Rzut okiem - czerwiec
Rzut okiem - czerwiec
Elum, czerwiec 2014

...czyli kompilacja dezaktualizujących się nowinek mijającego miesiąca. Na deser - przypadkowy link gratis.

[8 CZERWCA] ZMARTWIONY MARTWY DETEKTYW ŻYWI NADZIEJĘ...

...że uda mu się rozwikłać zagadkę własnej śmierci. Mniej więcej takimi słowami w maksymalnym skrócie można by opisać fabułę Murdered, na zachodzie opatrzonej podtytułem Soul Suspect, w polskiej wersji zaś - Śledztwo zza grobu. Jak sugerują pierwsze recenzje (np. wersji PC) nie jest to gra detektywistyczna na miarę L.A. Noire. Przy czym miłośnicy przygodówek o martwych detektywach/policjantach, który ukończyli już Ghost Trick: Phantom Detective i chcą jakoś zabić czas w oczekiwaniu na Last Life, pewnie i tak po Murdered sięgną. I słusznie. Ja mawiają martwi górale - lepiej spróbować niż po śmierci żałować.

Polską wersję językową kupić można m.in. za pośrednictwem sklep.gry-online.pl

[8 CZERWCA] SAMOTNY ASTRONAUTA NA ODLEGŁEJ PLANECIE...

...próbuje przetrwać i rozwiązać zagadkę pozostawionych na niej ludzkich śladów. Lifeless Planet to gra, której udało się zaistnieć na Kickstarterze jeszcze zanim stał się on popularny. Mieszkający w Anchorage na Alasce autor - fan m.in. Another World, The Dig, ICO - zebrał wówczas ok. 17 tys. dolarów. Teraz na pewno uda mu się zarobić więcej, od piątku bowiem finalna wersja Lifeless Planet dostępna jest w wirtualnych sklepach Steam i, jak zwykle, GOG.

[10 CZERWCA] GRIM FANDANGO WRACA W ODRESTAUROWANEJ WERSJI

To jedna z większych niespodzianek tegorocznych targów E3. Przedstawiciel firmy Sony, która ma podobno przyjacielskie układy z Disneyem (spadkobiercą LucasArts), oznajmił w trakcie konferencji, że w pierwszej kolejności przygotowane zostaną wersje gry dla konsol PS4 i Vita. To zrozumiałe. Na szczęście, jak w międzyczasie sam autor zasugerował za pośrednictwem Twittera, wersja PeCetowa nie jest wykluczona w dalszej perspektywie. Oby! Wprawdzie Sony nie przepada za komputerami, ale pominięcie PC w przypadku gry, która do tej pory ukazała się wyłącznie pod Windows, byłoby dla jej wiernych fanów jak kopniak w krocze i splunięcie w twarz.

[19 CZERWCA] PLAY JESZCZE NIE WIE CZY CHCE WYDAĆ MEMORIĘ

Chodzi o pudełkową edycję kolekcjonerską, która nakładem firmy Play ma ukazać się, teoretycznie, w pierwszych dniach lipca. Teoretycznie, bo choć wyznaczona jest już konkretna data premiery, to wciąż nie ma pewności czy firma Play w ostatniej chwili się nie rozmyśli, ponieważ wciąż intensywnie myśli czy grę wydać... czy może jednak nie wydać.

Pełna niespodzianek pudełkowa edycja Memorii od marca br. zapowiadana była już kilka razy. Premierę kilka razy przekładano, a nawet odwoływano. W międzyczasie, w ubiegłym miesiącu, zdążyła ukazać się edycja "zwyczajna" (tzw. cyfrowo-internetowo-elektroniczna). Tymczasem parę dni temu firma Play po raz kolejny zmieniła zdanie i ogłosiła, że pudełkową Memorię jednak wyda. Ale pod pewnym warunkiem. Trochę na wzór Kickstartera, gra ukaże się jeśli w określonym przedziale czasowym (do 28 czerwca) zamówi ją w przedsprzedaży określona liczba osób (dokładnie 100). Zamawiać można za pośrednictwem oficjalnej strony Play. Każdorazowe wejście na stronę wywołuje okno zachęcające do zakupu - w chwili gdy piszę te słowa zainstalowany tam licznik informuje, że na 100 obowiązkowych egzemplarzy do tej pory sprzedało się... 15.

