRATION - KOLEJNA POLSKA PRZYGODÓWKA

Choć na pierwszy rzut oka Transmigration: Into Darkness Peering wydaje się bardzo anglojęzyczna, okazuje się że tworzą ją Polacy. Nad grą pracuje warszawski zespół Transhuman Design pod przewodnictwem Michała Marcinkowskiego, autora popularnej strzelanki Soldat. Niestety do premiery Transmigration wciąż pozostało sporo czasu i w gruncie rzeczy niewiele o grze wiadomo. Wiadomo przede wszystkim, że będzie najprawdopodobniej przygodowa (ale nie point and click). Mniej więcej tydzień temu na oficjalnej, fejsbuczanej stronie projektu ukazał się wczesny pierwszy screen. Od kilku dni na twitterze oglądać można też screen kolejny. Niebrzydkie.

[11 LUTEGO] THE BOOK OF UNWRITTEN TALES 2 NA KICKSTARTERZE

Aktywność twórców gier przygodowych na Kickstarterze ostatnio jakby trochę zmalała. Być może było to związane ze styczniową premierą Broken Age (tj. Broken Age: Act 1), z którą nikt nie miał odwagi konkurować. W każdym razie wygląda na to, że wszystko powoli wraca do normy. W dniu dzisiejszym na Kickstartera trafił sequel przebojowej The Book of Unwritten Tales (nie mylić, rzecz jasna, z prequelem) niemieckiego KING Art Games. Kickstarter jest to, co warto zauważyć, z rodzaju tych nietypowych. W ramach zwyczajowej prezentacji wirtualni bohaterowie w imieniu twórców wyjaśniają, że pieniądze właściwie nie są potrzebne aby prace nad grą mogły zostać ukończone. Bez względu na wszystko The Book of Unwritten Tales 2 i tak ukaże się zgodnie z planem (internetowo może jeszcze w tym roku) i będzie nie mniej dopracowana niż poprzednie odsłony serii. Tym razem chodzi jedynie o dodatki - opcjonalne zagadki i wątki, muzykę nagraną przez żywą orkiestrę itp.

Z jakim wynikiem zbiórka zakończy się 23 marca? Cóż, studio KING Art Games ma już w "kickstarteringu" pewne doświadczenie.

[13 LUTEGO] BLACKMORE MA BYĆ STEAMPUNKOWA I IZOMETRYCZNA

Jeszcze nie zdążyliśmy otrząsnąć się po kickstarterowym sukcesie The Book of Unwritten Tales 2 (sto procent niezbędnych dolarów udało się zebrać w ciągu pierwszej doby), a tymczasem trzeba już trzymać kciuki za kolejny projekt. Blackmore (który trafił na Kickstartera właściwie dzień przed The Book of Unwritten Tales 2) wydaje się ciekawy co najmniej z trzech powodów. Po pierwsze, bo przygodówki steampunkowe to rzadkość. Po drugie, bo przygodówki izometryczne to również nisza w niszy. Po trzecie, bo zaprezentowane do tej pory szkice koncepcyjne wyglądają całkiem efektownie. Z drugiej strony...

200 tysięcy dolarów to wysoko ustawiona poprzeczka. Tym bardziej, że twórcy niczego poza szkicami na razie nie pokazali. Fakt, że trzon zespołu stanowią osoby, które pomagały w realizacji kultowych, japońskich przygodówek Snatcher i Policenauts może niestety nie wystarczyć...

[20 LUTEGO] INTERNET ARCHIVE UDOSTĘPNIA PRZYGODÓWKI ZA DARMO

Internet Archive - organizacja, która od 1996 roku archiwizuje internet, a oprócz tego zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem wszelkich wartościowych danych multimedialnych, z roku na rok poszerza swoje "zainteresowania". Z dziedziny gier komputerowych do tej pory w Internetowym Archiwum znaleźć można było m.in. wersje demonstracyjne starszych tytułów, skany czasopism i kompletne obrazy płyt CD z czasopism (mniej więcej sprzed 2000 roku), programy telewizyjne o grach, press kity itp. Zaskoczeniem może być natomiast, że od niedawna można tam znaleźć również pełne wersje gier, w tym przygodówek, z lat 90-tych. Oprócz tytułów od lat oficjalnie darmowych (Lure of the Temptress, Beneath a Steel Sky, Flight of the Amazon Queen) jest też sporo tytułów trudniej dostępnych (np. Obsidian, The Riddle of Master Lu) lub takich, które z pojęciem freeware w ogóle się nie kojarzą (Full Throttle, The Dig i inne przygodówki LucasArts). Ponieważ jednak do bazy Internet Archive pliki nie trafiają przypadkowo to należy założyć, że jest to wszystko jakimś cudem legalne.

Na chwilę obecną w bibliotece Internet Archive znaleźć można około 70 gier przygodowych. Większość w angielskich i/lub niemieckich wersjach językowych. Zdarzają się też nieliczne wydania francuskie, a nawet pojedyncze hiszpańskie i holenderskie. W kolejności alfabetycznej są to: Ace Ventura, Aliens: A Comic Book Adventure, Atlantis: The Lost Tales, Bad Mojo, Beneath a Steel Sky, Bermuda Syndrome, Blade Runner, Blue Force, Brain Dead 13, Broken Sword, Broken Sword II, Bud Tucker in Double Trouble, Conspiracy, The Curse of Monkey Island, The Dame Was Loaded, Dark Earth, Dark Seed II, Day of the Tentacle, Death Gate, The Dig, Discworld, Dogday, Down in the Dumps, Dragon Lore, Dragon Lore II, Dune, Flight of the Amazon Queen, Flojd, Frankenstein: Through the Eyes of the Monster, Full Throttle, Gabriel Knight: Sins of the Fathers, The Gene Machine, Jack Orlando, The Journeyman Project 2, Kingdom O'Magic, King's Quest VII, Koala Lumpur, Larry 7, The Last Express, The Legend of Kyrandia 2, The Legend of Kyrandia 3, Lighthouse: The Dark Being, Lost Eden, Lure of the Temptress, Myst, The Neverhood, Normality, Obsidian, The Orion Conspiracy, Prisoner of Ice, Quest for Glory 4, Return to Ringworld, The Riddle of Master Lu, Ringworld, Riven, Shadow of the Comet, Shannara, Simon the Sorcerer, Simon the Sorcerer II, Space Quest IV, Space Quest 6, Star Trek: Judgment Rites, Star Trek: 25th Anniversary, Time Gate: Knight's Chase, Toonstruck, Torin's Passage, U.F.O.s, Under a Killing Moon, Zork: Grand Inquisitor, Zork Nemesis, The 11th Hour.

PRZYPADKOWY LINK GRATIS

Bezcenny, za to bezwzględnie skompresowany wywiad z Harlanem Ellisonem, który zarejestrowany został przed premierą I Have No Mouth, and I Must Scream na potrzeby jednego z numerów elektronicznego czasopisma/zinu Interactive Entertainment. Tak to się niestety robiło w początkach Windowsa 95.

Copyright (c) Przygodoskop. Wszelkie prawa zastrzeżone.