[19 CZERWCA] BULB BOY JEST PRZERAŻAJĄCY? OJ TAM, BEZ PRZESADY

Bulb Boy krakowskiego tandemu Ojtam Games & Four Flies to w gruncie rzeczy niezwykle pocieszna, urokliwa i tylko miejscami krwawa przygodówka 2D. Jej głównym bohaterem jest chłopiec-żarówka (tak, jego głowa jest jednocześnie żarówką) mieszkający wraz ze swym nie mniej oświeconym dziadkiem (to dziadek starej daty, więc jego głowa przypomina bardziej lampę naftową) i wiernym towarzyszem - ćmopsem (ang. mothdog) - w starej rezydencji na skraju elektrycznego lasu. Pewnej nocy żarówiasty budzi się nagle z sennego koszmaru i jak na oświeconego przystało szybko orientuje się, że coś jest nie tak. Przytulny dom nagle stał się jakby bardziej mroczny i posępny, a zalatujący parafiną dziadek i ćmopies przepadli gdzieś bez śladu...

Premiera pełnej wersji Bulb Boy planowana jest wstępnie na 2015 rok. Wcześniej, już na przełomie czerwca i lipca, ruszyć ma zbiórka na Kickstarterze. Dla osób, które już teraz chciałyby wypróbować grę udostępnione zostało krótkie demo on-line (dla leniwych dostępne jest też łoksru dema). Na pierwszy rzut oka kojarzy się odrobinę z Murasaki Baby.

[30 CZERWCA] ANTROPOMORFICZNA DINOZAURZYCA ZNIW NADCHODZI

Zniw jest pewną siebie dinozaurzycą bez skrępowania prezentującą swe imponujące przyległości. Niestety za sprawą niezbyt szczęśliwego splotu zdarzeń sympatyczna Zniw utknęła gdzieś w dzikich ostępach prehistorycznej krainy Polisemia, z dala od rodzinnej Wajapulki...

Czy uda jej się szczęśliwie wrócić do domu? Jakie przygody czekają na nią po drodze? Czy dowiemy się tego już wkrótce? Zniw Adventure (tytuł roboczy) jest w tej chwili gotowa mniej więcej w 20 procentach, więc premiery nie należy spodziewać się w najbliższych tygodniach. Na chwilę obecną więcej informacji o tej polskiej przygodówce, w tym doskonałe grafiki i animacje z tytułową bohaterką w roli głównej (ach, te ponętne, dinozaurze ruchy) znaleźć można m.in. na "tumblrowatych" blogach autorów - Crasha (jest z Bytomia!) oraz Karoliny Twardosz.

[30 CZERWCA] DREAMFALL: CHAPTERS JEDNAK W "CHAPTERS"

A więc jednak! Dreamfall: Chapters zostanie sprawiedliwie podzielona na pięć równorzędnych odcinków/epizodów/rozdziałów (rozdziały pasują tu chyba jednak najbardziej), tak jak to już drzewiej planowano. Pierwszy z nich - zatytułowany Book One: Reborn - ma ukazać się jesienią. Niestety najważniejsze pytanie wciąż pozostaje bez odpowiedzi - czy świat jest na to gotowy?

PRZYPADKOWY LINK GRATIS

Beneath a Steel Sky w Telekomputerze - chyba jedyna "recenzja" gry przygodowej w historii tego programu.

Copyright (c) Przygodoskop. Wszelkie prawa zastrzeżone.